WAŻNE

Premier: Nie ma naszej zgody na odszkodowania ze strony Polski

2019-05-20 21:27
publikacja
2019-05-20 21:27

Chcę z całą mocą podkreślić, że Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody – powiedział na lubuskiej konwencji wyborczej PiS w Gorzowie Wlkp. premier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Podjęliśmy się naprawy życia w wymiarze polityki zagranicznej i tutaj chcę z cała mocą podkreślić dwie rzeczy, obie dość głośne ostatnio. Jedna oczywiście o wymiarze strategicznym i historycznie kluczowym dla Polski - otóż mimo różnych wezwań z różnych stron, wewnątrz Polski, spoza Polski przede wszystkim, chcę z cała mocą podkreślić: Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej, nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody” – powiedział premier na poniedziałkowym spotkaniu.

Zwrócił uwagę, że "jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera". "I dlatego nigdy na to nie pozwolimy" - oświadczył szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Polacy ponieśli gigantyczną ofiarę za wolność całej Europy i to im należą się odszkodowania a nie innym. Zapewniał, że nie będzie zgody na fałszywą politykę historyczną.

Premier nawiązał również do niedawnego ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego i przypomniał, że jego rząd potępił ten atak.

„Jak postąpili nasi konkurenci polityczni? Ja przecierałem oczy ze zdumienia (...) bo dwudziestu kilku ambasadorów z czasów Platformy Obywatelskiej i SLD potępiło nas za potępienie tego ataku (...) To znaczy, jak na tym ma polegać i tak, na tym polegała polityka historyczna naszych poprzedników, że uszy po sobie i nie domagać się prawdy historycznej, jak na tym polegała polityka gospodarcza - poklepać po plecach, czy dać się poklepać po plecach i nie walczyć o swoje, nie mówić głośno prawdy, nie domagać się uznania naszych racji, to wiemy jak mizerne były tego rezultaty. Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o prawdę historyczną i o nasze interesy w Brukseli” – powiedział premier.

Dodał, że ta walka wymaga najlepszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego, a takich – jak przekonywał - PiS ma w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim (nr 13). Liderem tej listy jest szef MSWiA Joachim Brudziński, kandyduje z niej również m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Ta niechęć do uznania, że ofiary Holokaustu i ich potomkowie mają prawo do minimum materialnej sprawiedliwości, jest niefortunna" - powiedział szef WJC (Światowego Kongresu Żydów) Ronald S. Lauder, cytowany w komunikacie zamieszczonym na stronach organizacji.

Lauder uznał, że uwaga premiera Morawieckiego, o ile została dokładnie przytoczona, jest "naganna", a także "skrajnie niepokojąca".

Szef WJC przypomniał, że Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji i podkreślił, że w tej sytuacji brak zrozumienia dla tragedii jej żydowskich obywateli, których Niemcy postanowili unicestwić, jest szczególnie niepokojący.

"Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wytłumaczyć. W innym przypadku uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i odrzucić. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała" - powiedział Lauder.

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (26)

dodaj komentarz
heldbaum
Trudny wybor! Waszczu? Kempa? Brosza? Suski? Jurgiel? Jaki?
Uff, od przybytku glowa boli...
qqryk
„Nie wierzę w niezdementowane informacje.” (A. Gorczakow)
makss
Jeżeli wszyscy Państwo nie życzycie sobie żeby płacić żydom to proszę nie głosować na PIS!!
--__hubert__---__--__--__--__-
A która partia Ci to zagwarantuje na 100% ? Przecież Polska polityka to dno . To nasza rola aby trzymać ich za mordy i wyjść na ulicę jak by chcieli to zrobić.
onepropos
Na spotkania z delegacjami w/s 447 powinien byc ze strony polskiej wysylany najglupszy urzednik. Powinien byc tak glupi ze nauka jednego zdania w jezyku ang, ktore napisalem ponizej bedzie szczytem jego mozliwosci. MSZ, Czaputowicz do dziela...
onepropos
Odpowiedx pisowskiego rzadu powinna byc taka: "we are waiting for usa and israel, they would accept first the proposed legal solutions". Co dalej? Czekamy...
misafi
Przecież Polska już płaci haracz USA. Boeingi dla władzy, Black Hawki, Pattrioty, itd. Wszystko bez przetargu, offsetu, z wolnej ręki, drożej niż każdy inny kraj na świecie płacił. To są miliardy, które płyną na konta w USA. A na końcu jeszcze jedzie Duda do USA, klękać przed Trumpem i z dumą sobie robiąc jeszcze Przecież Polska już płaci haracz USA. Boeingi dla władzy, Black Hawki, Pattrioty, itd. Wszystko bez przetargu, offsetu, z wolnej ręki, drożej niż każdy inny kraj na świecie płacił. To są miliardy, które płyną na konta w USA. A na końcu jeszcze jedzie Duda do USA, klękać przed Trumpem i z dumą sobie robiąc jeszcze zdjęcia z tego wydarzenia...
john-eire
Powiedzmy ze jest samochód na droga ( żyd) i czeka na zielony światło. Za nim jest Polski samochod. Trzecie samochod ( Niemcy) przyjeżdża za szybko i uderzyło Polski samochod ktory z kolej uderzylo żyd samochód w przodu. Ktory samochod jest odpowiedzialny zeby płacić odszkodowań do zyd samochod?
glos_rozsadku
złe porównanie, bo Polacy nie zabijali Żydów tylko Niemcy. Powinno być tak: w samochodzie polskim jadą 3 Polacy i 1 Żyd. Samochód Niemiecki uderzył w Polski i zabił 3 Polaków i Żyda.
zenonn
Antysemicki. Kto to jest antysemita?
Palestyńczycy to 100% Semici.

“Pokażcie mi jednego żyda rządzącego Izraelem, który jest Semitą! (…) Tam wszyscy mają podwójne obywatelstwa. Przyjechali m.in. z Rosji i Polski. To są Chazarzy, a Semitów w Izraelu pozostała garstka”.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki