Poznamy tajemnicę 2,5 mln nieważnych głosów?

2,5 mln nieważnych głosów z ostatnich wyborów do sejmików województw chce zbadać Fundacja Batorego, by sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć, informuje Gazeta Wyborcza. Ale PKW uważa, że to niemożliwe.

Nieważne głosy razem z innymi materiałami z lokalnych komisji są zgromadzone i zabezpieczone w urzędach 2,4 tys. gmin całego kraju. Czekają na uprawomocnienie się orzeczeń sądów po protestach wyborczych - co potrwa mniej więcej do kwietnia. Potem mogą zostać zniszczone.

Fundacja Batorego powołała specjalny zespół, składający się z 13 naukowców, głównie socjologów i politologów. Ich zadaniem jest przygotowanie raportu, w którym ma się znaleźć wyjaśnienie zjawiska nieważnych głosów.

I tu zaczął się problem. Gdy fundacja zwróciła się o udostępnienie kart wyborczych do badań, PKW odmówiła, uzasadniając to tym, że wgląd do tych materiałów mogą mieć tylko sądy, prokuratura i policja. Według PKW taka decyzja może być podjęta tylko po zmianie przepisów, a to wymaga inicjatywy ustawowej. (PAP)

mp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~adaman

myslisz, ze wszystko widziałes, ze nic cię nie zaskoczy? a może, ze cos jest niemożliwe, nielogiczne albo jest takim wielkim przekretem, ze po prostu ni ch...ja nie może się udać? spokojnie, przyjedz do polski a zobaczysz jak to się robi

! Odpowiedz
0 4 ~ztrzech

Sfałszowali wybory to się teraz boją odpowiedzialności.Wszyscy ci,którzy fałszowali muszą siedzieć w więzieniu.Żyjemy w batustanie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil