REKLAMA

Prezes Heliosa: Powrót branży kinowej do stanu sprzed pandemii może zająć do półtora roku

2020-05-06 17:12
publikacja
2020-05-06 17:12
Prezes Heliosa: Powrót branży kinowej do stanu sprzed pandemii może zająć do półtora roku
Prezes Heliosa: Powrót branży kinowej do stanu sprzed pandemii może zająć do półtora roku
fot. Slawomir Mielnicki / / FORUM

Powrót branży kinowej do stanu sprzed pandemii może zająć do półtora roku - uważa prezes sieci kin Helios i członek zarządu Agory, Tomasz Jagiełło. Zdaniem prezesa, otwarcie kin na początku czerwca może być przedwczesne. Ocenia, że najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do działalności miesiąc później, co dałoby branży około dwa tygodnie rozruchu przed wejściem na ekrany pierwszej dużej produkcji z Hollywood.

"Niewątpliwie, dochodzenie do wysokiej frekwencji, znanej z poprzednich lat, będzie długim procesem. Straciliśmy też kilka miesięcy jeżeli chodzi o produkcję filmową. Nie była to dwumiesięczna przerwa, po której plany zdjęciowe ruszą, ale sytuacja, która wstrzymała produkcję i nierzadko spowodowała zerwanie kontraktów" - powiedział PAP Biznes prezes Jagiełło.

"Mamy do czynienia z zakłóceniem całego cyklu produkcji filmowej - stwierdzenie, że uda się go przywrócić w ciągu roku jest raczej optymistyczne. Sądzę, że czeka nas do półtora roku zawirowań do momentu, w którym wszystkie tryby rynku kinowego i filmowego wskoczą na swoje miejsce" - dodał.

Prezes nie obawia się o długoterminowe perspektywy branży.

"Kina przetrwały już wiele potencjalnych zagrożeń: pojawienie się telewizji i kaset VHS, falę piractwa, start serwisów streamingowych, nie wspominając o dwóch wojnach światowych i epidemii hiszpanki. Uważam, że jedyną rzeczą, która nam może zagrażać jest strach przez chorobą. Jednak gdy choroba zniknie, a wierzę, że prędzej czy później to nastąpi, strach także minie" - ocenił.

Kina w Polsce są zamknięte od 12 marca ze względu na pandemię COVID-19. Według rządowych planów, obiekty mają zostać otwarte w nowym reżimie sanitarnym w ramach czwartego, ostatniego etapu znoszenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki rozpoczął się 20 kwietnia, a drugi - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu - nastąpił po dwóch tygodniach, 4 maja.

"Wszelkie sygnały wskazują, że kina mogłyby zostać otwarte za miesiąc. Myślę, że będzie to raczej początek oswajania widzów z kinem na nowo, a nie działanie komercyjne. Kina tworzą globalny rynek, którego powodzenie zależy od filmów – bez nich kino jest tylko budynkiem, a na to niestety jesteśmy na początku skazani z uwagi na braki w repertuarze. Dlatego początek powrotu kin do działalności nie oznacza jeszcze sukcesu komercyjnego" - powiedział prezes.

Zdaniem Jagiełły, dla operatorów najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby kina otwarto na początku lipca, co dałoby branży około dwa tygodnie rozruchu przed wejściem na ekrany pierwszej dużej produkcji z Hollywood - filmu "Tenet" w reżyserii Christophera Nolana.

"Otwarcie 1 czerwca byłoby raczej przedwczesne i nie widzę w tym wielkiej wartości" - ocenił.

"Nie wiemy, jak zachowają się polscy producenci i dystrybutorzy - czy uda się ich przekonać do organizacji premier filmowych. Niewiadomą pozostaje też to, kiedy uda się przełamać strach widzów przed przyjściem do kina – mamy nadzieję, że dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i staraniom operatorów kin miłośnicy seansów filmowych szybko do nas powrócą" - dodał.

Helios w ciągu najbliższych tygodni zdecyduje, czy otworzy swoje kina w czerwcu.

"Może się okazać, że będzie to niemożliwe lub nieopłacalne ze względu na brak repertuaru i dosyć wczesny etap zdejmowania rygorów związanych z zapobieganiem zakażeniom koronawirusem" - powiedział prezes.

"Kina zostały zamknięte jako pierwsze, ponieważ uznano, że ich działalność niesie ryzyko łatwego rozprzestrzeniania się wirusa. Nie mam wrażenia, by dwa tygodnie czy tydzień odstępu pomiędzy kolejnymi etapami tzw. 'odmrażania' gospodarki sprawiły, że kina będą bezpieczniejsze niż na przykład restauracje" - dodał.

Sieć nie planuje zmniejszenia liczby obiektów.

"Zakładamy, że rynek kinowy – w dłuższej perspektywie - odzyska swoją pozycję z roku 2019, więc liczymy na to, że będzie to dotyczyło wszystkich naszych kin. W sieci Helios wszystkie multipleksy były dochodowe. Przyjmujemy na dziś takie założenie: nie planujemy zamknięć pojedynczych obiektów, choć zdajemy sobie sprawę, że powrót do pełnego działania i wyników sprzed pandemii może być długotrwały, a wiele z naszych kin po 'odmrożeniu' będzie zmagać się z wyzwaniami nowej rzeczywistości" - powiedział Jagiełło.

Dodał, że decyzje o nowych inwestycjach będą zależały od tempa odbicia na rynku kinowym.

Prezes poinformował, że spółka ograniczyła koszty stałe do ok. 2 mln zł miesięcznie. Przed pandemią wynosiły one kilkanaście mln zł.

"Jesteśmy w pełni zwolnieni z płacenia czynszu, podobnie jak inni najemcy galerii handlowych. Państwo zdecydowało się na zamrożenie umów, co uratowało płynność wielu najemców, a nie - jak w innych krajach - na dopłacanie do czynszów. Trzeba przyznać, że to bardzo pomocne w obecnej sytuacji. Pomaga nam również to, że większość pracowników kin - zwyczajowo młodych ludzi - korzystało z elastycznych form zatrudnienia. Te osoby mogą obecnie korzystać z zasiłków dla zleceniobiorców oferowanych przez państwo. My z kolei korzystamy z dofinansowania do miejsc pracy w ramach 'tarczy antykryzysowej'” - powiedział.

"Ograniczyliśmy koszty operacyjne do tego stopnia, że w obecnej sytuacji nie ma zagrożenia dla Heliosa. Problem pojawi się, gdy po przywróceniu działalności kinowej wszystkie koszty wrócą, a wyniki frekwencyjne nie. Trudno jest przewidzieć, jak szybko branża powróci do dobrych wyników frekwencyjnych, bo zależy to od poczucia bezpieczeństwa widzów oraz od repertuaru" - dodał.

Firma planuje ponadto wnioskować o pomoc płynnościową dla dużych przedsiębiorstw w ramach działań Polskiego Funduszu Rozwoju. Obecnie plany PFR są weryfikowane przez Komisję Europejską.

Helios nie prowadzi jeszcze rozmów z właścicielami galerii handlowych o nowych warunkach współpracy.

"Istotne dla rozwoju sytuacji będzie ponowne ułożenie relacji galeria handlowa-najemca po uruchomieniu kin. Nie możemy udawać, że galeria jest dziś tym samym miejscem, co dwa miesiące temu - zarówno pod względem opresyjnych restrykcji, jak i liczby odwiedzających. Nie prowadzimy jeszcze na ten temat rozmów z właścicielami galerii, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ich priorytetem są obecnie negocjacje z sektorem handlowym" - powiedział prezes.

Priorytetem Heliosa jest obecnie doprowadzenie do rentowności działalności kinowej i spółka nie planuje zwiększania obecności na rynku gastronomicznym, poza rozwojem marki "Pasibus". W ubiegłym tygodniu Foodio Concepts, wchodzący w skład grupy Helios właściciel punktów gastronomicznych "Van Dog" i "Papa Diego", złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

"Obecnie naszym priorytetem jest przede wszystkim doprowadzenie do rentowności działalności kinowej. Nie znaczy to, że wycofamy się zupełnie z rynku gastronomicznego, ale - poza Pasibusem - nie jest to na tę chwilę kierunek, w którym planujemy rozwój w ciągu najbliższego roku czy nawet dwóch" - powiedział prezes.

"Foodio Concepts było na ścieżce dochodzenia do rentowności, ale COVID-19 sprawił, że sytuacja ta przedłużyłaby się nawet o rok czy dwa. Natomiast Pasibus, który jest bardziej mainstreamową marką –i oferuje bardzo popularne burgery, znajdował się w dużo lepszej sytuacji pod względem rentowności. Z tego względu nie widzimy zagrożenia dla tej działalności" - dodał.

Helios to największa sieć kin w Polsce pod względem liczby obiektów - dysponuje obecnie 49 kinami mającymi łącznie 277 ekranów. Właścicielem 91,4 proc. akcji Heliosa jest Agora. Tomasz Jagiełło jest jednym z mniejszościowym akcjonariuszy Heliosa.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki