REKLAMA

Premier ogłosił trzecie pytanie w referendum. Dotyczy nielegalnych imigrantów, ale nie wszystkich

2023-08-13 07:36
publikacja
2023-08-13 07:36

Znamy już treść trzeciego pytania referendalnego: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". Jego treść wyjawił premier Mateusz Morawiecki.

Premier ogłosił trzecie pytanie w referendum. Dotyczy nielegalnych imigrantów, ale nie wszystkich
Premier ogłosił trzecie pytanie w referendum. Dotyczy nielegalnych imigrantów, ale nie wszystkich
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".

Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i będzie ono brzmiało: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? Ale tylko z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nie ma słowa np. nielegalnych imigrantach z Azji. 

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku był przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów" - mówi szef rządu w spocie, który dotyczy trzeciego pytania.

W dalszej części nagrania przypomniano archiwalne wypowiedzi liderów PO, którzy mówili o problematyce relokacji uchodźców.

Ówczesny szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w 2017 roku: "Jeśli rząd Polski będzie zdecydowany, aby nie uczestniczyć w tym solidarnym podziale obowiązków w sprawie uchodźców, to będzie wiązało się nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami", a w 2015 roku ówczesny wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski o relokacji uchodźców mówił w RMF FM, że "trzeba będzie wykonać ten ruch i prawdopodobnie otworzyć się na propozycję Komisji Europejskiej".

Relokacja imigrantów w UE oczami UE

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jeszcze żadnej decyzji podjętej w sprawie relokacji imigrantów. Jest więc czas, by zgłaszać zastrzeżenia do proponowanych rozwiązań. 

Najważniejszą kwestią, jaką przemilczał PiS, jest fakt, że we wniosku w sprawie rozporządzenia o zarządzaniu azylem (a więc w skrócie relokacji), państwa członkowskie wynegocjowały zapis o częściowe lub zupełne wyłączenie tych, które znajdują się pod "silną presją migracyjną". Na ten punkt powołały się spokojnie we wniosku Czechy, zamiast wymachiwać stępioną szabelką. 

Dokładnie przepis stanowi:

„Państwa członkowskie będące beneficjentami nie powinny być zobowiązane do wykonania swoich zobowiązań w zakresie wkładu na rzecz puli solidarnościowej […]. Jeżeli państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną lub uważa, że znajduje się pod presją migracyjną […] powinno móc wystąpić o częściowe zmniejszenie lub całkowite zwolnienie z wniesienia wkładu”.

Ten punkt odnosi się do państw tj. Grecja, Włochy, Hiszpania, Malta czy Cypr, które zmagają się z napływem uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Litwy, czyli takich, które przyjęły znaczną część uchodźców z Ukrainy.

Kto nie zdecyduje się na przyjęcie uchodźców, nie będzie karany opłatą. Kolejny przepis stanowi o alternatywnych środkach solidarnościowych, a wśród nich wymienia się m.in. szkolenia, sprzęt techniczny, usługi. 

I kolejna nieścisłość - relokowani nie będą nielegalni imigranci.  

Liczby mówią o 2 tys. relokowanych rocznie. W praktyce w Polsce w analogicznym okresie rejestruje się 136 tys. pracowników z krajów określanych "spoza kontynentu". Więc liczba proponowana przez UE to zaledwie igła w stogu siana. 

Jak komentuje te wypowiedzi premier, "ci politycy chcieli sprowadzić na was niebezpieczeństwo". "Ponieważ, mimo naszego sprzeciwu sprawa znowu stanęła na unijnej agendzie - my tego w Polsce nie chcemy" - zadeklarował. "Chcemy, by głos Polaków był usłyszany" - dodał.

W klipie przypomniano wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w Sejmie pytał w 2015 roku: "Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce? Żebyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? Czy tego chcecie?". "Ja chcę jasno powiedzieć: Polacy tego nie chcą i nie chce tego Prawo i Sprawiedliwość" - deklarował wówczas Kaczyński.

Jak ocenił Morawiecki, "Tusk jest największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski". "Nie pozwólmy, by Tusk - jako wysłannik elit brukselskich - zdemolował bezpieczeństwo w Polsce" - podkreślił szef rządu.

Jak przekazał PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek w piątek, "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane".

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (106)

dodaj komentarz
lukaszslask
jezeli chodzi o Ukraincow,to strasznie im wspolczuje wojny,dlatego trzeba wynajac wszystkie pensjonaty na wschodzie za godziwe pieniadze,za co ma zreszta zaplacic USA i UE,stworzyc im tam szkoly,w ktorych beda uczyc Ukrainki i poczekac do konca wojny i odeslac do Ukrainy,bo tu tez sie nie pomiescimy wszyscy razem,ilus mlodych nie jezeli chodzi o Ukraincow,to strasznie im wspolczuje wojny,dlatego trzeba wynajac wszystkie pensjonaty na wschodzie za godziwe pieniadze,za co ma zreszta zaplacic USA i UE,stworzyc im tam szkoly,w ktorych beda uczyc Ukrainki i poczekac do konca wojny i odeslac do Ukrainy,bo tu tez sie nie pomiescimy wszyscy razem,ilus mlodych nie moze sie wyprowadzic od Rodzicow,bo 2-3 mln Ukraincow zajelo mieszkania na wynajem i mieszkaja dalej u Rodzicow przez ta sytuacje,nieruchomosci wystrzelily w kosmos przez ta sytuacje,a nasza turystyka nie straci na wschodzie jak dostanie pieniadze z USA i UE....
a jezeli chodzi o Imigrantow z Afryki i Azji to przeciez maja bogata Arabie Saudyjska,Katar itp kraje,ktore wg religii powinny ich przyjac.....
lukaszslask
wszystkich po zlapaniu nakarmic,napoic,dac 1000Euro za fatyge,bo to i tak tylko papier drukowany i odeslac do domu,jak wroci tysiac,dwa to reszta przestanie przyjezdzac,bo stwierdza,ze to bezsensu......
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
III Tajemnica Kaczyńska!

I wtedy rozległ sie huk trąb a 4ty jeździec na ryżym koniu złamał 4tą pieczęć i wylał czarę goryczy a imię jego było Tfusk!

POROBIENI LUDZIE NAPRAWDĘ!
xyzq
Coś mi się tu nie składa. Skoro relokowani mogą być tylko LEGALNI migranci - a zatem z prawem pobytu i jak rozumiem również pracy - a jednocześnie w CAŁEJ UE BRAKUJE RĄK DO PRACY - to w jakim celu potencjalnego dobrego pracownika relokować do innego państwa? Przecież to nielogiczne - my nie pozbywamy się na siłę tych, którzy chcą Coś mi się tu nie składa. Skoro relokowani mogą być tylko LEGALNI migranci - a zatem z prawem pobytu i jak rozumiem również pracy - a jednocześnie w CAŁEJ UE BRAKUJE RĄK DO PRACY - to w jakim celu potencjalnego dobrego pracownika relokować do innego państwa? Przecież to nielogiczne - my nie pozbywamy się na siłę tych, którzy chcą pracować. Zatem coś tu zostało przemilczane. Rozkminiając zatem dalej - nasuwa się wniosek, że są to osoby "problematyczne" czyli takie, które już dostały prawo pobytu z jakichś powodów ale do pracy się nie garną. Może zatem garną się do innych rzeczy - np. działań ekstremistycznych? Ale przecież nasza dobra Unia nie zrobiłaby jakiemuś państwu takiego świństwa... :) Ktoś ma pomysł po co relokować ludzi z prawem pobytu i prawem pracy? Idąc dalej - to, że aktualnie w proponowanych przepisach znajduje się zapis o państwach nadmiernie obciążonych presją migracyjną - to absolutnie nic nie znaczy. Znaczy tyle, że ktoś (zapewne jakaś "demokratycznie" wybrana komisja) będzie oceniał, czy "nadmierna" presja występuje czy nie. I od tej oceny nie będzie się można odwołać. A kto i jak to będzie oceniał - na to nie mamy ŻADNEGO wpływu. Poza tym - taki zapis zawsze może zniknąć albo jego stosowanie zostanie zawieszone, bo... I tutaj można sobie wpisać 101 powodów dla których "należy", "jest to wymagane" itp. itd. Więc taki zapis tak na prawdę nie gwarantuje nam NIC. Jest nieostry i ocenny - więc można go stosować dowolnie.
HardMetal
Te ich pytania są tak głupie i tendencyjne, że ciężko to nawet skomentować. Pomijam już fakt że pytają o rzeczy o które nie ma sporu xD. To prawie tak jak by pytali czy chcesz 100 czy 200zł xD Nie dam się wciągnąć w tą ich farsę i w nie wezmę udziału w tej imitacji referendum.
andregru
Za rządów PIS sprowadzono do Polski tylu dobrze opalonych osób ( nie koniecznie pracowników ) jak nigdy wcześniej . Dziś idąc na zakupy w galeriach handlowych w dużym mieście możemy się poczuć jak we Francji gdzie ciemny kolor skóry kupujących to norma . Sam wójt Obajtek sprowadza pracowników na budowy Orlenu z Pakistanu , Bangladeszu Za rządów PIS sprowadzono do Polski tylu dobrze opalonych osób ( nie koniecznie pracowników ) jak nigdy wcześniej . Dziś idąc na zakupy w galeriach handlowych w dużym mieście możemy się poczuć jak we Francji gdzie ciemny kolor skóry kupujących to norma . Sam wójt Obajtek sprowadza pracowników na budowy Orlenu z Pakistanu , Bangladeszu . To jest zakłamanie i obłuda PIS .
ministerprawdy
Mam propozycję na czwarte: czy jestes za finsowaniem inflacją ambitnych celów klimatycznych, wspierania Ukrainy i transferów socjalnych?
karbinadel
Premier wyjawił trzecią tajemnicę nowogrodzką. Jutro Witek wyjawi czwartą, cały naród drży z niecierpliwości, nie je i śpi, oczekując na to wielkie objawienie
m00zyk
Co za farsa... SAMI się najpierw pozgadzali na te wszystkie traktaty, co im NAKAZUJĄ relokację imigrantów, a teraz wariatów strugają!
jenak
Ale by było, gdyby się spróbowali nie zgodzić. Od rana do wieczora, tygodniami, miesiącami.

1 kontra 27...... widział to kto?!


Jechano by jak po łysej kobyle ...... ku uciesze półświadomej, oby tylko pół, gawiedzi.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki