REKLAMA

Polskie banki nie wskoczą do "chmury" na główkę

2020-04-22 07:30
publikacja
2020-04-22 07:30
fot. Blackboard / Shutterstock

W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność razem ze Standard Chartered uruchamiać jeden z pierwszych w pełni wirtualnych banków na świecie. Brytyjski gigant zdał sobie sprawę, że chmura to najszybszy sposób na dotarcie do sporej grupy zamożnych klientów rynku azjatyckiego - pisze dyrektor generalny GFT Polska Wojciech Mach w felietonie dla portalu Parkiet.pl.

Jak tłumaczy autor, firma Standard Chartered rzuciła wyzwanie rynkowi, pisząc własną definicję bankowości, ale nie jest oczywiste, czy formuła chmury przyjęłaby się w Europie. "Ze względu na to, że dostawca usług chmurowych musi działać zgodnie z RODO (a więc najlepiej znajdować się na terenie Unii Europejskiej) lub też wręcz w świetle regulacji prawnych mieć serwery w danym kraju, horyzont możliwości kurczy się znacząco" - uzasadnia.

Niektóre europejskie banki zaczynają jednak adaptować chmury - m.in. fiński startup bankowy Holvi skierowany do małych przedsiębiorstw. "Jego infrastruktura znajdowała się w całości w chmurze publicznej, a właściciele firm mogli sobie na przykład wyeksportować raporty finansowe bezpośrednio do Dropboxa" - czytamy.

Autor przytacza badania EFMA, które wskazują największe korzyści wynikające z wdrożenia chmury - według prawie 70 proc. respondentów będzie to niższe TCO (total cost of ownership) oraz większa wydajność operacyjna. "Za tym idzie skalowalność oraz zdolność do utrzymania szybkiego tempa innowacji, które według Gartnera już za dwa lata w 90 proc. będzie się opierało na usługach związanych z chmurą publiczną" - zaznacza.

Celem bankowości elektronicznej ma być dążenie do zadowolenia klienta pod kątem dostępności i użyteczności usług. "Niektóre tradycyjne banki zapędzają się jednak w migrację systemów, z którymi klient ma bezpośrednią styczność, bez ustalonej strategii dotyczącej kluczowych aplikacji wewnętrznych. I tu leży sedno sprawy - bankowość w pełni cyfrowa będzie możliwa, jeśli przekształcone zostaną podstawowe operacje, które zwykle dotyczą starszych systemów. Jeśli jednak banki przeprojektują interfejs, ale zignorują starszy back-end, nie uda im się zaspokoić wciąż rosnących oczekiwań konsumentów" - czytamy.

skib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dziki_losos
Pokażcie mi chociaż jedną firmę, która przez przejście do chmury obniżyła koszty. Chmura jest mega droga!

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki