Ponad 40 proc. pracowników obawia się obniżek płac

Obniżki płac w związku z epidemią koronawirusa obawia się 41 proc. pracowników w Polsce - wynika z raportu 39. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonym przez firmę Randstad. 26 proc. pracowników ocenia ryzyko utraty pracy jako duże, jest to najwyższy odsetek od 10 lat.

(fot. lovely melody / Shutterstock)

"Wśród obaw wskazywanych przez Polaków w związku z pandemią koronawirusa najczęściej wymienia się zmniejszenie wynagrodzenia (41 proc.). Na taką odpowiedź najczęściej wskazywali mieszkańcy północnych i zachodnich regionów kraju (44 proc.) oraz miast od 50 do 200 tys. mieszkańców (47 proc.). Duży strach, przed takim działaniem pracodawcy, wskazują osoby w wieku od 50 do 64 lat (45 proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

Autorzy wskazali, że o 1/5 wzrosła liczba respondentów, którzy jako duże ocenili ryzyko utraty pracy. Jest to najwyższy odsetek od 10 lat.

"Aż 26 proc. respondentów specjalnego badania „Monitor Rynku Pracy” ocenia ryzyko utraty pracy jako duże. To wzrost o 17 pkt. proc. wobec pomiaru sprzed ogłoszenia pandemii i jednocześnie najwyższy wskaźnik w całej historii badania. 19 proc. Polaków uważa, że szanse na ich zwolnienie są umiarkowane, natomiast 27 proc., że małe. Co piąty zatrudniony w ogóle nie obawia się utraty obecnej posady" - napisano.

Według raportu, odsetek osób, które uważają, że znajdą lub raczej znajdą jakąkolwiek pracę, w ciągu najbliższych 6 miesięcy, spadł do 75 proc. z 89 proc. w okresie przed pandemią. (PAP Biznes)

luk/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.