Polski przemysł w recesji. Sytuacja jak w 2009 roku

Najnowsze dane z polskiego sektora wytwórczego sygnalizują nieco wolniejsze tempo spowolnienia aktywności gospodarczej. Ale bieżąca produkcja oraz eksport malały w najszybszym tempie od 2009 roku.

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego w styczniu podniósł się do 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. odnotowanych w grudniu. Grudniowy rezultat był najniższym odczytem tego indeksu od kwietnia 2013 roku. Wynik styczniowy był za to lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się rezultatu na poziomie 47,8 pkt.

(Bankier.pl)

„Osłabienie warunków w polskim sektorze przemysłowym obserwowane od końca 2018 było wciąż widoczne w czerwcu. Wielość produkcji spadła w najszybszym tempie od czerwca 2009, tak samo jak eksport, którego spadek wiązani ze słabym popytem w Europie. Zapasy niesprzedanych towarów kumulowały się najszybciej od niemal 20 lat, a poziom zaległości gwałtownie się obniżył” – taki ponury obraz koniunktury w polskim przemyśle wyłania się ze styczniowego raportu firmy IHS Markit.

Przypomnijmy, że w 2009 roku przez gospodarkę przetaczała się pierwsza po II wojnie światowej globalna recesja będąca następstwem najsilniejszego kryzysu finansowego od Wielkiej Depresji z lat 30 XX wieku. W 2009 roku Polska uniknęła formalnej recesji (czyli ujemnej dynamiki PKB) tylko dlatego, że import spadał szybciej niż eksport, co skutkowało dodatnią kontrybucją handlu zagranicznego do PKB.

Nieco wyższy od grudniowego odczyt wskaźnika PMI to zasługa wzrostu subindeksu zatrudnienia, które po trzech miesiącach spadków znów zaczęło rosnąć. Nieco wolniej niż w grudniu malał napływ nowych zamówień. Mimo to styczniowy odczyt i tak był drugim najniższym wynikiem w ciągu 5,5 lat.

„Styczniowy wzrost głównego wskaźnika PMI nieco przyćmił złe ogólne wyniki dla polskiego sektora przemysłowego. Wielkość produkcji spadła najszybciej od połowy 2009 roku (…) Ponadto najszybsza od 20 lat kumulacja zapasów wyrobów gotowych oraz znacząca redukcja zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend wielkości produkcji pozostanie negatywny” – komentuje Trevor Balchin, dyrektor w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 do_niczego

Pytanie do redaktora czy te fabryki zachodnie OPLA,WOLSWAGENA,AUDI otwierane w polsce to też polski przemysł,nie wspomnę o zachodnich bankach i marketach. Cała POLSKA wraz z polakami tanią siłą roboczą sprzedana zachodowi.

! Odpowiedz
36 36 piterro1980

Przepraszam , ale jaki ,,polski przemysł''. Chyba zagraniczny przemysł w Polsce. PMI słabe? No i co? To niech walnie ale z kretesem. Złoto i franuś w górę a że jestem po zakupach... Czekam, dajcie znać kiedy, bo tak się na ten krach zanosi odkąd PiS i Trump wygrali wybory. Lewacka prasa donosi o krachu tuż tuż a na horyzoncie ....zielono.Podajcie w końcu jakąś datę tak plus minus 5 lat bo tacy fachowcy to powinni się w takim marginesie błędu zmieścić. Rozumiem jednak że jak ,,pucuś'' Schetyna obejmie władzę po jesiennych wyborach to widmo załamania rynków przejdzie a na świecie zapanuje dobrobyt. Michnikowi może nawet wyrosną trzecie zęby...dobranoc misie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 61 1984

Ręce i nogi opadają gdy czyta się komentarze. Na całym świecie PMI spada, dzisiaj dla Chin i Korei podano 48.3. Zdaniem komentujących winna jest karma za dziki (@marxs, czekam na kolejną dawkę humoru), krowy, budżetówka i co tam ślina na język przyniesie. Wiecie co mierzy PMI?

! Odpowiedz
19 21 h-b

PMI zawsze zależy pośrednio od zasobności portfeli całego społeczeństwa danego kraju ...Jeśli jest ono coraz mniej zasobne PMI raczej nie będzie Szczytowało ...

! Odpowiedz
19 28 and00 odpowiada h-b

Ale prawdy objawione wypisujesz.
Czyli w Szwajcarii nie schodzi poniżej 90, a w takich np Chinach nie wychodzi ponad 20?
A to o czym ty piszesz to ewentualnie CCI albo CSI

! Odpowiedz
8 16 h-b odpowiada and00

Mądrala ekonomiczny ...Napisałem zależy pośrednio ,a przyczyn jego zmian ...jest dużo więcej...

! Odpowiedz
10 42 kimdzongtusk

Rozrost budżetówki. Każdy chce brać kasę za pierdzenie w stołek a robić nie ma komu. Co bardziej wykwalifikowany ślusarz, spawacz czy informatyk spada na zachód . U nas zostają same misiewicze, Dixi i Pixi z NBP i tym podobni. Czy Polsce potrzeba 600 tysięcy ( niektórzy twierdzą, że więcej ) urzędników ? Przez to np. nauczyciele zarabiają za mało .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 domisie

A ja mam CIT 9 proc od stycznia. i się cieszę

! Odpowiedz
32 46 h-b

Jak się nie daje ludziom od wielu lat za sumienną ,wydajną pracę w miarę godnie zarobić tylko na Maxa żeruje się od lat na ich pracy - to z czego na dłuższą metę ma się rozwijać perspektywicznie gospodarka z śmieciowego,minimalnie taniego,czasowego,coraz bardziej niepewnego zatrudnienia czy z szaro czarnego pseudo zatrudniania bez żadnych praw.Żałosne !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 24 h-b odpowiada (usunięty)

Jakie będą emerytury za 20 ,30 lat ze śmieciowego ,minimalnie taniego zatrudniania coraz większej rzeszy ludzi na rynku ...Marne??? Brakuje już coraz mniej z każdym rokiem ,abyśmy wrócili ponownie do Wyzysku ,żerowania na maxa na pracy innych za Marne niepewne Grosze...chyba nie oto chodzi w XXI wieku !

! Odpowiedz
25 12 and00 odpowiada h-b

Co ma zatrudnienie czasowa umowa o pracę do wysokości emerytury?
Liczy się wysokość płacy, i czas zatrudnienia, ZUS jest taki sam, czasówki wcale nie są tańsze.
A ile wyniesie emerytura z ZUS? Wiadomo ok 30% płacy.
Jak chcesz więcej musisz oszczędzać. Proste

! Odpowiedz
20 6 kimdzongtusk odpowiada (usunięty)

Mylisz kapitalizm z neoliberalizmem.

! Odpowiedz
9 13 h-b odpowiada and00

Polska jest od lat niechlubnym liderem w całej Europie w ilości zatrudniania na rynku pracy na czasowych w zdecydowanej większości minimalnie tanich umów śmieciowo-zleceniowych.Na obecnym rynku ogłoszeń o pracę od dawna większość to oferty na minimalnych ,stawkach i pensjach w wielu branżach i zawodach ...w sprzyjających porywach do 3000 Brutto na umowie jak dobrze pójdzie szukając długo ze świecą....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 49 wektorwg

Ktoś jeszcze pamięta jak wyglądała Polska po rządach AWS? Nie to się gimbusy przekonają

! Odpowiedz
40 53 and00

Przecież to można zobaczyć teraz
Nie zapominaj że AWS rządziła w koalicji w UW (to taka partia Mazowiecki, Geremek, Frasyniuk, Balcerowicz, obecnie znani Petru, Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz)

Z AWS byli Olechowski, Płażyński, Tusk
Przewodniczący i Premier AWS- Buzek,
Krzaklewski startował w 2009 do PE z list PO
Niesiołowski, Chlebowski, Sikorski,
Choć pani Kopaczowa i Schetyna to niedobitki z UW

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 42 psokal odpowiada and00

Ministrem w rządzie AWS był Lech Kaczyński. Ale tego już nie przyznasz, prawda?

! Odpowiedz
34 50 and00 odpowiada psokal

Przyznam, było kilku PiSowców w AWS
Ale POwców było znacznie więcej, no i jeszcze desant z UW
Założyciele, i wszyscy ważniejsi
Tusk, Kopacz, Schetyna, Komorowski, Sikorski, Niesiołowski, Nowak, Nitras, Boni niedoszły plemiel z Klakowa Maria Rokita
Można powiedzieć że PO powstało z połączenia części AWS i UW
o PiSie tego się nie da napisać.
Kaczyński tym ministrem był raptem rok, i nie miał zbytnio zaplecza politycznego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 34 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
39 54 and00

Tak w sumie to o co chodzi z ta recesją?
Magiczny wskaźnik PMI rośnie, zaległości (jakie?) spadają, produkcja od miesiąca? też
Czy to oznacza recesję bo w jakimś miesiącu produkcja i sprzedaż spadła?

! Odpowiedz
23 46 pluto85md

Biznesu juz nie stac na kolejne procenty dla srebrnikow.

! Odpowiedz
67 63 wektorwg

Spokojnie, jeszcze można znacjonalizować oszczędności

! Odpowiedz
54 62 and00 odpowiada wektorwg

Przecież to nie PO jest u władzy

! Odpowiedz
58 49 wektorwg odpowiada and00

PO przelało ofe na konto ZUS! PiS przeleje z twojego konta na NBP!

! Odpowiedz
45 63 rekin1986

Kończą się możliwości kredytowe to i zwalnia produkcja stymulowanie gospodarki tanim kredytem kończy się zawsze na dwa sposoby albo inflacją albo recesją nie ma innej drogi

Widzę od pewnego czasu co się dzieje jak idę przez miasto gdzie nie spojrzeć wszędzie roboty budowlane jak nie nowe od podstaw to remonty istniejących szkoda , że wszystko za pożyczony hajs gorzej jak przyjdzie to spłacać

Jak widzę ludzi co kupują mieszkania za 200 tys na kredyt i samochody za 60 tys też na kredyt to się zastanawiam czy banki rozdają pieniądze za darmo bez względu na dochody

8 na 10 transakcji z obciążeniem hipotek na mojej ulicy na 30 domów na działkach 20 ma obciążone hipoteki nie wiem kto będzie spłacał ale będzie pisk po podwyżkach stóp procentowych nie ma bata za każde 25 pb rata idzie w górę o 17 zł za każde 100 tys kredytu oj zacznie się wtedy pisk i zgrzyt

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 57 zenonka

Mieszkanie za 200 tys. na kredyt? Znajomi z pracy w Poznaniu kupuja po 600k na kredyt, autka za 150k, jak rozmawiałem ostatnio ze znajomym z banku to powiedział mi, że przy moich zarobkach i wydatkach, z doświadczenia może mi powiedzieć, że dostałbym kredo na oko jakieś 750k. Jakiś kosmos.. Trzeba być niezrownoważonym psychicznie, żeby zdecydować się na coś takiego. Zastanawiam się kiedy to wszystko huknie, bo że huknie to jest raczej pewne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 32 rekin1986 odpowiada zenonka

Mój kuzyn kupił mieszkanie w Skawinie za 180 tys bo w Krakowie musiałby wybulić ponad 300 tys to stwierdził , że nie dołoży 120 tys byle mieć Kraków w dowodzie stwierdził , że pętli na 300 tys to sobie nie weżmie woli ościenne miasto gminę

Nie każdy ma ochotę na pętle na ponad pół miliona będzie ten sam cyrk co w 2008 roku z frankami nie ma bata to się nie rozejdzie po kościach Włochy już piszczą bo mają współczynnik nietrafionych hipotek na 14 procent a na 8 jest bańka a na 20 procent jest huragan

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 34 anannke odpowiada rekin1986

Przecież nikt nie zabroniłby mu tego mieszkania sprzedać gdyby zaszła taka potrzeba. To co zdążyłby w międzyczasie spłacić zostałoby jemu. Gdzieś trzeba mieszkać, a przy obecnych cenach mieszkanie na kredyt jest tańsze i pewniejsze od wynajmu.

! Odpowiedz
31 19 rekin1986 odpowiada anannke

Nie wynajmował bo mieszkał z rodzicami do 30 roku życia bo miał za niskie dochody zdolność kredytową osiągnął mając 31 lat jak mu mama dała swoją odprawę emerytalną na wkład własny bez tego mógłby zapomnieć o kredycie

Kupił na współczynnik kredytowy 90 procent wartości teoretycznie mieszkanie dzisiaj warte 250 tys ale jak doliczysz kredyt i odliczysz amortyzację to jest minus bo mieszkanie kupione w bloku z wielkiej płyty z roku 1978

Na starszych nieruchomościach które mają ponad 30 lat ciężko zarobić bo amortyzacja jest wysoka a jak się doliczy remonty to wychodzi stare w cenie nowego jedyna różnica to lokalizacja tylko , że i to zaczyna się zacierać przez inwestycje infrastrukturalne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
75 56 marxs

"MF zaoferuje obligacje za 3-6 mld zł na 1 przetargu sprzedaży w lutym.Pod koniec grudnia MF podało, że zorganizuje 4-6 przetargów sprzedaży obligacji skarbowych w I kw. 2019 r., oferując papiery o łącznej wartości 20-30 mld zł i możliwe będą także maksymalnie 2 przetargi zamiany obligacji,"money.pl-po co PISy rozpaczliwie i w panice pożyczają od zachodniej spekuły kosmiczną kasę jak przecież twierdzą że stan gospodarki i finansów PISiej III RP jest "rewelacyjny" a z kasą z tzw."uszczelnienia " VAT to nie ma juz co robić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
92 61 marxs

jednak Pan Rostowski i Pan Tusk mieli racje mowiąc że na 500+ kasy nie będzie po tych rozpaczliwych gigantycznych pożyczkach rządu PIS widać teraz wyraźnie że kasy na 500+ nie ma i juz nie będzie mimo opowiadania przez Magistra Historii bajek i baśni z mchu i paproci że oto oni PISy pieniądze na to "znaleźli"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 60 niewierzacyateusz

z tym ogłaszaniem recesji w przemyśle to bym się tak nie spieszył :) w grudniu PMI wynosił 47,6 pkt a potem się okazało,że odsezonowana produkcja wzrosła w grudniu o 3,1% , teraz PMI wynosi 48,2 a więc więcej niż w grudniu, najpewniej wzrost produkcji w styczniu pozostanie na poziomie 3% z groszem

! Odpowiedz
10 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
86 75 psokal

Widzę że żelazny elektorat już znalazł wyjaśnienie. Rozwój w 2018 - zasługa PiS. Spowolnienie w 2019 - wina PO.

! Odpowiedz
7 5 (usunięty) odpowiada psokal

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
44 48 psokal odpowiada (usunięty)

Pańska logika wydaje mi się coraz bardziej fascynująca. Proszę powiedzieć, która część mojego komentarza skłoniła Pana do nazwania mnie komunistą?

! Odpowiedz
3 2 (usunięty) odpowiada psokal

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
45 45 kimdzongtusk

Socjalizm i gielda nie ida w parze. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że na Kubie nie ma giełdy.

! Odpowiedz
17 44 igła

Ale są kasyna, a to jest to samo.

! Odpowiedz
18 29 walentys

Akurat u nas giełda nie jest taką giełdą jak giełda w stanach. Nie służy do dokapitalizowania przedsiębiorstw tylko do przejęć przez zachodni kapitał. Firma działała miała przychody ale jak to była polska? Więc na siłę wypychało się na giełdę bo to takie wspaniałe. Później niemcy przejmowali większość akcji, często przez pokrętne machlojki i zdejmowali z giełdy tak aby nie można było odzyskać tych przedsiębiorstw. Giełda to nie jest raj objawiony, to narzędzie, które może zostać użyte w złych celach. Taki Elon omija giełdę bo wie, że często to niczemu dobremu nie służy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 39 wektorwg odpowiada walentys

Twierdzisz że Tesla nie jest notowana na giełdzie?
To co to jest:
Tesla Inc.
NASDAQ: TSLA

! Odpowiedz
88 75 psokal

Podpowiem partii jaki przekaz dnia powinna ustalić: "O ile rozwój przemysłu w latach 2017-18 jest zasługą rządu PiS", o tyle spadek produkcji w 2019 to wina Merkel, UE oraz noża w plecy wbitego przez lewaków". Dla żelaznego elektoratu taka logika wystarczy. Tyle pozostaje z tej "fabryki Europy", jak to pan premier ładnie ujął.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
109 113 londonern

Niemozliwe - brak jakichkolwiek inwestycji, poza supermarketamki i magazynami nie zdaje egzaminu? Obsadzenie swoimi miernotami spolek skarbu panstwa nie podnioslo PMI? Spychanie nauki na samo dno przez madruska Gowina nie popchnelo Polski w strone rozwoju? Nieprawdopodobne.
Naprawde sie dziwie, ze ktos sie jeszcze dziwi. Na samej konsumpcji daleko sie nie zajedzie. Tym bardziej, ze dla Mateuszka najlepiej bylo by gdyby ludzie tyrali za miske ryzu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
97 90 antybolszewik

Niech zgadnę. Podczas następnego etapu cyklu -recesji to Rząd będzie szukał pieniędzy w kieszeniach przedsiębiorców czy w kieszeniach elektoratu "Socjal+"

! Odpowiedz
118 51 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
43 68 1984

A za co zostali ukarani Chińczycy i Koreańczycy z południa? Dzisiejszy PMI jak w Polsce. Poprzedni odczyt mieli wyższy, u nas był niższy. Strzelali do loch w ciąży, że im spada?

! Odpowiedz
80 42 marxs odpowiada 1984

"Francuskie służby sanitarne znalazły 795 kg mięsa chorych krów z Polski w dziewięciu firmach sektora rolno-spożywczego we Francji - poinformował w piątek minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej tego kraju Didier Guillaume.Minister podkreślił, że jest "to straszne oszustwo, oszustwo gospodarcze, oszustwo zdrowotne w polskiej rzeźni". "Dowiedzieliśmy się o tym przedwczoraj wieczorem i oddelegowaliśmy do tej sprawy wszystkie nasze zespoły" - zaznaczył."
czyli nie dziki wykończyły polski przemysł mięsny tylko Pan Ardanowski z PIS bo to oni ponosza odpowiedzialność za to
ps.tylko szkoda tych pożytecznych zwierząt które z przyczyn politycznych PIS zabił w dziesiątkach(setkach?) tysięcy sztuk tylko po to aby parę glosów więcej zdobyć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 42 1984 odpowiada marxs

Co mają te krowy do PMI? Jedź na wieś bronić dziki to dowiesz sie jak sa pożyteczne.

! Odpowiedz
104 105 dr_zweig

Pis prowadzi błędną politykę rozdawnictwa i ekspansji monetarnej taniego pieniądza. Taka polityka daje zazwyczaj kilka lat prosperity po czym następuje dotkliwa recesja, która często cofa poziom życia poniżej wyjściowego. Moim zdaniem Polska zaliczy pierwszą recesję od 1989 r. i to z rosnącą inflacją co dodatkowo obniży poziom życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
76 82 palestrina

poczęści zgadzam sie z wektorwg, szalone socjalistyczne ambicje rozdawania pieniędzy dokręcaja śrube przesiębiorcom. co nie wróży nic dobrego. rozdawnictwo np: za utracony deputat - kilkaset milionów itd. ehhh szkoda słów

! Odpowiedz
18 75 wektorwg

Zmiany w leasingu. Zmniejszenie popytu na auta bo szuka się kasy na matki plus.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil