REKLAMA

Polskie akcje tanie dla zagranicznych inwestorów

2016-11-21 09:05
publikacja
2016-11-21 09:05
Polskie akcje tanie dla zagranicznych inwestorów
Polskie akcje tanie dla zagranicznych inwestorów
fot. Krystian Maj / / FORUM

Po dramatycznym osłabieniu złotego wobec dolara polskie blue chipy osiągnęły najniższe dolarowe ceny od Brexitu i zbliżyły się do styczniowego dołka. Tym samym, z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, WIG20 jest równie tani co w roku 2009.

W piątek za dolara płacono już ponad 4,20 zł, czyli najwięcej od sierpnia 2002 roku. Polska waluta od początku listopada straciła prawie 6%. Negatywny sentyment udzielił się warszawskiej giełdzie, gdzie od końca października WIG20 stracił 4,9%.

W rezultacie indeks WIG20 liczony w dolarach (tj. podzielony przez kurs USD/PLN) w piątek spadł do 410,49 punktów. Tak nisko ostatni raz byliśmy na otwarciu „pobrexitowego” piątku 24 czerwca. Ale wtedy WIG20 błyskawicznie odrobił straty, kończąc sesję na poziomie 443,34 pkt.

Zatem jeśli szukamy niższego kursu zamknięcia, to musimy się cofnąć do 21 stycznia, gdy dolarowy WIG20 dołował w okolicach 406 punktów.  Była to wówczas najniższa wartość tego indeksu od marca 2009 roku – czyli od czasu zakończenia pamiętnej bessy roku 2008.

Oznacza to, że przynajmniej nominalnie notowania 20 największych spółek z GPW po przeliczeniu na dolary są bliskie 7-letnim minimom, co dla inwestorów rozliczających się amerykańską walutą może stanowić okazję do taniego nabycia polskich akcji.   

Rzecz jasna nie oznacza to, że na GPW czeka nas nagłe odwrócenie trendu i atak WIG20 na 2000 pkt. Aczkolwiek idą święta, więc wszystko jest możliwe; także rajd św. Mikołaja, którego na warszawskim parkiecie (a przynajmniej na WIG20) nie widziano od czterech lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Michal_
Zagranica kupuje nie poto by mieć tylko aby szybko zarobić bez większego ryzyka. Jak się pokapuja nasi zarządzający z tfi to będzie górka lokalna a już zagranica będzie obok z gotówka i zagranica będzie się śmiała z frajerów. I tak co jakiś czas tak zarabiają na tacy co biorą sporo kasy za zarządzanie a tylko Zagranica kupuje nie poto by mieć tylko aby szybko zarobić bez większego ryzyka. Jak się pokapuja nasi zarządzający z tfi to będzie górka lokalna a już zagranica będzie obok z gotówka i zagranica będzie się śmiała z frajerów. I tak co jakiś czas tak zarabiają na tacy co biorą sporo kasy za zarządzanie a tylko straty maja taka ironia losu.
~janek
Jak takie tanie dla nich to czemu nie kupuja i nie podbijaja cen?
~abc
I właśnie o to chodziło dojnej zmianie - żeby resztkę polskich firm za niewielki ułamek wartości mogli kupić szkopskie i jankeskie korporacje.
~dwarazy
hehe wszędzie węszysz zmowe przeciw Polsce polaczku
~Wc
To nie akcję....
to śmieci...akcje są na Węgrzech.
~jhfttt
Tera to będziemy mieli rajd polityków jak nam wytną całkowicie OFE. Na GPW nie decyduje spółka o sile swoich walorów lecz co drugi "mądry" polityk.
~propozycja
panie napisz pan lepiej jakąś ksazkę kucharską lub proadnik fitness
~WWW
A ja tam zarabiam na giełdzie! Mam tylko jedna żelazna zasadę! Nigdy nie kupuje spółek rozpoczynających się od litery E!!!!!!!!
~silvio_gesell
Demografia wskazuje że to wcale nie musi rosnąć przez najbliższe 10 lat.
~seth
jeszcze o połowę go zwalą jak zaczną podnosić stopy procentowe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki