REKLAMA

Premier: Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności

2020-12-27 14:15, akt.2020-12-27 14:43
publikacja
2020-12-27 14:15
aktualizacja
2020-12-27 14:43
Premier: Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności
Premier: Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności
fot. Adam Gruz / / KPRM

Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności; może się on zdarzyć dzięki szczepionce - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że do końca roku do Polski trafi kolejne 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Szef rządu mówił na niedzielnej konferencji prasowej, że po 300 dniach od pierwszego zdiagnozowanego przypadku koronawirusa w Polsce, możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności. "Ten powrót do normalności może się zdarzyć dzięki szczepionce" - dodał.

Morawiecki wskazywał, że w sobotę do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi kolejne 300 tys. dawek.

Premier zachęcał do udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ - jak mówił - jest to instrument powrotu do normalności. "Dziś myślę, że ta droga powrotu do normalności się właśnie zaczyna" - dodał.

Morawiecki: Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej koniec pandemii

Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji prasowej w KPRM.

"Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy" - mówił premier podczas konferencji, zorganizowanej w KPRM w związku z uruchomieniem szczepień na COVID-19.

"Może w drugim kwartale to by się mogło udać, aby wystarczająco duża część populacji została zaszczepiona" - dodał szef rządu.

Zapewniał, że "szczepionek na pewno wystarczy dla wszystkich". 

Premier: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia

Narodowa Strategia Szczepień jest największą operacja logistyczną od dziesięcioleci, jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani; 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej szef rządu zapowiedział, że tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień.

"15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia i również wtedy zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie, zgodnie z harmonogramem, zgodnie z tym, co zostało uzgodnione w ramach Narodowej Strategii Szczepień" - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, ta strategia jest największą operacja logistyczną od dziesięcioleci. "Jesteśmy na nią bardzo dobrze przygotowani, dlatego zachęcamy wszystkich w poszczególnych grupach według strategii do przystępowania do szczepienia" - apelował.

"Najpierw oczywiście medycy, ale także służby mundurowe, nauczyciele w dalszej kolejności, ale jak najszybciej nasi seniorzy, którzy najwięcej cierpią przez COVID-19" - powiedział. 

Morawiecki: Mam nadzieję, że za kilka, kilkanaście tygodni czas wyrzeczeń będzie zmierzał do końca

Mam nadzieję, że wraz z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień czas wyrzeczeń, będzie mógł za kilka, kilkanaście tygodni powoli zmierzać do końca - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier na niedzielnej konferencji prasowej podziękował lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia oraz służbom mundurowym za dotychczasową pracę przy zwalczaniu epidemii COVID-19.

"Ale mam też nadzieję, że wraz z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień ten czas wyrzeczeń, czas najtrudniejszy będzie mógł za kilka, kilkanaście tygodni powoli zmierzać do końca" - zaznaczył szef rządu.

Jak dodał, za kilka dni rozpocznie się nowy rok. "To może być dla nas dobry rok. Zróbmy wszyscy wszystko, żeby tak się właśnie stało" - zaapelował Morawiecki.

Niedzielski: Chcemy, by "grupa zero" objęła m.in. farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych

Chcemy, żeby "grupa zero" objęła swoim zakresem nie tylko wąsko pojętą grupę medyków, ale również inne zawody związane z leczeniem: m.in. farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i personel administracyjny podmiotów leczniczych - powiedział w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zwracał uwagę na konferencji prasowej, że w ostatnich miesiącach to koronawirus wyznaczał tempo naszego życia. "Możemy to zmienić. Dostawa szczepionek daje nam wszystkim wspólną możliwość odwrócenia tej sytuacji i podyktowania tempa, z jakim będziemy się żegnali z koronawirusem" - podkreślił.

"Aby to się zadziało, musimy wszyscy - namawiając bliskie osoby, przyjaciół - poddać się szczepieniu" - oświadczył Niedzielski.

Przyznał, że w tej chwili najważniejsze jest szczepienie grupy, która w ostatnim roku najbardziej odczuła walkę z COVID-19. "To szczepienie dotyczy bardzo szerokiej grupy, ono nie dotyczy tylko wąsko pojętej grupy medyków, czyli lekarzy, pielęgniarek, czy ratowników. Chcemy, żeby ta +grupa zero+ objęła swoim zakresem również inne zawody związane z leczeniem: chociażby farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ale też personel administracyjny, który pracuje w podmiotach leczniczych" - podkreślił minister.

Dworczyk: Po Nowym Roku co tydzień 300-tysięczne transporty szczepionek do Polski

Do końca tego roku do Polski dotrze 300 tys. dawek szczepionki na koronawirusa, potem co tydzień do Polski będą trafiały kolejne transporty z 300 tysiącami szczepionek - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

"Jesteśmy po tej wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu i szczepienie 10 tys. osób" - podkreślił Dworczyk na konferencji prasowej.

Przekazał, że do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek szczepionki do Polski. "Potem co tydzień będą takie transporty 300-tysięczne trafiały do Polski, a następnie jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała" - powiedział Dworczyk.

Wyjaśnił, że w odróżnieniu od pierwszego 10-tysięcznego transportu szczepionek, który dotarł do Polski drogą kołową, kolejne transporty przylecą na pokładzie samolotu do Warszawy. Szczepionki trafią do Agencji Rezerw Materiałowych, potem przez hurtownie farmaceutyczne zostaną przekazane do 509 szpitali węzłowych.

"Po zakończeniu sczepień grupy zero, rozpoczniemy już szczepienia nie tylko w tych 509 szpitalach, ale łącznie będzie to ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków" - mówił Dworczyk.

Przekazał też, że w niedzielę rusza kolejny spot telewizyjny informujący i zachęcający do szczepień, a w poniedziałek ruszy akcja billboardowa. Każdego dnia - jak mówił - będą dochodzić nowe elementy, które będą miały jedno zadanie - dotrzeć z rzetelną informacją do każdego Polaka na temat szczepionki i procesu szczepień.

"A w konsekwencji - przekonać nas jako społeczeństwo, że jedynie szczepienie daje nadzieję, możliwość powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed czasów pandemii" - podkreślił Dworczyk.

Premier: zagrożenie koronawirusem nie maleje, remedium jest szczepionka na Covid-19

Zagrożenie koronawirusem nie maleje, remedium jest szczepionka na Covid-19, która właśnie do Polski dotarła - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w związku ze wzajemnymi odwiedzinami Polaków w święta "za dwa, trzy, cztery tygodnie" spodziewany jest wzrost liczby zakażeń.

Premier na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że Covid-19 działa z "opóźnionym zapłonem" i to, czego dziś doświadczamy - jeśli chodzi o statystyki zachorowań - jest efektem wcześniej nałożonych obostrzeń "z pewnym przesunięciem".

Podkreślił, że w czasie świąt Polacy spotykali się ze sobą, zapewne w większej liczbie i "większym zakresie" niż wcześniej. Dlatego - jak mówił Morawiecki - trzeba przewidywać, że za dwa, trzy, cztery tygodnie, może wzrosnąć liczba zakażeń.

"Stąd też trzymamy miejsca w szpitalach, stąd też mamy nadmiar respiratorów, stąd też również nałożone obostrzenia, po to, by trzecia fala, o której mówią epidemiolodzy, że może przyjść w styczniu, lutym - by ona nie dokonała bardzo istotnych zahamowań w funkcjonowaniu służby zdrowia i w gospodarce" - dodał.

"Dziś możemy sobie jednak powiedzieć, że to zagrożenie nie maleje" - zaznaczył szef rządu; jak wskazywał, "jedynym remedium" jest szczepionka na Covid-19, która właśnie do Polski dotarła. Podkreślił, że walka z epidemią trwa nieprzerwanie - także w święta.

Szef rządu wyraził też wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom, którzy pojechali na granicę brytyjsko-francuską, by pomóc rodakom i osobom innych narodowości w powrocie i przyśpieszyć proces ich testowania.

Premier dziękował też wszystkim medykom, którzy przez ostatnie 300 dni ratowali nasze życie i zdrowie.

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
prs
Niedlugo nazistowski podzial na szczepionych i nieszczepionych..
m00zyk
Nie będzie w Polsce normalności dopóki ten człowiek będzie piastował jakiekolwiek stanowisko w adminsitracji publicznej!
pstrzezek
Czy ja dobrze słyszę że wirus jest już w odwrocie i nie trzeba się go obawiać? Nic tak nie cieszy jak szczery komunikat od premiera
atx
morawiecki nie jesteś już premierem bo nie byłeś pierwszy w tej zabawie którą sam wymyśliłeś ...premierem jest teraz pani Alicja
atx
...więc cię nie słucham pisiorku a wręcz przeciwnie widzimy sie 31 o 19 pod twoim domem
ajwaj_
Klamie Morawitz jak to PISa np. z promami,
3 mln mieszkan, 1 mln elektryków itd.
Problemy to juz PISa zrobila i robi, np. przez wyrzucania w bloto polskich mld.
Pacynka NWO PISy za paciorki sprzedadza-zrabuja wszystko w PL
___________________
""Były wiceprezes firmy Pfizer przestrzega przed masowymi szczepieniami:
Klamie Morawitz jak to PISa np. z promami,
3 mln mieszkan, 1 mln elektryków itd.
Problemy to juz PISa zrobila i robi, np. przez wyrzucania w bloto polskich mld.
Pacynka NWO PISy za paciorki sprzedadza-zrabuja wszystko w PL
___________________
""Były wiceprezes firmy Pfizer przestrzega przed masowymi szczepieniami: "To tylko awaryjne zatwierdzenie".

""Były wiceprezes farmaceutycznego giganta Pfizera przestrzega przed fałszywymi oczekiwaniami i niedbałym podawaniem szczepionki Corona, która została niedawno zatwierdzona przez jego byłą firmę. Nadaje się tylko do celów eksperymentalnych w swojej obecnej formie.

Podczas gdy prezydent USA Donald Trump w sobotę (12 grudnia) ogłosił zatwierdzenie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) szczepionki Pfizer i BioNTech's Corona, nazywając ją "cudem medycznym", były wiceprezes firmy Pfizer Michael Yeadon, który pracował w firmie przez 16 lat, podał w wątpliwość jej przydatność.

Co więcej, nie można założyć pozytywnego efektu: "Nie zaszczepia się populacji tylko dlatego, że jedna na milion może nie przeżyć zakażenia. Yeadon uznał to za "znak, że coś cuchnie", że urzędnicy uczynią masowe szczepienia warunkiem oddania ludności życia.

W rozmowie radiowej z brytyjskim publicystą Jamesem Delingpolem przewiduje on, że szczepionka przyniesie rozpoznawalne korzyści tylko u osób starszych. Dla osób powyżej 80 roku życia, powiedział, że lek może zapewnić "kilka dodatkowych miesięcy" życia.

Z drugiej strony Michael Yeadon nie uważa, aby konieczne było podawanie szczepionki ogółowi społeczeństwa, co do której tolerancji nie ma jeszcze danych empirycznych z badań długoterminowych ze względu na awaryjne zatwierdzenie.
itd.

https://www.epochtimes.de/politik/ausland/ex-vizechef-von-pfizer-warnt-vor-massenimpfung-es-ist-nur-eine-notzulassung-a3405939.html
eagleeye
Cóż "propaganda" trwa w najlepsze i tyle !!! A jeżeli ktoś myśli iż oddadzą to co nam zabrali to grubo się myli. Już w eter puszczają info o jakiś mutacjach z UK za parę miesięcy pojawi się mutacja z FR a następnie być może z PL :-)

No ale szczepionki opracowane w 9 m-cy cudownie zapobiegają zwalczają kolejne mutacje.
Cóż "propaganda" trwa w najlepsze i tyle !!! A jeżeli ktoś myśli iż oddadzą to co nam zabrali to grubo się myli. Już w eter puszczają info o jakiś mutacjach z UK za parę miesięcy pojawi się mutacja z FR a następnie być może z PL :-)

No ale szczepionki opracowane w 9 m-cy cudownie zapobiegają zwalczają kolejne mutacje. No naprawdę szok !!!

Szkoda że na grypę takiej szczepionki nikt od lat nie wymyślił.

Ludzie otrząśnijcie się bo już jest za późno a będzie jeszcze gorzej a na pewno nie lepiej

znawca_wszystkiego
O co chodzi? W USA system finansowy się wali, to wiedzą już wszyscy. Ale USA nie mogą dopuścić do tego, żeby sami zbankrutowali na świecie. Muszą podpalić cały świat. Jak? Wojny, rewolucje, kolonializm i ujemne stopy już nie wystarczą. Konieczne są lockdowny. Po co? Żeby banki centralne poszczegolnych krajów wyprodukowały pierdyliony O co chodzi? W USA system finansowy się wali, to wiedzą już wszyscy. Ale USA nie mogą dopuścić do tego, żeby sami zbankrutowali na świecie. Muszą podpalić cały świat. Jak? Wojny, rewolucje, kolonializm i ujemne stopy już nie wystarczą. Konieczne są lockdowny. Po co? Żeby banki centralne poszczegolnych krajów wyprodukowały pierdyliony swoich walut na walkę z rzekomym wirusem (w Polsce tzw tarcze) przy jednocześnie sztucznie zatrzymanej gospodarce. Rozumiecie? To jest stan jak po wojnie, gospodarka nie działa, a forsę się drukuje. W ten sposób USA sprowadza kraje ze swojej strefy wpływów do swojego poziomu. Jak USA ma się zawalić to razem z innymi. Nie dziwi nikogo, że w Afryce nie umarło 3/4 ludzi mimo praktycznego braku opieki zdrowotnej? Nie umarło, ani nie ma tam lockdownów, bo Afryka nie jest dla USA żadną konkurencją. W Europie też nie umarło na tego wirusa tyle osób co podaje reżim. Aktualnie w aktach zgonu wpisuje się "koronawirus" nawet osobom, które nie miały zadnych objawów wirusa ani nie miały nawet testu !!! To jest pezprecedensowy przekręt i wprowadzenie NWO w trybie szokowym. Jeszcze zobaczycie, że za 30 lat ludzie będą uciekać z zachodu na Białoruś albo do Rosji, bo to będą jedyne oazy wolne od zachodniego totalitaryzmu.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki