REKLAMA
WAŻNE

Program termomodernizacji rozszerzony o wielką płytę

2019-12-17 12:30
publikacja
2019-12-17 12:30

Program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu. Jak dodał, znajdą się również środki z budżetu na ocieplanie budynków z wielkiej płyty.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Szef rządu przypomniał, że w budynkach z wielkiej płyty mieszka 12 mln ludzi.

Morawiecki dodał, że dofinansowanie ma wynosić 50 proc., a w niektórych przypadkach do 60 proc. łącznych kosztów termomodernizacji. "W ten sposób chcemy adresować problem smogu, który zauważa 44 proc. polskiego społeczeństwa" - stwierdził.

"To są projekty, które mają w realny sposób zmniejszyć rachunki, poprawić jakość powietrza i przyczynić się do polityki klimatycznej" - oświadczył Morawiecki.

fot. / / Ministerstwo Rozwoju

Poprawiamy efektywność energetyczną w Polsce, co jest zaadresowane w unijnym Nowym Zielonym Ładzie - powiedziała we wtorek na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz dodała, że w przyszłym roku rząd przeznaczy 260 mln zł na działania związane z termomodernizacją, a w następnych - 300 mln zł. "W następnych latach dofinsowanie będzie również pochodzić z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji" - stwierdziła Emilewicz.

Otwieramy drzwi do Funduszu Termomodernizacyjnego dla wspólnot mieszkaniowych i dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu są samorządy terytorialne - powiedziała Emilewicz.

"Fundusz Termomodernizacji i Remontów włącza trzeci bieg w zakresie poprawy struktury mieszkaniowej, tkanki mieszkaniowej, jaką mamy w Polsce. Dotychczas fundusz termomodernizacji jest dobrze znany przez spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce. Za sprawą funduszy, od połowy lat dziewięćdziesiątych, udało się poprawić efektywność energetyczną przede wszystkim w blokach, w spółdzielniach mieszkaniowych" - powiedziała Emilewicz.

"Teraz otwierane są drzwi do tego funduszu dla wszelkich wspólnot mieszkaniowych oraz dla budownictwa wielorodzinnego, którego własnością w większym stopniu jest samorząd terytorialny. Dotychczas ta tkanka mieszkaniowa, która nie była dotknięta remontami ponieważ samorząd nie stać było na to, aby samodzielnie tę tkankę remontować a fundusz nie mógł służyć, ponieważ nie było do tego podstaw prawnych" - dodała.

"Ustawa premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest zwiększenie liczby takich przedsięwzięć, a docelowym efektem, ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach. To kolejna cegiełka w walce o lepszą jakość powietrza i promowanie +zielonej energii+" - powiedziała Emilewicz.

Kogo obejmie nowelizacja?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który rozszerza zakres prac, na które można otrzymać wsparcie - podało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie prasowym. W latach 2020-2029 Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy.

Dofinansowanie będzie można otrzymać też na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak m.in. panele fotowoltaiczne.

W komunikacie podano m.in., że gdy inwestor realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, może ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną – z 16 proc. na 21 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W mieszkalnych budynkach wielorodzinnych energia elektryczna wytworzona w mikroinstalacji może zostać wykorzystana w częściach wspólnych budynku, a nie do zasilania poszczególnych lokali.

Nowela przewiduje także m.in. zmianę sposobu naliczania premii termomodernizacyjnej, czyli premiowanie kompleksowej termomodernizacji.

W okresie najbliższych 10 lat (2020-2029) Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

W 2020 r. nowe rozwiązania będą finansowane z wolnych środków Funduszu. Od 2021 r. głównym źródłem wsparcia będzie budżet państwa. (PAP Biznes)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jendreka
Nie no jeszcze gdzieniegdzie jest tyle że te programy ociepleń to ściema. Tylko nakręca firmy. Lokator nic z tego nie ma. Wiem , bo mój blok ocieplone już 15 lat temu. Rachunki nie zmniejszyły się tylko urosły. Zyskały firmy ocieplajace , cieplownie które zrekompensowali sobie ubytek sprzedaży ciepła Nie no jeszcze gdzieniegdzie jest tyle że te programy ociepleń to ściema. Tylko nakręca firmy. Lokator nic z tego nie ma. Wiem , bo mój blok ocieplone już 15 lat temu. Rachunki nie zmniejszyły się tylko urosły. Zyskały firmy ocieplajace , cieplownie które zrekompensowali sobie ubytek sprzedaży ciepła podwyżką.
maropl
Wielka plyta to juz dawno jest ocieplona ;) nie pamiętam kiedy widziałem beton wielkiej płyty
gordon-gekko
Panie, Japonii nie porównuj, bo budynki drewniane po takim czasie nadają się do twojego remontu że się nie opłaca. Jeżeli chcesz porównanie to nie pisz o jednorodzinnych pipidowach tylko o budynkach typu "MANSHION" czyli ekwiwalent naszych bloków. Nic takiego się w Japonii nie wyburza! Są tak samo "lepione" Panie, Japonii nie porównuj, bo budynki drewniane po takim czasie nadają się do twojego remontu że się nie opłaca. Jeżeli chcesz porównanie to nie pisz o jednorodzinnych pipidowach tylko o budynkach typu "MANSHION" czyli ekwiwalent naszych bloków. Nic takiego się w Japonii nie wyburza! Są tak samo "lepione" czasami dobudowywane są wyższe kondygnacje aby z sprzedaży nowych mieszkań finansować remont. Nie wiem ale się wypowiem, bo gdzieś zasłyszałem że tak robią.
anty12
HAhahahah zaczyna sie typowe polskie dziadowstwo. W Japonii remonty wygladaja tak ze po 30 latach burza budynek i stawiaja nowy. U nas trzeba latac dziury i cerowac bo to takie polskie z dziada pradziana. Dlateogo Japonia to potega a Polska no coz, dziadowstwo do kwadratu. Nieudacznicy nie potrafia postawic nawet tysiaca mieszkac HAhahahah zaczyna sie typowe polskie dziadowstwo. W Japonii remonty wygladaja tak ze po 30 latach burza budynek i stawiaja nowy. U nas trzeba latac dziury i cerowac bo to takie polskie z dziada pradziana. Dlateogo Japonia to potega a Polska no coz, dziadowstwo do kwadratu. Nieudacznicy nie potrafia postawic nawet tysiaca mieszkac z cegly wiec biora sie za latanie dziur. Dumny narod polski lubi to. Badz biedny, ale badz dumny.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki