REKLAMA

"Powiększy lukę mieszkaniową, stawki pójdą w górę". Branża ocenia nową rządową propozycję

2023-01-19 06:45
publikacja
2023-01-19 06:45

Proponowane przez MRiT rozwiązania ws. pakietowych zakupów lokali mogą wpłynąć na jeszcze mniejszą dostępność mieszkań, a także podwyższyć ceny najmu - powiedzieli PAP eksperci. Zastanawiają się też, jak będzie weryfikowana liczba posiadanych i kupowanych przez osoby fizyczne mieszkań.

"Powiększy lukę mieszkaniową, stawki pójdą w górę". Branża ocenia nową rządową propozycję
"Powiększy lukę mieszkaniową, stawki pójdą w górę". Branża ocenia nową rządową propozycję
/ Pexels

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Projekt zakłada, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok. Ponadto kupując szóste lub kolejne mieszkanie, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym.

„Jesteśmy przeciwko ograniczeniom w branży mieszkaniowej i sektorze najmu instytucjonalnego, bo ich skutkiem może być zwiększenie luki mieszkaniowej” – powiedziała Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dodała, że już teraz dostępność mieszkań drastycznie spadła, podobnie jak liczba rozpoczynanych budów.

Zastrzegła, że trudno odnosić się do konkretnych założeń, bo nie jest jeszcze znany projekt przepisów. "Poprosiliśmy MRiT o udostępnienie projektu. Jak tylko się z nim zapoznamy, będziemy go analizować pod kątem prawnym i podatkowym” – wskazała Wiak.

Jak podkreśliła, celem zmian przepisów powinna być poprawa warunków mieszkaniowych w Polsce i dostępności mieszkań dla Polaków, tymczasem proponowane rozwiązania mogą doprowadzić rynek do jeszcze większej zapaści.

Zdaniem eksperta rynku mieszkaniowego Otodom Analytics Marcina Krasonia pomysły na nałożenie dodatkowego opodatkowania na osoby i firmy kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych to prosta droga do podwyżki stawek najmu na rynku - inwestorzy podniosą czynsze, by zachować rentowność.

"Co bardziej obrotni będą próbowali uniknąć podatku poprzez zakładanie spółek i spółeczek (może w rajach podatkowych), co pozwoli im mieć lepszą pozycję konkurencyjną lub zarobić więcej. Część inwestorów może też wycofać się z rynku mieszkaniowego uznając, że okoliczności rynkowe nie sprzyjają lokowaniu w nie kapitału. Bezapelacyjnym wygranym tej ustawy będzie za to skarb państwa, który będzie miał dodatkowe źródło dochodu" - ocenił Krasoń.

Zwrócił też uwagę na wątpliwości, które na obecnym etapie budzi pomysł, np. kto i jak będzie weryfikował liczbę posiadanych przez osoby fizyczne mieszkań. "Czy będzie to notariusz? Na szybko myśląc nie widzę tu innego rozwiązania jak oświadczenie, co przy odpowiednim skomplikowaniu przepisów może prowadzić do nieporozumień" - stwierdził ekspert.

Zauważył też, że jeszcze kilka dni temu była mowa o ograniczeniach dla posiadaczy co najmniej 7-8 mieszkań, obecnie co najmniej 5.

Ministerstwo rozwoju w odpowiedzi na pytanie PAP, w jaki sposób zostanie ograniczone nabywanie jednego mieszkania częściej niż raz na rok przez osoby, które już mają 5 lokali, wyjaśniło, że zabezpieczeniem będzie składane przed notariuszem oświadczenie pod odpowiedzialnością karną. "Poza tym wobec umowy będzie można stwierdzić nieważność zgodnie z art. 58 Kodeksu cywilnego" - przekazało MRiT.(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
velazquez
Jakiej luki? XD Wiele razy było to już wałkowane…
„Ujemna luka mieszkaniowa. Mieszkań jest dużo więcej niż gospodarstw domowych”
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ujemna-luka-mieszkaniowa-mieszkan-jest-duzo-wiecej-niz-gospodarstw-domowych/eqk4lp6

Do tego prawie 2 mln pustostanów, z czego ok. 200 tys. w samej
Jakiej luki? XD Wiele razy było to już wałkowane…
„Ujemna luka mieszkaniowa. Mieszkań jest dużo więcej niż gospodarstw domowych”
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ujemna-luka-mieszkaniowa-mieszkan-jest-duzo-wiecej-niz-gospodarstw-domowych/eqk4lp6

Do tego prawie 2 mln pustostanów, z czego ok. 200 tys. w samej Warszawie…

Ależ ci zawodnicy z dev-teamu mają poczucie humoru XD
hfjdj
No trudno żeby było więcej gospodarstw domowych niż mieszkań.
monuz odpowiada hfjdj
co za problem?, obejrzyj sobie pierwszy odcinek Alternatywy 4, w każdym pokoju mieszkała jedna rodzina, mieli wspólną kuchnię i łazienkę
hfjdj odpowiada monuz
sam sobie obejrzyj skoro niewiesz co za problem
websterdxb
Nie ma żadnego problemu - przecież można kupować działki - po wprowadzeniu takich przepisów część inwestorów przeniesie się na grunty
hfjdj
A po co? Na każde mieszkanie można założyć spółkę zoo.
websterdxb
Komunizm 2.0 - teraz mieszkania a za chwile ilośc benzyny którą możecie zatankować
jacmen
W życiu nawet najbardziej nachalny sprzedawca nie namawiał mnie na kupno czegoś z takim zaangażowaniem, jak tutejsze jplerey, trolleye itp przekonują żeby nie kupować. Proszę sobie odpowiedź na pytanie dlaczego. Podpowiem, oni mają kasę na wynajmie, kupujący im nie leżą :)
jpelerj
Rozgryzłeś nas! I nie kupimy następnego mieszkania, bo podatki, co? Ale może ty nam sprzedasz taniej, to kupimy? LOL
darius19
chlopaki od Putlera wpisy odchaczaja. widze "trolley","ministerprawdy". Klasyka propagandy to co zwykle. Zauwazam ze przy kazdej zmianie "status quo" dla jakiejs branzy, sa lamenty. Np. turystyka miala upasc. A kwitnie. Budowlana podobnie. Pomagajcie bo padniemy. Bankroctwa(cywilizowane) i nowe firmy chlopaki od Putlera wpisy odchaczaja. widze "trolley","ministerprawdy". Klasyka propagandy to co zwykle. Zauwazam ze przy kazdej zmianie "status quo" dla jakiejs branzy, sa lamenty. Np. turystyka miala upasc. A kwitnie. Budowlana podobnie. Pomagajcie bo padniemy. Bankroctwa(cywilizowane) i nowe firmy powstajace sa normalne w kazdej zdrowej gospodarce. Samoregulacja

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki