REKLAMA

Premier: Nie będzie podwyżek cen prądu do zużycia w wysokości 2000 kW rocznie

2022-09-24 19:32
publikacja
2022-09-24 19:32

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Rząd nie będzie tolerował takiego ustalania cen energii elektrycznej, które są pięcio- czy dziesięciokrotnie wyższe, czy marży, która sięga 700-900 zł na MWh. 

Premier: Nie będzie podwyżek cen prądu do zużycia w wysokości 2000 kW rocznie
Premier: Nie będzie podwyżek cen prądu do zużycia w wysokości 2000 kW rocznie
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

Morawiecki podkreślił przy tym, że nie będzie tolerował "sytuacji, w której nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa – i spółek zagranicznych – są realizowane kosztem obywateli albo instytucji wrażliwych". Jak dodał, polecił Ministerstwu Aktywów Państwowych i Ministerstwu Klimatu jak najszybsze wypracowanie odpowiednich rozwiązań prawnych.

"Dziś mamy taką sytuację, że cenę z dostawą na przyszły rok sprzedaje się na towarowej giełdzie energii licząc od ceny węgla w Holandii – a nie od ceny węgla, którą kupują zakłady energetyczne z polskich kopalń. To mechanizmem, który powoduje te wysokie propozycje na przyszły rok. Nie ma na to naszej zgody i mówię to bardzo wyraźnie. Nie może być tak, że kilkanaście osób z zarządów tych spółek bogaci się kosztem społeczeństwa" - dodał.

Zapowiedział przy tym opodatkowanie tych spółek, by uzyskać środki na dalsze finansowanie pomocy i programów socjalnych z budżetu państwa. "Nie będziemy tolerować takiego ustalania cen, które jest pięcio- czy dziesięciokrotnie wyższe – marży, która jest 700, 800 zł, 900 zł na jednej megawatogodzinie – a z tym obecnie mamy do czynienia" - zapewnił.

Zdaniem premiera Morawieckiego z zawirowania na rynku globalnym korzystają też zagraniczne podmioty, które - jak dodał - chcą sobie ukształtować rynek, bo wiedzą doskonale, na czym to polega. "Ja również wiem, na czym polegają te mechanizmy – rozumiem doskonale mechanizm kształtowania cen energii elektrycznej. Będziemy zdecydowanie domagali się jego zmiany tak, żeby dla Polaków???? było jak najtaniej. Jako premier będę tego pilnował" - oświadczył.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
marek-1980
Jaka będzie cena powyżej limitu 2000kWh ????
trolley
... a kto to może teraz wiedzieć... jak dla biznesu x 6 r/r ?
trolley
Niby są na kursie i na ścieżce ale za nisko i do lotniska nie dadzą rady dociągnąć. Kartoflisko i brzoza już się nie mogą na nich doczekać.
drzaraza
To są skutki zwalczania wolnego rynku i wolności człowieka
camaroooo
Brawo. Wysokie ceny energii to wina dostawcow a nie wojny. To oni podnosza caly czas stawki aby maksymalizowac zyski, obwiniajac tymczasem atak Rosji na Ukraine jako powod podwyzek. Brawo Premier!
arzab
Niech PiS-owscy nieudacznicy w ogóle "zamrożą" wszystkie ceny i po problemie inflacji !
marszalek2020
Zdaniem premiera Morawieckiego z zawirowania na rynku globalnym korzystają też zagraniczne podmioty, które - jak dodał - chcą sobie ukształtować rynek, bo wiedzą doskonale, na czym to polega. "Ja również wiem, na czym polegają te mechanizmy
od_redakcji
" Nie ulega wątpliwości — jesteśmy w momencie ogromnego kryzysu energetycznego, wywołanego napaścią Rosji na Ukrainę. " To poziom świadomości pismaków z Onetu.
od_redakcji
Europa ma wielkie kłopoty finansowe z rosyjskim gazem ziemnym wyłączonym w odwecie za sankcje. W Europie uważam, że faktycznie robią to celowo, i to jest „Wielki reset” Klausa Schwaba. Wiedzą, że mają poważny problem. W 2014 r. obniżyli stopy do poniżej 0%. Właśnie zaczęli podnosić stopy procentowe. W międzyczasie kazali wszystkim Europa ma wielkie kłopoty finansowe z rosyjskim gazem ziemnym wyłączonym w odwecie za sankcje. W Europie uważam, że faktycznie robią to celowo, i to jest „Wielki reset” Klausa Schwaba. Wiedzą, że mają poważny problem. W 2014 r. obniżyli stopy do poniżej 0%. Właśnie zaczęli podnosić stopy procentowe. W międzyczasie kazali wszystkim funduszom emerytalnym w całej Europie mieć ponad 70% obligacji rządowych. Potem przyjęli to negatywnie. Wszystkie fundusze emerytalne są niewypłacalne. Europa to niegospodarność fiskalna na wielką skalę. W żaden sposób nie może się utrzymać, a my właśnie patrzymy na rozpad Europy”.
Kryzys bankowości rozpocznie się w Europie. . . . Dług upada. Nie mają jak się utrzymać. Rynek długu podkopuje stabilność wszystkich banków. Musisz zrozumieć, że rezerwy są powiązane z długiem rządowym, a to jest idealna burza. Tak, rynek akcji (amerykański) zniżkuje w krótkim okresie. Nie mamy do czynienia z wydarzeniem z 1929 roku ale z 90% spadkiem. . . . Europejczycy, prawdopodobnie do stycznia 2023 r.to zobaczą. Kiedy kryzys na Ukrainie się nasila, każdy, kto ma pół mózgu, weźmie wszystkie pieniądze, które ma, i przeniesie je ”.
Więc gdzie pójdą inteligentne pieniądze? „Akcje są jak złoto, są po tej samej stronie tabeli i są przeciwne do długu publicznego. Ludzie nie będą kupować długu rządowego. Będą przyglądać się wszystkim w sektorze prywatnym. . . . Ludzie kupują wszystko, co mogą, aby wydostać się z sieci.
Rządy pożyczają i wydają ogromne sumy pieniędzy. Fed będzie nadal podnosić stopy procentowe, aby walczyć z inflacją, „Podwyżka stóp procentowych tylko pogorszy sytuację. Mamy niedobory podaży, a podnoszenie stawek nie wypełni tych luk”.
Nigdy nie byłem bardziej pozytywniej nastawiony do kupowania złota. Czemu? „Patrzymy na niewypłacalność długu państwowego. To się dzieje. Dlatego Biden wyda wszystko, co chce, ponieważ wie, że nie musi tego spłacać. W końcu tak się stanie. Taki jest program Schwaba.
„2023 będzie rokiem z piekła”. „Niepokoje społeczne będą się tylko pogłębiać” w tym roku i przewiduje, że w przyszłym roku będziemy mieli pełną wojnę. Demokraci są zdesperowani i zrobią takie rzeczy, jak przyznanie nielegalnym cudzoziemcom obywatelstwa, aby mogli głosować w wyborach śródokresowych.
Coś ponownie wywoła upadki rządów. Myślę, że to będzie coś w Europie, gdzie robią coś drastycznego, bo nie mają innego wyjścia. . . . Potrzebują wojny jako pretekstu do niespłacania całego długu rządowego”....

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki