REKLAMA
WEBINAR

Profesor Robert Shiller: Bessa nadchodzi

2017-09-21 22:47
publikacja
2017-09-21 22:47

Bardzo wysokie wyceny akcji poprzedzone okresem silnego wzrostu zysków spółek i bardzo niskiej zmienności – to zdaniem profesora Roberta Shillera typowa kombinacja rzadko niespotykanych czynników poprzedzających bessę na amerykańskim rynku akcji.

fot. Shi Tiansheng / / ZUMA Press

Rynek na ogół cechuje się wysoką nieprzewidywalnością. Precyzyjne uchwycenie dołów lub górek jest zadaniem praktycznie niewykonalnym. Można jednak przyjrzeć się historii i określić parametry, które zwykle poprzedzały wystąpienie bessy.

Tego zadania podjął się Robert Shiller – badacz znany z modyfikacji giełdowego wskaźnika c/z. Według koncepcji profesora Shillera obliczany jest cyklicznie modyfikowany c/z – zwany pod angielskojęzycznym skrótem CAPE (cyclical-adjusted price to earnings). Idea sprowadza się do uśrednienia zysków spółek za ostatnie 10 lat (skorygowanych o inflację).

Profesor Shiller wyróżnił tylko 13 okresów bessy na amerykańskim rynku akcji od roku 1881. Kolejne szczyty hossy pojawiały się w latach: 1892, 1895, 1902, 1906, 1916, 1929, 1934, 1937, 1946, 1961, 1987, 2000 i 2007. W 10 na 13 przypadków bessę poprzedzały ponad przeciętnie wysokie odczyty CAPE, przekraczające 22. Obecnie CAPE dla indeksu S&P 500 przekracza już 30. Drożej było tylko tuż przed krachem w roku 1929 oraz podczas bańki internetowej w latach 1997-2002. Średnia z lat 1881-2017 wynosi 16,8.

Według obliczeń profesora Shillera w szczycie hossy wysokim wycenom towarzyszy pozornie uzasadniający je szybki wzrost zysków spółek. Na początku poprzednich 13 bess w Stanach Zjednoczonych zyski spółek rosły w średnim realnym tempie 13,3 proc. rocznie. Jakby zupełnie przypadkowo w drugim kwartale 2017 roku realny wzrost zysków wyniósł... 13,2 proc. rdr.

Na bazie danych historycznych okazuje się, że trzecim zjawiskiem poprzedzającym pojawienie się szczytu hossy jest nadzwyczajnie niska zmienność. I także ten czynnik występuje w tym roku: odchylenie standardowe miesięcznych stóp zwrotu wynosi zaledwie 1,2 proc. wobec 3,5 proc. średniej z poprzednich 145 lat.

„Reasumując, amerykański rynek akcji wygląda dziś bardzo podobnie jak w szczytach poprzedzających większość ostatnich 13 rynków niedźwiedzia. Nie oznacza to jednak, że obecnie bessa jest nieuchronna (…) Lecz moje analizy powinny służyć za ostrzeżenie przed zbytnim samozadowoleniem. Inwestorzy, którzy pozwalają, by błędne wrażenia z historii wiodły do podejmowania zbyt dużego ryzyka, dziś proszą się o znaczące straty” - konkluduje profesor Robert Shiller.

KK

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
lisior
W sumie to nie jest szczególne odkrycie......Od ok. 10 lat nie było kryzysu........zatem czas na recesję.......
pkc
zanim to nastąpi wyzerują ci konto
szymon_woj
Zloto może jako tymczasowe rozwiązanie. Ziemia niby dla kogo? Trzeba mieć to czego inni nie mają/nie będą mieć bo to będzie w cenie. A jedną z tych rzeczy są dzieci tzn. pracownicy i w tym bym szukał nadzieji na spokojną emeryturę. Tylko to inwestycja długoterminowa i nie dla wszystkich.
bak_juzek_bak
mazywam się Bąk, Juzek Bąk , mój stary jest porezydentenm EÓ.... mam kolegów i znam absolwentów Akademii Sowa i Przykaciele - co mi morze zaszkodzić????
pstrzezek odpowiada bak_juzek_bak
może brak znajomości ortografii? :)
open_mind
Z Januszami nie pogadasz, Kupuj-ta Janusze akcje temu rynkowi nic nie może się przydarzyć szczególnie że USA tym dyryguje, i jak kto ma to sprzedajcie metale szlachetne. Podobno Uncja złota ma być za dolara a za posiadanie srebra do będzie obciach na cały świat- o teraz będą zadowoleni!
open_mind
Jak zastanawiam się nad zaawansowaniem i poziomem wiedzy komentujących tu wydarzenia ekonomiczne Polski i świata, to zaczyna wyć pies sąsiadów. Przypadek?
silvio_gesell odpowiada open_mind
Ni srebro ni złoto. Ziemia.
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Zgadzam się. Tylko ziemia. Ewentualnie dzieła sztuki, wino lub stare samochody ;)

Ale bynajmniej nie po to by za tę ziemię płacić później podatek w imię dobra wszystkich jak często proponujesz.
silvio_gesell odpowiada xyz83
Oj tam, zobacz na zdjęcia z Singapuru, gdzie płaci się podatek od wartości ziemi dzięki czemu opodatkowanie pracy jest rekordowo niskie. Szeroko stosowany podatek dochodowy to wymysł komunistów, a wcześniej stosowany był w islamie pod nazwą dżizja, jako kara wobec niewiernych.

Powiązane: Bessa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki