Prace B+R nie takie straszne. Pierwszy krok po dotacje z Funduszy Europejskich

2022-06-23 06:00, akt.2022-06-23 09:03
publikacja
2022-06-23 06:00
aktualizacja
2022-06-23 09:03
Prace B+R nie takie straszne. Pierwszy krok po dotacje z Funduszy Europejskich
Prace B+R nie takie straszne. Pierwszy krok po dotacje z Funduszy Europejskich
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Prace badawczo-rozwojowe są przepustką do otrzymania dotacji w ramach Funduszy Europejskich. Jak przygotować firmę do prac B+R, czy trzeba zatrudnić specjalistę lub skorzystać z konsultacji? Wyjaśniamy, jak wyglądają etapy wnioskowania o pieniądze w UE.

Jednym z kryteriów uprawniających do otrzymania dotacji z Funduszy Europejskich jest spełnienie wymogu dotyczącego konieczności bazowania, przy wprowadzaniu innowacji, na wynikach prac badawczo-rozwojowych.

Na czym polegają prace B+R?

Mówiąc o etapach procesu badawczego przy pracach B+R, to w dużym uproszczeniu, można wyróżnić trzy podstawowe kroki. Są to:

  • prace przemysłowe,
  • prace rozwojowe,
  • prace przedwdrożeniowe.

Prace przemysłowe koncentrują się na zdobywaniu nowej wiedzy – pierwsze wyniki w laboratorium, pierwsze potwierdzenie założeń badawczych, pierwszy prototyp. Istotnym elementem tego etapu jest współpraca z jednostką badawczo-rozwojową lub posiadanie wyposażonego laboratorium z kompetentnym zespołem badawczym.

Prace rozwojowe to etap, w którym pomysł wychodzi poza ściany laboratorium. W trakcie prac rozwojowych następuje wykorzystanie dostępnej wiedzy do testowania pomysłu w środowisku zbliżonym do rzeczywistego, kompletnych prototypów oraz linii pilotażowych bliskich produktowi końcowemu.

Sprawdź co przygotowaliśmy na Dzień funduszy europejskich w Bankier.pl (fot. Dorota Ziółkowska / Bankier.pl)

Prace przedwdrożeniowe są już bardziej zaawansowanymi działaniami związanymi z przygotowaniami do wdrożenia wyników dwóch poprzednich etapów procesu badawczego. W tym kroku następuje wprowadzenie pomysłu w życie tj. wdrożenie do działalności biznesowej – w formie już gotowego, przetestowanego prototypu.

Sposoby na przeprowadzenie prac B+R

W ramach dotacji z Funduszy Europejskich jednym z elementów jest wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorca może zdecydować, w jaki sposób przeprowadzi prace B+R tj.:

  • samodzielnie przeprowadzić prace B+R,
  • przeprowadzić prace B+R wspólnie z jednostką badawczo-rozwojową, uczelnią, instytutem badawczym,
  • zlecić wykonanie prac B+R zewnętrznej jednostce,
  • zakupić wyniki prac B+R celem ich wdrożenia.

Samodzielne przeprowadzenie prac B+R, wspólne z inną jednostką lub zlecenie ich wykonania firmie zewnętrznej może być objęte dotacją z Funduszy Europejskich. Natomiast jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą zdecyduje się na zakupienie wyników prac badawczo-rozwojowych to w takiej sytuacji zakup wyników nie będzie objęty dotacją. Z kolei ich wdrożenie będzie można sfinansować z dotacji.

Jak przygotować prace B+R?

Przy przygotowywaniu prac rozwojowo-badawczych może pojawić się pytanie, czy firma musi posiadać osobę oddelegowaną do organizacji procesu B+R. Zapytaliśmy o to p. Katarzynę Walczyk-Matuszyk, dyrektor programu Innovation Coach:  „Nie ma takiego wymagania formalnego. Wszystko zależy od tego jak firma to wewnętrznie zaplanuje. Jest to jej decyzja. Niewątpliwie, żeby realizować tego typu projekty przedsiębiorstwo musi posiadać zasoby własne, ale dzięki udziałowi w Innovation Coach uzyskuje wcześniej niezbędną wiedzę, która pozwoli zaplanować także ten aspekt działalności”.

Program Innovation Coach – bezpłatne wsparcie ekspertów w inicjowaniu działalności prac B+R w firmach, które nie mają doświadczenia i wiedzy w tym zakresie. 

Zapytaliśmy także naszą ekspertkę o to jak w praktyce wygląda proces przygotowania prac badawczo-rozwojowych przez firmę – jakie kroki musi podjąć oraz jakie są poszczególne etapy przed złożeniem wniosku o otrzymanie dotacji.

– Na początku zapraszamy przedsiębiorstwo do pogłębionych konsultacji z jedną z naszych konsultantek. Jest to wywiad, podczas którego sprawdzane są warunki formalne, poznane i określone zostają potrzeby przedsiębiorstwa oraz poziom dojrzałości pomysłu. Jeżeli w wywiadzie uznamy, że firma ma już praktycznie wszystko, pomysł jest dojrzały to naszą sugestią będzie, żeby udała się do etapu pierwszego – jest nimi przygotowanie załącznika z opisem pomysłu na projekt, na jego podstawie zostanie dobrane źródło finansowania – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierująca programem Innovation Coach. 

Dzień funduszy europejskich w Bankier.pl to także:

– Jeżeli uznamy, że jest to sam pomysł na wstępnym etapie wówczas mamy idealnego kandydata do udziału w projekcie Innovation Coach. Firmie zostanie przydzielony odpowiedni coach, który będzie specjalistą z danej dziedziny (…) Zostanie wygenerowany pomysł na innowacje, plan wdrożeniowy innowacji oraz wskazany zespół badawczy, który posiada niezbędne kompetencje związane z planowaną innowacją (…)Firma otrzyma również indywidualne rekomendacje związane z procesem wdrożenia innowacji. Przedsiębiorstwo samodzielnie zdecyduje, czy będzie chciała skorzystać z zaproponowanego rozwiązania – podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk oraz dodaje, że „w FENG-u dla absolwentów Innovation Coach będą zarezerwowane środki na pierwsze prace B+R oraz prace innowacyjne W nowej perspektywie budżetowej Innovation Coach stanowi rozwiązanie systemowe, zatem będzie odgrywać jeszcze większą rolę we wspieraniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw”.

DF

fot. Materiał Partnera / 
Źródło:
Tematy

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki