REKLAMA

Turyści nie rezygnują, więc praca sezonowa na wakacje będzie. Najwięcej zarobić można tu

2023-06-10 08:00
publikacja
2023-06-10 08:00

W wakacje liczba miejsc pracy w obsłudze ruchu turystycznego nie spadnie i będzie na poziomie roku ubiegłego - prognozuje Personnel Service, dodając, że najwięcej latem będą mogli zarobić pracownicy turystyki wodnej - od 25 zł do 50 zł na godzinę netto oraz animatorzy czasu wolnego.

Turyści nie rezygnują, więc praca sezonowa na wakacje będzie. Najwięcej zarobić można tu
Turyści nie rezygnują, więc praca sezonowa na wakacje będzie. Najwięcej zarobić można tu
fot. Denis Stankovic / / Shutterstock

Eksperci Personnel Service (PS) przygotowali zestawienie TOP12 zawodów, w których najłatwiej znaleźć zatrudnienie sezonowe.

"W maju na portalach z ogłoszeniami pojawił się wysyp ofert skierowanych do osób, które są zainteresowane pracą sezonową" - zwrócili uwagę autorzy raportu.

Wskazali, że w tym sezonie pracę można znaleźć m.in. w rolnictwie czy na budowie, w turystycznych miejscowościach czy w sklepach.

"Mimo że w tym roku w sezonie, ze względu na ceny, nie spodziewamy się tak ogromnego zainteresowania turystów jak w poprzednim, (...), to liczba miejsc pracy do obsługi ruchu turystycznego nie spadnie. Zakładamy, że będzie ona na takim samym poziomie jak w poprzednim roku" - ocenił ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot. Wyjaśnił, że turyści nadal chcą odpoczywać w Polsce.

Praca sezonowa - tu można zarobić najwięcej

W raporcie zwrócono uwagę, że najwięcej mogą zarobić pracownicy w branży turystyki wodnej, czyli osoby obsługujące wypożyczalnie sprzętu wodnego, instruktorzy surfingu, nurkowania lub żeglarstwa. "Przedział wynagrodzeń dla nich to od 25 zł do nawet 50 zł na godzinę netto" - poinformował Personnel Service.

Według PS na dobrą stawkę mogą również liczyć animatorzy prowadzący zajęcia rekreacyjne i rozrywkowe dla gości ośrodków wypoczynkowych, którzy zarobią od 20 do 28 zł na godzinę netto.

Zdaniem autorów raportu dla opiekunek i opiekunów do dzieci, pracowników małej gastronomii oraz pracowników na festiwalach muzycznych stawki zaczynają się od 18 a kończą na 25 zł na godzinę.

"W przypadku wielu stanowisk niezbędne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej. (...) Ponadto książeczkę sanepidowską muszą wyrobić zajmujący się myciem naczyń lub jakichkolwiek pojemników mających kontakt z żywnością, wodą i lekami, jak również osoby pracujące z dziećmi do 6 lat" – przypominał Inglot.

Jak podał PS, na nieco niższe zarobki mogą liczyć pracownicy w hotelu czy ośrodku wypoczynkowym. Ich stawki to od 18 do 24,5 zł na godzinę netto i zależą od rodzaju wykonywanego zajęcia.

"Kelner czy kelnerka, którzy obsługują klientów w restauracjach, kawiarniach, barach lub na imprezach plenerowych mogą liczyć na stawkę od 18 zł do 24 zł na godzinę netto" - wskazano. Zaznaczono, że pensje często są wyższe o napiwki.

Dodano, że pracownik na plaży, który obsługuje leżaki, parasole, wypożycza sprzęt plażowy, czy dba o utrzymanie czystości, zarobi od 18 do 24 zł na godzinę netto.

Podkreślono, że w wakacje nie brakuje ofert zatrudnienia niezwiązanych z turystyką.

"Chodzi o pracowników rolnych, którzy pomagają przy zbiorach owoców lub warzyw oraz przy sadzeniu. Dla nich przedział wynagrodzeń wynosi od ok. 18 do 25 zł na godzinę netto" - zauważył PS. Na podobne stawki może liczyć osoba zatrudniona w ogrodnictwie.

Eksperci przypomnieli, że okres wakacyjny wykorzystuje również branża budowlana. "Za wykonywanie różnych zadań związanych z budową, remontami lub konserwacją nieruchomości pracownicy mogą liczyć na stawkę od 20 do nawet 35 zł netto za godzinę" - podali.

Dodali, że pracownik sezonowy w sklepie może zarobić w granicach od 18 do 22 zł na godzinę netto.

Personnel Service to spółka zajmująca się rekrutacją pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcingiem, pracą tymczasową, a także rekrutacją stałą i specjalistyczną dla branży IT i medycznej.

autorka: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki