REKLAMA

Polskie domy i mieszkania coraz mniejsze [Wykres]

Marcin Kaźmierczak2021-03-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-03-11 06:00
fot. Ekaterina Kondratova /

Choć w 2020 r. w Polsce oddano do użytku najwięcej mieszkań i domów jednorodzinnych od 40 lat, są one coraz mniejsze. W ciągu ostatnich 10 lat średnia powierzchnia oddawanych do użytku lokali mieszkalnych zmniejszyła się o 10 mkw. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W 2020 r. w Polsce oddano do użytku 221 978 lokali mieszkalnych – najwięcej od 40 lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z tych samych danych wynika także, że choć w 2020 r. oddano do użytku blisko 20 mln mkw. powierzchni mieszkalnej, to domy oraz mieszkania budowane w Polsce są z roku na rok coraz mniejsze. W ciągu ostatnich 15 lat ich średnia powierzchnia zmniejszyła się o 10 mkw.

/ fot. Bankier.pl /

Jeszcze w latach 2005 – 2010 przeciętna powierzchnia nowo wybudowanego domu jednorodzinnego rosła, by właśnie na przełomie dekad osiągnąć rekordowe 145,7 mkw. Wówczas przyszła moda na budowę coraz mniejszych domów. Już po dwóch latach, w 2012 r. średnia powierzchnia spadła poniżej 140 mkw., by w 2017 r. zejść do najniższego zanotowanego poziomu – 132,7 mkw.

Po chwilowym wzroście, jaki miał miejsce w 2018 r. (średnio 136 mkw.) średnia powierzchnia oddawanych do użytku domów jednorodzinnych ponownie zaczęła spadać. Średnio 132,8 mkw. osiągnięte w 2020 r. oznaczało obniżkę w skali roku dokładnie o 1 mkw.

Podobną tendencję widać, gdy spojrzymy na średnią powierzchnię oddawanych do użytku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jeszcze w latach 2005 – 2008 mieliśmy do czynienia z rosnącą powierzchnią. W 2008 r. przeciętne mieszkanie oddane przez dewelopera lub zbudowane w formie społecznej, komunalnej lub zakładowej miało blisko 68 mkw. – najwięcej w XXI w. Od tego momentu nowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych stawały się coraz mniejsze.

/ fot. Bankier.pl /

Jeszcze w latach 2014 – 2017 średnia powierzchnia wynosiła niespełna 60 mkw. Ostatnie trzy lata to jednak drastyczny spadek ku 50 mkw.

Średnia powierzchnia użytkowa nowych mieszkań różni się także w zależności od formy budownictwa. I tak mieszkania budowane przez deweloperów miały w 2020 r. średnio 61,4 mkw., w tym przeznaczone na wynajem średnio 52,9 mkw. Nowe lokale spółdzielcze mierzyły średnio 52,1 mkw., a komunalne 44,3 mkw.

Liczba pokoi niezmienna

Niezmienna w ostatnich latach, przynajmniej w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań budowanych przez deweloperów pozostaje średnia liczba izb, czyli pokoi i kuchni razem wziętych. Przeciętny dom jednorodzinny oddany do użytku w 2020 r. miał 5,5 izby, natomiast mieszkanie oddane przez dewelopera średnio 2,9 izby.

Przeciętny czas trwania budowy wyniósł 38,8 miesiąca, czyli nieco ponad trzy lata. Budynki wielorodzinne powstawały jednak średnio w niespełna dwa lata (23,6 miesiąca) natomiast domy jednorodzinne średnio w 46,9 miesiąca.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (54)

dodaj komentarz
demeryt_69
Dlaczego spam niejakiego "volksempfanger" jest tolerowany?
demeryt_69 odpowiada volksempfanger
Dobre, ale już trochę ograne :)
iluminata
Nie rozumiem skąd to zdziwienie? Przecież każdy mądry człowiek wie, że ludzie w republikach bananowych żyją w szałasach. Dlatego domy w Polsce zbliżają się wielkością do szałasu.
meryt
"Tuż nad brzegiem Bałtyku, w miejscowości Prora, można zobaczyć 4,5-kilometrowy kompleks wypoczynkowy."

"W przyszłości Prora ma być nowoczesnym ośrodkiem pełnym luksusowych apartamentów i hoteli wraz z zapleczem w postaci obiektów sportowych czy centrów handlowych"
wieszacz_pisiakow
Dom powinien mieć min 250 m2 i działkę z 1000 m2. Inaczej to dziadowanie.
I nie dajcie sobie wciskać że jest inaczej.
anty12
W nowym ladzie Mateuszka to tylko Omajtek moze miec taka chate a reszta ma dziadowac w lepiankach z 2 dziecmi i zona na 45 kw.
anty12
Wprowadzenie miliarda podatkow na patole i nierobow robi swoje. Rozdawanie pieniedzy za nic tez przyczynilo sie do kosmicznej inflacji. Ludzi nie stac na zycie jak pozal sie boze pomajtek, ten to ma wille na 100 osob. Ludzie musza sie kisic w klitkach. Komunisci z PiSu lubia to.
wieszacz_pisiakow odpowiada demeryt_69
Do roboty !!!!

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki