Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt noweli ws. zniesienia limitu 30-krotności od '20

2019-11-13 18:46, akt.2019-11-14 06:51
publikacja
2019-11-13 18:46
aktualizacja
2019-11-14 06:51

Grupa posłów PiS złożyła w środę w Sejmie projekt noweli zakładającej zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia od 2020 r. Według uzasadnienia noweli, spowoduje to wzrost wpływów do FUS o 7,1 mld zł.

/ fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

"W projektowanej regulacji proponuje się zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2020 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zasadę tę proponuje się również wprowadzić przy składkach płaconych przez płatnika składek za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych. (...) Wzrost podstawy wymiaru składek spowoduje również zwiększenie – także z powodu zniesienia ograniczenia do 250 proc. - wskaźnika wysokości podstawy wymiaru nowo przyznawanych emerytur (wyliczanych według dotychczasowych zasad) oraz rent" - napisano w uzasadnieniu do projektu noweli.

"Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia spowoduje wzrost wpływów składkowych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (szacowany na kwotę 7,1 mld zł). Z drugiej strony większe składki na ubezpieczenie emerytalne spowodują wzrost składek zewidencjonowanych w ZUS, a w konsekwencji stopniowy wzrost wydatków na emerytury wyliczane według nowych zasad. Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia spowoduje, że zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej" - dodano.

Z wypowiedzi przedstawicieli poprzedniego rządu (we wtorek premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji) oraz ich koalicjantów wynikało, że wycofano się z zawartego w projekcie budżetu na 2020 r. zamiaru zniesienia limitu 30-krotności. W projekcie budżetu na 2020 r. wpływy z tytułu zniesienia limitu zapisano na 5 mld zł.

Autorzy noweli wskazali, że ok. 370 tys. osób osiąga zarobki wyższe niż trzydziestokrotność prognozowanego wynagrodzenia.

Gowin: Ustalenia są jednoznaczne, 30-krotność zostanie utrzymana

W mojej ocenie ustalenia polityczne są jednoznaczne: 30-krotność składek na ZUS zostanie utrzymana; wiąże się to jednak z koniecznością wprowadzenia zmian do budżetu na 2020 r. – mówił pod koniec października wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził wtedy radość, że PiS akceptuje stanowisko Porozumienia w tej sprawie.

W uzasadnieniu wskazano, że chęć uniknięcia opłacania składki od całości wysokich zarobków może skłonić pracodawców i pracowników do szukania sposobów obejścia proponowanych regulacji poprzez inne formy zatrudnienia (np. zakładanie działalności gospodarczej).

Z drugiej strony, jak wskazano, osoby z bardzo wysokimi zarobkami otrzymają wyższe świadczenia, ze względu na zwiększenie podstawy wymiaru przyszłej emerytury.

"Porozumienie zagłosuje przeciwko likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS"

Wniesienie przez posłów PiS projektu ustawy ws. likwidacji limitu tzw. 30-krotności składek na ZUS nie było konsultowane z Porozumieniem - powiedział PAP rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk. Zapowiedział, że posłowie Porozumienia będą głosować przeciwko tej propozycji.

Rzecznik Porozumienia - które wraz z PiS i Solidarną Polską tworzy Zjednoczoną Prawicę - powiedział PAP, że wniesienie tego projektu nie było konsultowane z posłami Porozumienia.

Bortniczuk zapowiedział, że jeśli projekt ws. zniesienia 30-krotności trafi pod obrady Sejmu, posłowie Porozumienia zagłosują przeciwko niemu. Jak wskazywał, stanowisko Porozumienia ws. zniesienia 30-krotności jest "jasne i niezmienne, poparte jednomyślną uchwałą zarządu krajowego, która zobowiązuje parlamentarzystów Porozumienia do głosowania przeciwko takim projektom".

Pytany w tym kontekście o przyszłość koalicji i rządu powiedział, że "reguły funkcjonowania Zjednoczonej Pawicy i rządu w kadencji 2019-2023 zostaną określone w umowie koalicyjnej, której treść jest właśnie negocjowana". "Na żadnym z etapów negocjacji kwestia 30-krotności się w tej umowie nie pojawiła" - oświadczył.

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (53)

dodaj komentarz
a-zet
"osoby z bardzo wysokimi zarobkami otrzymają wyższe świadczenia"

Ordynarne łgarstwo. Nie pierwsze i nie ostatnie.
_jasko
Likwidacja "30-krotności" to kolejny dług PiS, z którym się uporać będą musiały przyszłe rządy.
jacekmaj
Polecam wywiad z p. Prof w. Orłowskim na Onet Opinie
https://www.youtube.com/watch?v=dvGiL9VVRO4
Bardzo kompetentnie i szczerze . Niestety ma rację
warszawskiburak
Gowin nieważny. W tej sprawie SLD pomoże PiS.
marcin321
Moim zdaniem to czysta pokazówka będzie. Nie przegłosują tego.
specjalnie_zarejestrowany2
Druga kadencja to będzie rzeź Polaków.
sztos1
NIE głosowałem na PIS . Faktem jednak jest , że to PIS obniżył składkę rentową [ ponad 10 lat temu ] z 13% na 10% a potem na 6% . Oczywiście PO-PSL w swojej dobroduszności podniosło skł. rent. do 8% . Ciekawe co byście napisali gdyby PIS " stwierdził" , że się pomylił i powrócił do 13% ?
_jasko
Sprawdź jak w statystykach ZUS jak od tamtych lat drastycznie zmniejszyła się ilość emerytów.
Dziś nie ma uzasadnienia dla zwiększania składki rentowej.
sztos1
zaraz chyba brak tu czegoś . Zniesienie 30 krotności chyba nie miało dotyczyć przedsiębiorców . Przecież tak było do 1999 roku . Poza tym jak by żyli na emeryturze mając niskie świadczenia a tak będą mieli " kokosy " [ jak dożyją ] . Ciekawe ilu tu piszących ma dochody miesięczne sporo powyżej 12000 zaraz chyba brak tu czegoś . Zniesienie 30 krotności chyba nie miało dotyczyć przedsiębiorców . Przecież tak było do 1999 roku . Poza tym jak by żyli na emeryturze mając niskie świadczenia a tak będą mieli " kokosy " [ jak dożyją ] . Ciekawe ilu tu piszących ma dochody miesięczne sporo powyżej 12000 na miech , że ten problem ich aż tak bulwersuje . ZUS dla małych firemek na poziomie prawie 1500 pln w 2020 roku to jest " rzeźnia " i na tym powinno sie skupić.
momotaro
Dobrze. Jarek, Jarek, Jarek.

Powiązane: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki