REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Kopcińska: na pewno nie odbierzemy Polakom pieniędzy z OFE

2019-04-04 20:46, akt.2019-04-05 06:58
publikacja
2019-04-04 20:46
aktualizacja
2019-04-05 06:58

Na pewno nie będziemy odbierali Polakom pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych - zadeklarowała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do planów rządu dot. zagospodarowania środków zgromadzonych w funduszach.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

W zeszłotygodniowej rozmowie z "Rzeczpospolitą" premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jego rząd pracuje nad koncepcją dot. przekazania Polakom aktywów zarządzanych przez OFE. Jak zapowiedział, propozycja w tej sprawie miałaby zostać przedstawiona "w najbliższych miesiącach". Szef rządu dodał, że 25 proc. aktywów OFE, w tym aktywa ulokowane w zagranicznych akcjach i obligacjach, trafiłoby do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zaś pozostałe 75 proc. trafiłoby na specjalne, prywatne konta emerytalne obywateli.

Kopcińska pytana w czwartkowej rozmowie z Polsat News, czy środki z OFE znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych, zapewniła, że na pewno nie zostanie powtórzony scenariusz zrealizowany przez rząd PO-PSL, w ramach którego przekazano część środków z funduszy do ZUS.

"O szczegółach, jak zapadnie decyzja, poinformuje premier Mateusz Morawiecki. Ja zapewniam, że na pewno nie będzie tak, że będziemy Polakom te pieniądze odbierali" - dodała rzeczniczka rządu.

Według "Rz" wcześniej w rządzie ścierały się dwie koncepcje zagospodarowania wartych obecnie ponad 160 mld zł aktywów OFE. "Jedna koncepcja to przedstawiona przez premiera, prorynkowa, czyli fizyczne przekazanie aktywów Polakom. Drugi scenariusz - czarny dla gospodarki rynkowej - to wrzucenie wszystkiego do ZUS, co sparaliżowałoby spółki giełdowe i całą giełdę, a sama informacja o tym obniżyłaby wyceny spółek o kilkadziesiąt procent" - napisała gazeta.

W środę "Super Express" napisał, że wszystkie pieniądze zgromadzone w OFE zostaną przelane na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Z informacji gazety wynika, że decyzja w tej sprawie zapadnie już w kwietniu, a pieniądze średnio ponad 10 tys. zł na osobę mogłyby się znaleźć na kontach jeszcze w tym roku.

Odnosząc się do tych doniesień Ministerstwo Finansów poinformowało PAP Biznes, że pracuje obecnie nad przygotowaniem aktów wykonawczych do Pracowniczych Planów Kapitałowych i wdrożeniem systemu, zaś decyzje co do zmian w zakresie Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną podjęte po zakończeniu tych prac.

"Zmiany w OFE muszą być prowadzone ostrożnie, żeby nie wpływać na wartość aktywów"

Zapowiadane przez premiera Morawieckiego zmiany w OFE powinny być prowadzone ostrożnie i odpowiedzialnie, żeby nie wpływać negatywnie na wartość zgromadzonych w nich aktywów - uważa Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Opowiada się ona za przekazaniem Polakom 100 proc. aktywów.

"Jedynie przekazanie Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE może stanowić ważny krok w odbudowie nadwyrężonego w 2014 roku zaufania do systemu emerytalnego oraz być transparentnym i wyrazistym sygnałem niepozostawiającym wątpliwości dotyczących intencji przekształcenia tych funduszy" - napisała Małgorzata Rusewicz w stanowisku IGTE.

W opinii prezes IGTE proces transformacji musi zostać przeprowadzony w sposób odpowiedzialny.

"Aktywa OFE w przeważającej mierze ulokowane są w polskich akcjach. To powoduje, że nawet sama komunikacja może negatywnie wpłynąć na wartość majątku przyszłych emerytów. Dlatego procedowanie zmian, włączając legislację, musi być prowadzone bardzo ostrożnie i przemyślanie" - uważa Rusewicz.

Jej zdaniem, to da się osiągnąć uwzględniając interesy i preferencje członków OFE, dbając o utrzymanie dywersyfikacji aktywów oraz konsultując rozwiązania ze wszystkimi interesariuszami zmian, w tym z reprezentacją rynku kapitałowego.

"Ponadto harmonogram i sposób przeprowadzenia tej reformy powinien uwzględniać złożoność wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, aby nie zakłócić budowy nowego systemu długoterminowych oszczędności i nie obniżyć jego szans na sukces" - uważa prezes IGTE.

Uczestnikami OFE jest blisko 16 mln Polaków. Aktywa w systemie wynoszą natomiast 162 mld zł. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Druga połówka OFE czeka na konsumpcję”.

autor: Marceli Sommer

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
barysza51
1. Kradną na starcie
2. Będą kraść dalej, bo składka która szła do OFE już nie pójdzie do tego nowego OFE. To jest prawdziwe złodziejstwo.
slawekkry
Na pewno to wiem że będę płacił podatki i że umrę

i jeszcze jedno
wiem na pewno że nie warto wierzyć tzw "państwu"
sel
To jeszcze napiszcie że z tej rezerwy będzie korzystał tylko Ojciec i Deweloper na budowę swoich wież , projektanta juz zostawił w skarpetkach teraz reszta posmakuje propagandy sukcesu , to wszyscy wam uwierzą chyba że wcześniej zostaną bez gaci.. ..
1as
Miało to być jeszcze w tym roku.
Teraz piszą o kwietniu.
Dawać tę kasę na IKZE/IKE i po temacie.
sel
Do ZUS przekazano tylko obowiązkowe zakupy obligacji które robi ZUS w imieniu emerytów bez pobierania 7% prowizji , a inwestycje w GPW zostały jak to się zlikwiduje to GPW straci sens istnienia i oczywiście kapitał do wzrostu.
sel
Jeżeli zabierają 25% to chyba jednak zabierają?, a za chwilę to nie będzie 160 mld, a połowa bo GPW leci na pysk.
luster
Pewnie że nie odbiorą nikomu żadnych pieniędzy bo teraz przed wyborami to byłby strzał w kolano, myślę że nikt nie będzie już z tym cudował podobnie jak z ppk, które wydaje się całkiem ok jeśli nikt nie będzie przy nim już majstrował
jkendy
Najlepiej zainwestować za granica daleko od lepkich łap polskich polityków.
antybolszewik
Przecież rząd PiS co roku bierze pieniądze z OFE w ramach "Suwaka_OFE"

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki