Premier: Nie ma naszej zgody na odszkodowania ze strony Polski

Chcę z całą mocą podkreślić, że Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody – powiedział na lubuskiej konwencji wyborczej PiS w Gorzowie Wlkp. premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Podjęliśmy się naprawy życia w wymiarze polityki zagranicznej i tutaj chcę z cała mocą podkreślić dwie rzeczy, obie dość głośne ostatnio. Jedna oczywiście o wymiarze strategicznym i historycznie kluczowym dla Polski - otóż mimo różnych wezwań z różnych stron, wewnątrz Polski, spoza Polski przede wszystkim, chcę z cała mocą podkreślić: Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej, nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody” – powiedział premier na poniedziałkowym spotkaniu.

Zwrócił uwagę, że "jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera". "I dlatego nigdy na to nie pozwolimy" - oświadczył szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polacy ponieśli gigantyczną ofiarę za wolność całej Europy i to im należą się odszkodowania a nie innym. Zapewniał, że nie będzie zgody na fałszywą politykę historyczną.

Premier nawiązał również do niedawnego ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego i przypomniał, że jego rząd potępił ten atak.

„Jak postąpili nasi konkurenci polityczni? Ja przecierałem oczy ze zdumienia (...) bo dwudziestu kilku ambasadorów z czasów Platformy Obywatelskiej i SLD potępiło nas za potępienie tego ataku (...) To znaczy, jak na tym ma polegać i tak, na tym polegała polityka historyczna naszych poprzedników, że uszy po sobie i nie domagać się prawdy historycznej, jak na tym polegała polityka gospodarcza - poklepać po plecach, czy dać się poklepać po plecach i nie walczyć o swoje, nie mówić głośno prawdy, nie domagać się uznania naszych racji, to wiemy jak mizerne były tego rezultaty. Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o prawdę historyczną i o nasze interesy w Brukseli” – powiedział premier.

Dodał, że ta walka wymaga najlepszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego, a takich – jak przekonywał - PiS ma w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim (nr 13). Liderem tej listy jest szef MSWiA Joachim Brudziński, kandyduje z niej również m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Ta niechęć do uznania, że ofiary Holokaustu i ich potomkowie mają prawo do minimum materialnej sprawiedliwości, jest niefortunna" - powiedział szef WJC (Światowego Kongresu Żydów) Ronald S. Lauder, cytowany w komunikacie zamieszczonym na stronach organizacji.

Lauder uznał, że uwaga premiera Morawieckiego, o ile została dokładnie przytoczona, jest "naganna", a także "skrajnie niepokojąca".

Szef WJC przypomniał, że Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji i podkreślił, że w tej sytuacji brak zrozumienia dla tragedii jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie niepokojący.

"Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wytłumaczyć. W innym przypadku uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i odrzucić. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała" - powiedział Lauder.

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 heldbaum

Trudny wybor! Waszczu? Kempa? Brosza? Suski? Jurgiel? Jaki?
Uff, od przybytku glowa boli...

! Odpowiedz
2 5 qqryk

„Nie wierzę w niezdementowane informacje.” (A. Gorczakow)

! Odpowiedz
6 11 makss

Jeżeli wszyscy Państwo nie życzycie sobie żeby płacić żydom to proszę nie głosować na PIS!!

! Odpowiedz
5 11 --__hubert__---__--__--__--__-

A która partia Ci to zagwarantuje na 100% ? Przecież Polska polityka to dno . To nasza rola aby trzymać ich za mordy i wyjść na ulicę jak by chcieli to zrobić.

! Odpowiedz
4 8 onepropos

Na spotkania z delegacjami w/s 447 powinien byc ze strony polskiej wysylany najglupszy urzednik. Powinien byc tak glupi ze nauka jednego zdania w jezyku ang, ktore napisalem ponizej bedzie szczytem jego mozliwosci. MSZ, Czaputowicz do dziela...

! Odpowiedz
1 9 onepropos

Odpowiedx pisowskiego rzadu powinna byc taka: "we are waiting for usa and israel, they would accept first the proposed legal solutions". Co dalej? Czekamy...

! Odpowiedz
14 28 misafi

Przecież Polska już płaci haracz USA. Boeingi dla władzy, Black Hawki, Pattrioty, itd. Wszystko bez przetargu, offsetu, z wolnej ręki, drożej niż każdy inny kraj na świecie płacił. To są miliardy, które płyną na konta w USA. A na końcu jeszcze jedzie Duda do USA, klękać przed Trumpem i z dumą sobie robiąc jeszcze zdjęcia z tego wydarzenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 19 john-eire

Powiedzmy ze jest samochód na droga ( żyd) i czeka na zielony światło. Za nim jest Polski samochod. Trzecie samochod ( Niemcy) przyjeżdża za szybko i uderzyło Polski samochod ktory z kolej uderzylo żyd samochód w przodu. Ktory samochod jest odpowiedzialny zeby płacić odszkodowań do zyd samochod?

! Odpowiedz
3 12 glos_rozsadku

złe porównanie, bo Polacy nie zabijali Żydów tylko Niemcy. Powinno być tak: w samochodzie polskim jadą 3 Polacy i 1 Żyd. Samochód Niemiecki uderzył w Polski i zabił 3 Polaków i Żyda.

! Odpowiedz
0 2 zenonn

Antysemicki. Kto to jest antysemita?
Palestyńczycy to 100% Semici.

“Pokażcie mi jednego żyda rządzącego Izraelem, który jest Semitą! (…) Tam wszyscy mają podwójne obywatelstwa. Przyjechali m.in. z Rosji i Polski. To są Chazarzy, a Semitów w Izraelu pozostała garstka”.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil