REKLAMA

Pracodawcy: gospodarczy program Morawieckiego najbardziej ambitny od lat

2016-02-16 18:33
publikacja
2016-02-16 18:33

Celne diagnozy, dobre recepty - tak o przedstawionym dzisiaj przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego planie rozwojowym mówią pracodawcy. Według Konfederacji Lewiatan , plan ten ma szansę stać się najbardziej ambitnym programem gospodarczym w Polsce od czasu początków transformacji.

Pracodawcy: gospodarczy program Morawieckiego najbardziej ambitny od lat / BZ WBK

Dostrzeżono w nim zarówno rosnącą integrację gospodarki polskiej z gospodarką europejską i światową, jak również kluczową rolę napływu kapitału zagranicznego w sukcesach gospodarczych naszego kraju. Doradca Lewiatana doktor Jacek Adamski podkreśla, że w programie są działania wspierające rozwój przemysłu i oszczędności krajowych jak również działania proinnowacyjne, proeksportowe zmierzające do zrównoważonego rozwoju. Według Lewiatana diagnozie brakuje jednak wsparcia dla zielonych technologii. Mimo to wiele postulatów zasługuje na poparcie - wśród nich także ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm, współpraca nauki z biznesem czy lepsze wykorzystanie środków z zamówień publicznych przez odejście od prymatu najniższej ceny.

Według Konfederacji Lewiatan o powodzeniu Planu Morawieckiego zdecyduje kształt konkretnych rozwiązań. Pracodawcy deklarują, że zależy im na przyczynieniu się do powodzenia Planu i chcą przedstawić własne opracowania i ekspertyzy odnoszące się do jego poszczególnych elementów.

Pozytywnie o zaproponowanych rozwiązaniach wyrażają się też Pracodawcy RP. Zwracają uwagę, że przyjęty przez rząd plan trafnie wskazuje słabości państwa. Odpowiedzią na nie mają być głębokie zmiany - także te od dawana postulowane przez Pracodawców RP czyli nowa ustawa Prawo Działalności Gospodarczej oraz zmiana filozofii organizowania przetargów publicznych.

Pracodawcy zwracają uwagę, że obecnie działalność polskich firm utrudnia biurokracja. Wyrażają zadowolenie, że rządowy dokument wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom dotyczącym chociażby poprawy jakości stanowionego prawa.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że celem rządu jest uwolnienie kapitału krajowej przedsiębiorczości. Plan rozwoju zaś opiera się na pięciu filarach - industrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju i budowaniu oszczędności Polaków, zagranicznej promocji eksportu oraz na polityce społecznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/ zr

Źródło:IAR
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Piotr
Po co sié pyta Lewiatana ? Czy to jakis przedstawiciel przedsiebiorców?
A poza tym dlaczego mówiá o zielonej energii - sá jakimis naganiaczami niemiecko-francuskich koncernów sprzedajácych OZE?
Plan p. Morawieckiego jest ambitny, ciekawe czy zlikwiduje bariery tworzone przez urzedasów gdy starasz sie o
Po co sié pyta Lewiatana ? Czy to jakis przedstawiciel przedsiebiorców?
A poza tym dlaczego mówiá o zielonej energii - sá jakimis naganiaczami niemiecko-francuskich koncernów sprzedajácych OZE?
Plan p. Morawieckiego jest ambitny, ciekawe czy zlikwiduje bariery tworzone przez urzedasów gdy starasz sie o dofinansowanie.
~malma
a frankowicze nie, chcą najpierw rozwiązania swoich problemów a to dotyczy 2 ml Polaków razem z rodzinami ,mój stosunek do Morawieckiego jak również do innych bankowców jest co najmniej cholernie nie dobry
~www
a jak przedsiębiorcy rozwiną swoje przedsiębiorstwa to się ich opodatkuje jak banki, ubezpieczycieli, firmy pożyczkowe, market i inne sklepy, czy sklepiki - dla kogo ta ściema??

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki