REKLAMA

Prezydent Duda: Jedyną drogą teraz jest atom

2021-04-23 20:44
publikacja
2021-04-23 20:44

Zapewnienie stabilnych źródeł dostaw i suwerenności energetycznej jest dla Polski sprawą absolutnie konieczną; jedyną drogą teraz jest atom - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że to rozwiązanie sprzyja ochronie klimatu, zapewniając przy tym stałość dostaw energii.

Prezydent Duda: Jedyną drogą teraz jest atom
Prezydent Duda: Jedyną drogą teraz jest atom
fot. Evan El-Amin / / Shutterstock

Prezydent zabrał w piątek głos w debacie podczas szczytu klimatycznego, którego gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden; podkreślał, że Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Zadeklarował, że w Polsce w ciągu dwóch dekad zamierzamy zbudować zeroemisyjny system energetyczny, a udział węgla zmniejszy się z 70 do nawet 11 proc. w 2040 r., a nowy miks energetyczny będzie oparty o energię jądrową, odnawialną i gaz. Poinformował ponadto, że w czwartek doszło do zawarcia porozumienia "po długim dialogu społecznym pomiędzy społecznością górników a przedstawicielami polskiego rządu dotyczącego wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 roku".

Do tego tematu nawiązano podczas piątkowego wywiadu z Andrzejem Dudą w Polsat News. Prezydent był pytany, jak te zapowiedzi spełnić.

Prezydent mówił, że w Polsce podjęto decyzję ws. odejścia od węgla w przyszłości, czyli "stworzenia alternatywnych źródeł zarobkowania i wdrożenia bardzo trudnego procesu przekształcania polskiej gospodarki i energetyki". "To nie będzie krótki proces" - zaznaczył, wskazując, że chodzi o to, by ta transformacja była sprawiedliwa. Podkreślił, że udało się to ustalić na drodze dialogu społecznego między stroną rządową i stroną związkową.

Prezydent stwierdził, że spodziewa się, że działania dot. przejścia do zeroemisyjności powinny być prowadzone systematycznie i być odpowiednio nadzorowane, co wymaga mądrości, ale i odpowiedniego finansowania tego procesu. Zapewnił, że poczyniono w tym kierunku "bardzo znaczące kroki" i ilość energii ze źródeł odnawialnych, czyli OZE zwiększyła się o 14 proc., a w przyszłości ma wzrosnąć do 40 proc. Po drugie - mówił - "przewidujemy że de facto energetyka dzisiaj węglowa zostanie w 70 procentach zostanie zastąpiona energetyką atomową".

Prezydent zaznaczył, że to rozwiązanie z jednej stronie sprzyja ochronie klimatu, bo jest zeroemisyjne, a jednocześnie zapewnia stałość dostaw energii, co jest niezwykle ważne. Podkreślił, że dla Polski zapewnienie stabilnych źródeł dostaw i suwerenności energetycznej jest "sprawą absolutnie konieczną". "I jedyną drogą tak naprawdę jest atom" - wskazał.

Stwierdził, że Polsce jest potrzebna technologia bezpieczna i niezawodna. Wskazał, że nasz kraj od lat prowadzi rozmowy z USA i podpisano porozumienia tym zakresie. Wyraził nadzieję na uruchomienie w Polsce do 2033 r. pierwszego bloku atomowego niezależnie od tego, "kto będzie przy władzy", ponieważ "to jest przyszłość".

Dopytany przez prowadzącego, czy w tych dążeniach ma wsparcie całego obozu Zjednoczonej Prawicy, powiedział: "To jest wyzwanie drugiej połowy XXI oraz XXII wieku, można powiedzieć śmiało - wyzwanie cywilizacyjne i dziejowe. Ta zmiana sposobu myślenia na temat energetyki, wejście w nowoczesne technologie, zmiana paradygmatów przemysłowych, jeśli chodzi o energetykę. W tym wszystkim najważniejsze jest to, by Polska zachowała suwerenność z jednej strony, a z drugiej by to wspierało rozwój polskiej gospodarki".

Prezydentowi przypomniano, że kilka dni temu powołano Parlamentarny Zespół ds. Suwerenności Energetycznej, w którym działa m.in. poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który w lutym stracił tekę wicepremiera w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zaznaczono, że ten poseł optuje za inną wizją dot. energetyki.

"Prowadzę polską politykę od ponad pięciu lat w tym zakresie. Uczestniczyłem, wraz z przedstawicielami USA, w działaniach zmierzających do tego, byśmy mogli zbudować gazociąg z szelfu norweskiego - Baltic Pipe - na nasze wybrzeże (...) I cały czas wszystko, co robię, jest ukierunkowane na to właśnie, by zapewnić naszemu krajowi, przyszłym pokoleniom, w jak największym stopniu suwerenność energetyczną" - odpowiedział prezydent.

Andrzeja Dudę spytano także, czy w Kancelarii Prezydenta stosuje się zasady recyklingu odpadów. Prezydent odpowiedział, że m.in. nie używa się tam już plastikowych opakowań do podawania napojów. "Całkowicie z tego zrezygnowaliśmy między innymi ze względu na ochronę środowiska (...) Zakładamy też coraz więcej fotowoltaiki, oświetlającej Ogrody Prezydenckie. Staramy się także prowadzić całą gamę działań proekologicznych" - podkreślił.

Zaznaczył, że jest "pozytywnie nastawiony do nowych technologii". "To jest przyszłość, tu nie ma co być jakoś skostniałym pod tym względem, trzeba być otwartym, trzeba mieć też trochę odwagi" - mówił prezydent. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (19)

dodaj komentarz
darius19
(wiadomość usunięta przez moderatora)
uczen_manueli_g
https://www.arte.tv/pl/videos/092140-013-A/odpady-radioaktywne-wieczny-problem/

Czy ten geniusz rozumie ,że następne pokolenie znowu będzie sprzątać po tej bandzie uzdrawiaczy narodu?
jpelerj
To go nie obchodzi. Hasło: po nas choćby potop.
vonmisses
A to mu w obcych językach powiedzieli?
jpelerj
Też macie wrażenie, że gość odpowiada na zupełnie inne pytania, niż mu zadano? Jakby to był np. egzamin na studiach, to wyleciałby z gabinetu w połowie swoich dywagacji z nd.
ajwaj_
Mantra od 30 lat Magdalenki POPISòw itd.

PISa przyszla u pójdzie, zostawi Polske bez swojej energii.
Prad z atomówki Bialorusi, gaz od Niemców z Nord Stream 1, 2, 3,
wegiel rosyjsko-ukrainski

Zadnego gazu z Norwegii nie ma, BalticPipa to fake dla kasiory sekty

https://myslpolska.info/2021/04/09/gazowa-wyspa/
adri22
I oczywiście Sasin będzie nadzorował... tyle miliardów jeszcze pisiory nie miały do zajumania
grzegorzkubik
Węgiel póki co musi być a ci co się buntują odsyłam do allegro. Lamy naftowe sprzedają.
darius19
"grzegorzkubik" cytaty/dezinformacja/zamet klasyka bolszewicka+interes Rosji:
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza"
"grzegorzkubik2021-04-09 Ktoś podrobił szczepionkę
"grzegorzkubik" cytaty/dezinformacja/zamet klasyka bolszewicka+interes Rosji:
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza"
"grzegorzkubik2021-04-09 Ktoś podrobił szczepionkę Sputnik? Z tego co piszą ta szczepionka jest najbardziej naturalna i najmniej szkodliwa"

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki