REKLAMA

Polskie firmy nielegalnie korzystają z radzieckiej myśli technicznej

2014-04-08 00:58
publikacja
2014-04-08 00:58

Polskie firmy nielegalnie korzystają z radzieckiej myśli technicznej. MSZ nie może uregulować tej kwestii - donosi "Puls Biznesu".

Połowa sprzętu używanego obecnie przez polską armię została wyprodukowana w Związku Radzieckim. Chodzi między innymi o czołgi T 72, śmigłowce bojowe MI 24, samoloty MIG 28 czy samobieżne haubice Goździk. Ten sprzęt od lat modernizują polskie firmy zbrojeniowe, jednak robią to nielegalnie.

Z formalnego punktu widzenia, nie mają one prawa korzystać z dokumentacji opracowanej w ZSRR. Od ponad 22 lat Polska nie uregulowała bowiem z Rosją statusu umów na produkcję uzbrojenia i sprzętu wojskowego konstrukcji radzieckiej.

MON przyznaje, że problem istnieje, ale jego rozwiązanie leży po stronie MSZ. Resort dyplomacji informuje, że jest to przedmiot rozmów w ramach polsko-rosyjskiej grupy roboczej. MSZ przyznaje jednak, że mimo trwających kilka lat rozmów, do porozumienia jest daleko. Teoretycznie Rosjanie mogą dochodzić roszczeń w arbitrażu, ale trudno oszacować ich możliwą wielkość.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Puls Biznesu"/kd/to/
Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~spoko
ZSRR nie podpisał konwencji o ochronie praw autorskich. Radzieckie kopie urządzeń produkowanych w krajach zachodnich nie były chronione w świecie patentami bo były skradzione. Raczej to firmy zachodnie mogą rościć pretensje do nie legalnego korzystania z ich wzorów. Dzięki Bogu ochrona wzorów przemysłowych jest tylko ZSRR nie podpisał konwencji o ochronie praw autorskich. Radzieckie kopie urządzeń produkowanych w krajach zachodnich nie były chronione w świecie patentami bo były skradzione. Raczej to firmy zachodnie mogą rościć pretensje do nie legalnego korzystania z ich wzorów. Dzięki Bogu ochrona wzorów przemysłowych jest tylko na kilka lat i jest już dawno po herbacie.
~oro
I to z dwóch powodów. Po pierwsze nie ma państwa radzieckiego, czyli ZSRR. Po drugie - każdy wynalazek państwo radzieckie ukradło zachodowi, tak więc nie ma wynalazków radzieckich. Radzieckie są tylko kopie wynalazków.
~Obserwator
O widać że FSB Putina zaczyna prężnie działać w Polsce, skoro zaczynają pojawiać się takie informacje. Ale taki stwór jak ZSRR już nie istnieje. A Rosja tak przestrzega międzynarodowe normy jak by ich wcale nie było. O czym ta gatka.
~lol3
niech Rosja najpierw zapłaci odszkodowanie za II wojnę i czasy PRL to wtedy pogadamy o jakichś ich roszczeniach.
~pawel
Rosjanie nie podpisali międzynarodowych umów o ochronie praw autorskich. Jest tak dla tego że rżną wszystko co mogą (książki, elektronikę, konstrukcje bomb itd).
Zatem Rojanie nie mają w Polsce żadnego tytułu do ubiegania się o ochronę "swojej myśli". A tak naprawdę tego co ukradli innym.
~Ppp
A czy po tych 22 latach nie należałoby uznać “zasiedzenia”? Tym bardziej, że “właściciel praw autorskich” od 25 lat nie istnieje, a za sprzęt zapłaciliśmy.
Pozdr.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki