REKLAMA

Kaczyński podał, jak będzie brzmiało pierwsze pytanie w referendum

2023-08-11 07:05, akt.2023-08-11 15:42
publikacja
2023-08-11 07:05
aktualizacja
2023-08-11 15:42

Pierwsze pytanie w referendum będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? - poinformował w piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach" - dodał.

Kaczyński podał, jak będzie brzmiało pierwsze pytanie w referendum
Kaczyński podał, jak będzie brzmiało pierwsze pytanie w referendum
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w piątek w media społecznościowych spot dotyczący referendum. "Dla nas decydujący jest głos zwykłych Polaków. Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich nie ma żadnego znaczenia, dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum" - mówi w spocie Jarosław Kaczyński.

"Pierwsze pytanie będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - poinformował prezes PiS. "Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek. Jego zaplecze mówi o tym wprost" - podkreśla.

W dalszej części spotu umieszczono archiwalną wypowiedź ekonomisty Bogusława Grabowskiego ze stycznia br., który w Radiu Zet pytany, czy opozycja - jeśli przejmie władzę - powinna odwrócić proces, który ma miejsce w przypadku Orlenu i rozbić Orlen, odpowiedział: "Absolutnie tak". "Firmy paliwowe, energetyczne, porty mają być prywatne? Lotniska? Tak" - mówił Grabowski.

"Nie możemy się na to zgodzić" - komentuje tę wypowiedź w spocie Kaczyński. "Państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach" - podkreśla prezes PiS.

Jak podało Polskie Radio 24, przekazana przez prezesa PiS informacja ws. pierwszego pytania referendalnego rozpoczyna akcję obozu Zjednoczonej Prawicy. Przez kolejne dni (12, 13 i 14 sierpnia) będą publikowane filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi.

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

Rzecznik PiS: Uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania

Jak przekazał PAP rzecznik PiS, "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane". "Elementem immanentnym każdej demokracji jest głos obywateli i to obywatele wypowiadać się w sprawach ważnych i dlatego te sprawy, które będą postawione w tym referendum dotyczą kwestii kluczowych z punktu rozwoju państwa polskiego i kierunków w jakim powinien podążać nasz kraj" - podkreślił Bochenek. "Chcielibyśmy, aby to Polacy mieli w tej sprawie prawo do decyzji, wypowiedzenia się, a to referendum - jeśli będzie wiążące - będzie wiązało ręce każdej władzy" - dodał.

Przez kolejne dni (12, 13 i 14 sierpnia) będą publikowane filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi, a najbliższe posiedzenie Sejmu, gdzie PiS mogłoby złożyć projekt uchwały, odbędzie się w dniach 16-17 sierpnia.

Bochenek odniósł się także do głosów krytycznych polityków opozycji. "To pokazuje, że to pytanie i ta sprawa jest bardzo trafiona. Dobrze, że to pytanie zostało postawione" - powiedział.

"To oburzenie, ta awantura, którą dzisiaj próbuje wywołać opozycja wokół prywatyzacji, wyprzedaży majątku państwowego pokazuje, że ich to bardzo boli, nosili się pewnie z tym zamiarem, skoro protestują i kontestują tę sprawę, zwłaszcza, że wiele razy z ich środowiska politycznego płynęły głosy, że trzeba prywatyzować, komercjalizować instytucje publiczne" - dodał.

Jak zaznaczył rzecznik, PiS prowadzi odmienną politykę, gdzie inwestuje się w duże państwowe koncerny strategiczne, które gwarantują obywatelom bezpieczeństwo w różnych obszarach.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. 

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (215)

dodaj komentarz
polonu
i dalej to tango trwa PIS ,PO to to samo ten sam worek ,tylko różnymi dziurami wyłażą z tego wora , jedni i drudzy już rządzili i co złodziej łapie złodzieja dać szanse KPN przynajmniej jakaś odmiana chociaż to ,
polonu
państwowych czyli czyich Kaczyńskiego Obajtka czyje to firmy jeden bierze miliony a drugi pracownik na stacji paliw ma 3700 zł/m no to czyja to firma tego na stacji czy Obajtka i jego kumpli
kaczyslaw_
Czy chcesz by tłuste koty ***u zarabiały miliony w państwowych przedsiębiorstwach?
carlito1
Pierwsze pytanie powinno być czy chcesz być bogaty ?
polonu
jak to jest że określona grupa osób rozsprzedało i dalej sprzedaje majątek narodowy pokomunistyczny osiąga z tego tytułu korzyści majątkowe a reszta się przygląda , kto bierze pieniądze i korzysta z tego , ktoś powie idą do budżetu a z budżetu kto bierze reszta to nie Polacy .Jawna kradzież w imieniu prawa jedni okradają drugich jak to jest że określona grupa osób rozsprzedało i dalej sprzedaje majątek narodowy pokomunistyczny osiąga z tego tytułu korzyści majątkowe a reszta się przygląda , kto bierze pieniądze i korzysta z tego , ktoś powie idą do budżetu a z budżetu kto bierze reszta to nie Polacy .Jawna kradzież w imieniu prawa jedni okradają drugich jeszcze podatki dopłać bo mało . Te bandę trzeba rozliczyć , odebrać co pokradli , i przegonić , kijem wybić im demokracje z głowy . Teraz będą się brać za wycinkę lasów .
okragly_stol
A który majątek chcesz Jarek wyprzedać….?? Musi ci kasy barakowac ..
zgadujzgadula
Był tu dzisiaj Palikot? wisi mi kase.
absco
Pytanie referendalne powinno brzmieć:
Czy jesteś za natychmiastowym odcięciem pisowskiej mafii od wpływu na spółki skarbu państwa?
jarunia
pytanie na miarę intelektu kaczki
kaczyslaw_
Kojarzycie tego mema jak prezes Jarosław i piekarnik fogiel siedzą przed laptopem?

No to właśnie tak przeglądają bankiera:

Prezes: młody, poczytaj mi co tam o nas piszą.
Fogiel: Prezesie, przeważnie źle.
Prezes: czytaj, młody!
Fogiel: czy chcesz aby kaczyński zagarniał państwo?
Prezes: co?! Natychmiast to
Kojarzycie tego mema jak prezes Jarosław i piekarnik fogiel siedzą przed laptopem?

No to właśnie tak przeglądają bankiera:

Prezes: młody, poczytaj mi co tam o nas piszą.
Fogiel: Prezesie, przeważnie źle.
Prezes: czytaj, młody!
Fogiel: czy chcesz aby kaczyński zagarniał państwo?
Prezes: co?! Natychmiast to kasuj, młody.
Fogiel: skasowane. Nasza armia działa, ale jest zagłuszana przez sympatyków tuska.
Prezes: TUSKA?! Kasuj wszystko, młody! I minusuj! Minusuj ile się da!

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki