REKLAMA

Prezydent zmieni urlop opiekuńczy?

2015-02-26 13:27
publikacja
2015-02-26 13:27
Prezydent zmieni urlop opiekuńczy?
Prezydent zmieni urlop opiekuńczy?
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Kancelaria prezydenta pracuje nad prezydenckim projektem ustawy rodzinnej. Zakłada on spore zmiany w urlopie opiekuńczym. Obecnie wymiar tego urlopu to 2 dni dla rodzica posiadającego przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 roku życia. Ustawa prezydencka zamienia 2 dni na… 16 godzin. Niby mniej, ale jednak więcej.

Prezydent zmieni urlop opiekuńczy?

Start odtwarzacza ...

Prawo do urlopu opiekuńczego przysługuje rodzicowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Ma on wymiar dwóch dni niezależnie od liczby dzieci, tzn. osoba z jednym dzieckiem i osoba z czwórką dzieci ma tylko dwa dni tego urlopu. Przysługuje on każdemu z zatrudnionych rodziców, ale nie mogą oni go wybierać równocześnie. Niewykorzystany urlop nie przechodzi na następny rok i co istotne – dotyczy on tylko tych rodziców, którzy posiadają dzieci do 14 roku życia.
Kłopot w tym, że jeśli rodzic musi udać się z dzieckiem do lekarza i potrzebuje tylko np. dwóch godzin zwolnienia z pracy, to przy wykorzystaniu urlopu opiekuńczego przepada mu cały dzień. W takich sytuacjach rodzice zaczynają próby obejścia tego kłopotu i dogadania się z pracodawcą. Większy problem mają te osoby, których szef nie jest tak wyrozumiały.

Cały dzień zwolnienia z pracy zwykle lepiej pozostawić na cięższy przypadek, ale w praktyce bywa tak, że niektórzy rodzice muszą brać urlop opiekuńczy tylko po to, by zawieźć pociechę na godzinę do dentysty. Ustawa prezydencka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i zgodnie z projektem zamienia jednostkę urlopu opiekuńczego z jednego dnia na jedną godzinę.W ramach projektu rodzicowi dziecka do 14 roku życia przysługiwać będzie w roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Matka lub ojciec będą mogli zgłosić konieczność zwolnienia się w ciągu dnia pracy np. tylko na dwie godziny. Będą one odliczane od wymiaru, który mu przysługuje aż do pełnego wykorzystania. Innymi słowy, w ciągu jednego roku rodzic będzie mógł np. zwolnić się czterokrotnie z pracy na 4 godziny w związku z koniecznością zapewnienia opieki nad dzieckiem.

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Madera
Weżcie debile się leczcie ! Świat robi dla rodziców i dzieci wsparcia warte miliardy, a Wy ach...........wstyd nawet myśleć a co dopiero mówić ! Dawajcie pieniądze całemu ŚWIATU A NIE SWOIM OBYWATELOM ! SZUJE !
~wer
Nasz wspaniały prezydent. Bez niego zginie Polska i Polacy. Dziękujemy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki