REKLAMA

Portret kasjera. Zarobki i szanse na rozwój

2019-01-03 12:13
publikacja
2019-01-03 12:13

Pracuj.pl opublikował raport dotyczący pracy kasjerów. Zarabiają oni średnio 2000 zł netto, a ci najlepiej opłacani - 2900. Większość jest zatrudnionych na umowy o pracę, a dodatkowo otrzymują szereg benefitów. 

Portret kasjera. Zarobki i szanse na rozwój
Portret kasjera. Zarobki i szanse na rozwój
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Według danych zebranych przez Pracuj.pl 80 proc. kasjerów to kobiety, 85 proc. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a 36 proc. otrzymuje co miesiąc premię. - Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną - podają eksperci Pracuj.pl. Z informacji pochodzącej ze strony zarobki.pracuj.pl średnia pensja kasjera wynosi 2000 netto, a osoby najlepiej wynagradzane w branży otrzymują niecałe 3000 zł netto. 

Natomiast o tym, jak rosły wynagrodzenia w Biedronce i Lidlu pisaliśmy na łamach Bankier.pl. 

Praca kasjera - benefity pozapłacowe

Najpopularniejszym benefitem pozapłacowym, na jaki mogą liczyć kasjerzy, są bony towarowe. Taką odpowiedź wskazało 38 proc. ankietowanych osób, które pracują w zawodzie. 28 proc. przyznaje zatrudnionym świadczenia socjalne, 25 proc. ubezpieczenia na życie, a 18 proc. dostęp do prywatnej opieki medycznej. 

Z informacji, jakie uzyskała Redakcja Bankier.pl, Biedronka proponuje zatrudnionym bardzo szeroki zakres benefitów, do których należą: 

 • nagroda roczna,
 • karta MultiSport,
 • dofinansowanie sali gimnastycznej, boiska, basenu dla grupy pracowników,
 • zaproszenie na przyjęcie świąteczno-noworoczne,
 • paczki świąteczne dla pracowników,
 • badania profilaktyczne,
 • zapomoga bezzwrotna w związku z trudną sytuacją finansową,
 • zapomoga bezzwrotna w związku z poważną chorobą zagrażającą życiu,
 • nieoprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe,
 • świadczenia w postaci zasilenia karty przedpłaconej oraz paczki świąteczne dla emerytów,
 • świadczenia dodatkowe w postaci zasilenia karty przedpłaconej, np. na Święta Bożego Narodzenia,
 • wyprawka dla noworodka,
 • wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów,
 • kolonie w górach i nad morzem dla dzieci,
 • obozy językowe dla młodzieży,
 • paczki świąteczne dla dzieci,świadczenie w postaci zasilenia karty przedpłaconej w okresie rozpoczęcia roku szkolnego dla dzieci kontynuujących naukę,
 • zapomogi dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, np. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, terapii czy rehabilitacji,
 • wakacyjne turnusy rehabilitacyjno-rekreacyjne dla niepełnosprawnych dzieci,
 • poczęstunek dla dzieci na Dzień Dziecka,
 • polisa na życie dla dzieci zmarłych pracowników.

Nie gorzej jest w Lidlu. Tam pracownicy mogą liczyć na: prywatną opiekę medyczna dla siebie i swoich rodzin, kartę Multisport Plus, grupowe ubezpieczenie na życie, badania profilaktyczne, wyprawki dla pierwszoklasistów, bony świąteczne dla pracowników i paczki dla ich dzieci oraz na inne bony okolicznościowe. 

Co wpływa na pensję i szanse na rozwój

Jak czytamy w raporcie Pracuj.pl, duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Najwyższe zarobki czekają na zatrudnionych w dużych miastach i najsilniej rozwiniętych kasjerów. Ze względu na dużą rotację w tym zawodzie ceni się staż przekraczający 2-3 lata. Wyższe wynagrodzenie oferują według danych Pracuj.pl np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy po prostu te, w których kasjerzy powinni posiadać specjalistyczną wiedzę. 

Na temat możliwości rozwoju w pracy kasjera wypowiedziała się Kinga Jagiełło-Kulesza, dyrektor działu HR w Jeronimo Martins Polska. - W zależności od przedsiębiorstwa i branży może to różnie wyglądać. Zwykle zaczyna się od stanowiska kasjera czy też sprzedawcy-kasjera, a później można awansować na starszego sprzedawcę – kasjera, a następnie na zastępcę kierownika sklepu. Im wyższy szczebel, tym więcej możliwości rozwoju. Można wybrać ścieżkę specjalistyczną albo menedżerską. W sieci Biedronka kierownik sklepu może awansować na kierownika sprzedaży produktów świeżych, na kierownika operacji i sprzedaży, później na starszego menedżera, nadzorującego pracę kilkudziesięciu sklepów, następnie – dyrektora centrum dystrybucyjnego, aż na stanowisko dyrektora operacyjnego regionu. Taka pozycja też wiąże się z różnymi możliwościami – można na przykład zmienić specjalizację, zostać dyrektorem w dziale zakupów itd. Dużo zależy od tego, jak wygląda struktura firmy lub aktualne potrzeby biznesowe. Praca na stanowiskach związanych ze sprzedażą pozwala uzyskać kompetencje, które można wykorzystać też w innych obszarach, m.in. w marketingu. Taka osoba może przejść np. do działu personalnego albo zostać trenerem wewnętrznym i prowadzić szkolenia - mówi w rozmowie z Pracuj.pl Jagiełło-Kulesza. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pamelawagner
Praca na kasie to w dzisiejszych czasach całkiem dobry pomysł. Sama zrobiłam kurs w Centrum Doskonalenia Zawodowego na kasjera-sprzedawcę, bo trudno było o inna pracę w moim regionie, a ten kurs daje kwalifikacje zawodowe. Pracuje teraz w sklepie dużej sieci i jest to stabilna praca. Zarobki jak na moje miasto są przyzwoite plus Praca na kasie to w dzisiejszych czasach całkiem dobry pomysł. Sama zrobiłam kurs w Centrum Doskonalenia Zawodowego na kasjera-sprzedawcę, bo trudno było o inna pracę w moim regionie, a ten kurs daje kwalifikacje zawodowe. Pracuje teraz w sklepie dużej sieci i jest to stabilna praca. Zarobki jak na moje miasto są przyzwoite plus pakiet socjalny.
prs
Do Aleks~
Zycie to sztuka wyboru, poukladania wlasnych spraw tak, by nam odpowiadalo.
Slowo "sukces", oznacza co innego dla kazdego czlowieka.
Nie koniecznie pieniadze, firme czy np wplywy..
Zadna praca nie hanbi.
Kazdy ma inna sytuacje zyciowa, inne mozliwosci, lecz np Pani na kasie powinna myslec o swojej
Do Aleks~
Zycie to sztuka wyboru, poukladania wlasnych spraw tak, by nam odpowiadalo.
Slowo "sukces", oznacza co innego dla kazdego czlowieka.
Nie koniecznie pieniadze, firme czy np wplywy..
Zadna praca nie hanbi.
Kazdy ma inna sytuacje zyciowa, inne mozliwosci, lecz np Pani na kasie powinna myslec o swojej sytuacji jezeli ona sie nie podoba lub chcialaby ja zmienic i nic sie nie zmieni bez jej zaangazowania we wlasne sprawy.
W tym co napisalem chodzi o to, ze sekretem dzialania jest dzialanie.
Robic swoje i, nie przejmowac sie za bardzo "reszta swiata".
wizytator
Pominęto mały szczegół. Ile kasjerek ma cały etat ? Może 50-60% do tego te benefity z których połowa to jest pic na wodę. Trzeba mieć albo chore dziecko, pochować małżonka albo być nędzarzem. Ale ściema nawet dobra.
prs
Praca dla pracodawcy to zaden rodzaj rozwoju.
Blizej do niewolnictwa niz do sukcesu.
Chcesz rozwoju, mysl pozaszufladkowo, nie mysl schematycznie, odkladaj 5-10% wyplaty - obojetnie ile zarabiasz, inwestuj, ucz sie, mysl o wlasnych celach, gdzie chcesz byc za rok, dwa, piec, dziesiec lat.
Codziennie zadaj sobie pytanie co
Praca dla pracodawcy to zaden rodzaj rozwoju.
Blizej do niewolnictwa niz do sukcesu.
Chcesz rozwoju, mysl pozaszufladkowo, nie mysl schematycznie, odkladaj 5-10% wyplaty - obojetnie ile zarabiasz, inwestuj, ucz sie, mysl o wlasnych celach, gdzie chcesz byc za rok, dwa, piec, dziesiec lat.
Codziennie zadaj sobie pytanie co dzisiaj zrobilam/lem by zmienic swoja sytuacje, czy moglem sie bardziej postatac, czy dalem z siebie wszystko...
Sukces "z dnia na dzien" zajmuje 20 lat...
Nie poddawaj sie, nie rezygnuj gdy nie wychodzi, odloz pomysl na pozniej, przemysl spokojnie, wroc lepiej przygotowany za jaki czas.
Kto jest najwazniejszym czlowiekiem na swiecie, komu najbardziej zalezy na Twoim tylku???
Ty.
Malymi krokami, ale do przodu.
Jestem 20 lat pozniej i mowie ze metoda dziala.
Sukces? Trzeba "tylko" chciec.
Chcesz cos zmienic, naprawde czy tylko tak gadasz?
Wez sie do pracy i nie narzekaj, inni maja gorzej.
aleks__
Tylko dla kogo jest ten sukces?
Sukces dla sukcesu jak masz 50 lat i jesteś samotny, bo całe życie poświęciłeś na walkę o pozycję zawodową, dokształcanie, rozpychanie się łokciami, żeby się utrzymać w tym wyścigu szczurów bo konkurencja jest coraz większa? Wchodzą maszyny i sztuczna inteligencja. Stoimy przed erą GAI ( Generative
Tylko dla kogo jest ten sukces?
Sukces dla sukcesu jak masz 50 lat i jesteś samotny, bo całe życie poświęciłeś na walkę o pozycję zawodową, dokształcanie, rozpychanie się łokciami, żeby się utrzymać w tym wyścigu szczurów bo konkurencja jest coraz większa? Wchodzą maszyny i sztuczna inteligencja. Stoimy przed erą GAI ( Generative Artificial Inteligence), tutaj nie tylko proste prace będą znikać ale właśnie prace twórcze , inżynierów, programistów, itd.
90% ludzi nie chce mega sukcesów. Oni chcą mieć szansę na złożenie rodziny, na prace która pozwoli kupić mieszkanie, posłać dzieci do szkoły, na stabilizację. A o to coraz trudniej.
Ten sukces jest to prawda ale dla coraz węższej garstki specjalistów polityków itp i ta grupka coraz bardziej się kurczy a rośnie armia tych, którzy nie potrafią już wskoczyć do tego pędzącego pociągu.
glos_rozsadku
trzeba automatyzować. Chętnię zbiorę się z innymi tęgimi mózgami do pracy nad robotami do automatycznego wykładania towarów, automatycznego mycia podłóg i pułek, wtedy wystarczy po 4 pracowników na cały sklep zamiast 10. (1 ochroniarz na sklepie, 2 na monitoringu, 3 pilnujący kas, 4 pilnujący robotów)
fred_
Dlaczego chcesz im odbierac prace? Ja wolalbym zeby ci ludzie mieli posady. Lubie czasami pozartowac sobie z kasjerkami w lokalnym markecie, jest przynajmniej troche zycia w takim sklepie. Z robotami bedzie smutno. Zawsze gdy jestem w markecie to wybieram kolejke do kasy zamiast stanowisk samoobslugowych.
matpoz1 odpowiada fred_
Obierać ? Automatyzacja prostych stanowisk pracy to zwyczajnie postęp. Tak jak kiedyś zastąpiono tkaczy maszynami. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, będzie to proces rozłożony na lata. Dla klientów oznacza to jeszcze niższe ceny towarów i szybszą obsługę.
fred_ odpowiada matpoz1
Szybsza obsluge - jak sobie sam szybko zeskanujesz i wlozysz do torby.
matpoz1 odpowiada fred_
Nie miałem na myśli kas samoobsługowych, które nie są żadnym wielkim ułatwieniem, ale już działający sklep amazon'a bodajże w Seattle w którym nic nie trzeba skanować, po prostu po wyjściu automatycznie twój rachunek jest obciążany za zakupy. Wystarczy jedynie mieć zainstalowaną aplikację w tel.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki