REKLAMA

Prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku

2016-11-29 21:40
publikacja
2016-11-29 21:40
Prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku
Prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku
fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku - poinformował we wtorek na Twitterze dyrektor biura prasowego KPRP Marek Magierowski. Wieczorem ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej tego dnia Sejm - przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej - postanowił, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

Szybkie podpisanie noweli przez prezydenta było konieczne, aby nowe przepisy mogły zostać opublikowane najpóźniej w środę w Dzienniku Ustaw. Ostatniego dnia listopada tracą bowiem moc - zgodnie z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - obecne przepisy o kwocie wolnej od podatku. Poza tym zmiany w podatkach dochodowych, które mają obowiązywać w kolejnym roku podatkowym, powinny być opublikowane z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, czyli do końca listopada.

Przyjęte we wtorek przez Sejm poprawki Senat zgłosił w nocy z poniedziałku na wtorek. Przygotował je senator Grzegorz Bierecki z PiS. Zgodnie z nimi kwota wolna od podatku wzrośnie w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale z kwoty w tej wysokości skorzystają wyłącznie osoby zarabiające rocznie taką właśnie sumę lub mniejszą.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Zaś dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Natomiast podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Według Ministerstwa Finansów nowela realizuje nadrzędny cel, czyli uprzywilejowanie najmniej zarabiających, a koszt dla budżetu w wysokości około miliarda złotych jest do zaakceptowania. Zdaniem resortu na propozycjach skorzysta 3,5 mln osób, a 20 mln Polaków ani nie zyska, ani nie starci. W ograniczonym zakresie straci 450 tys., osób, a maksymalnie 250 tys. najbogatszych straci prawo do ulgi.

Nowelizacja jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK wskazał, że przepis ten traci moc 30 listopada 2016 r. Złożony przez posłów PiS projekt, który w połowie października poparł Sejm, zakładał jednak pierwotnie utrzymanie dotychczasowej kwoty wolnej (ok. 3 tys. zł) w grudniu tego roku oraz w 2017 roku.

Nowela reguluje ponadto kwestie opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Utrzymuje zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszcza zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian. (PAP)

mmu/ pad/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~pikol
obniżenie kwoty wolnej od podatku - kompromitacja rządu i prezydenta - kwota wolna została zmniejszona i taki jest sens tych słów . Skoro bilans ma wyjść na 0 tzn nie ma nawet żadnej rewaloryzacji , czyli realne i faktyczne zmniejszenie kwoty wolnej od podatku. Apeluję więc do mediów , aby tę tzw reformę nazywać po imieniu "obniżeniem obniżenie kwoty wolnej od podatku - kompromitacja rządu i prezydenta - kwota wolna została zmniejszona i taki jest sens tych słów . Skoro bilans ma wyjść na 0 tzn nie ma nawet żadnej rewaloryzacji , czyli realne i faktyczne zmniejszenie kwoty wolnej od podatku. Apeluję więc do mediów , aby tę tzw reformę nazywać po imieniu "obniżeniem kwoty wolnej od podatku"
~pikol
czyli wzrost podatków - cbdo
~Jarek
Prezydent czy Notariusz ?? OK. prezydent z przypadku i na krótko bez historii po nim później.
~jj
Tą niby podwyżką kwoty wolnej Mateuszek robi z nas klasycznego wała :))
~adsenior
Kolejna ekipa która ma Polaków za idiotów. Rodacy, tak nas robią w konia, nawet ci co zarobią minimalna płacę, będą mieli kwotę wolną od podatku na dotychczasowym poziomie, natomiast parlamentarzyści kwotę DZIESIĘĆ RAZY WYŻSZĄ!! To nie jest DOBRA ZMIANA, to jest WSPANIAŁA ZMIANA, dla KOLESI!!!
~Człowiek
A za lata ubiegłe??? A jak ktoś zmarł bo zabrakło mu na leki z powodu niskiej kwoty wolnej - to odszkodowanie wg. stawek smoleńskich, czy wyżej -bo tam rozbili się sprawnym samolotem obniżając lot pomimo ostrzeżeń terra... .
~Jasko
06.08.2015 A. Duda po zaprzysiężeniu:
– Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One NIE są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury – powiedział Duda.
– To są bzdury.
06.08.2015 A. Duda po zaprzysiężeniu:
– Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One NIE są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury – powiedział Duda.
– To są bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast – dodał.
http://www.tvp.info/21115010/duda-przed-palacem-prezydenckim-mam-swiadomosc-obietnic-ktore-zlozylem
~dgh
Posly I senatory ich kwota wolna od podatku jest 30500 zlotych.co wolno wojewodzie...
~jerzyp3
Do tych 20 milionów, które nie stracą ani nie zyskają należy doliczyć jeszcze święte krowy z Wiejskiej. Tam kwota wolna z rożnych tytułów wynosi ok. 30 tys. Ciekawe dlaczego Kukiz'15 nie może się przebić ze swoim projektem zrównania ulgi pożal się Boże p/Osłów z resztą obywateli RP?
~DRMOKRACJA
A to zdrajca!!!
Obiecal 8tys!!!
A obecnie 21 mln Polakow nie odczuje roznicy!!!

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki