REKLAMA

Polski przemysł pozytywnie zaskoczył. Najsilniejszy wzrost od ponad 3 lat

2021-01-25 10:00
publikacja
2021-01-25 10:00
Polski przemysł pozytywnie zaskoczył. Najsilniejszy wzrost od ponad 3 lat
Polski przemysł pozytywnie zaskoczył. Najsilniejszy wzrost od ponad 3 lat
fot. Kateryna Babaieva / / Pexels

Grudzień przyniósł dwucyfrowy wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. Choć za część tak dobrego wyniki odpowiadały efekty kalendarzowe, to i tak rezultat okazał się lepszy od oczekiwań większości ekonomistów.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była aż o 11,2 proc. wyższa w porównaniu z grudniem 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Był to zarazem rezultat o 4,4 proc. niższy od odnotowanego w listopadzie. Po raz ostatni wyższą roczną dynamikę przemysłową w Polsce odnotowano w październiku 2017 roku

Dane okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost produkcji o 8,7 proc. rdr po wzroście o 5,4 proc. rdr odnotowanym w listopadzie.

Warto jednak mieć świadomość, że w grudniu podobni, jak w listopadzie istotną rolę odegrały efekty kalendarzowe. Zeszłoroczny grudzień liczył o dwa dni robocze więcej od grudnia 2019 roku. W efekcie po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym roczna dynamika produkcji przemysłowe wyniosła 7,1 proc. wobec 3,5 proc. w listopadzie i 3,8 proc. w październiku.

Niemniej jednak jesienne wyniki polskiego przemysłu i tak prezentują się nadzwyczaj dobrze, zważywszy na sytuację prawno-administracyjną obowiązującą w kraju. Grudzień był miesiącem postępującego lockdownu w polskiej i europejskiej gospodarce, który jednak uderza przede wszystkim w sektor usług. Natomiast sektor wytwórczy pozostaje względnie odporny.

Potwierdzają to także styczniowe odczyty wskaźników PMI. Podczas gdy sektor usługowy się zwija, to aktywność ekonomiczna w przemyśle wciąż rośnie. Taki stan rzeczy sugerował też grudniowy raport PMI dla polskiego przemysłu, który sugerował, że na początku 2021 roku czeka nas dynamiczne ożywienie w polskim przemyśle.

- W większości głównych grupowań przemysłowych w grudniu 2020 r. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 30,2%, dóbr zaopatrzeniowych – o 17,3%, dóbr inwestycyjnych – o 9,8%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 5,0%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 2,7% - zaznacza Główny Urząd Statystyczny.

Z powodu ciepłej pogody w grudniu na wynikach przemysłu ciążyła energetyka i ciepłownictwo, gdzie produkcja sprzedana była o 2,8% niższa niż przed rokiem. W górnictwie i wydobywaniu wzrost produkcji wyniósł 9,7% rdr, a przetwórstwo przemysłowe odnotowało wzrost obrotów aż o 12,8% rdr.

Wzrost produkcji sprzedanej w grudniu odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosła produkcja komputerów i elektroniki (o 39,3% rdr), urządzeń elektrycznych (o 39,1% rdr), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 24,8%) oraz „wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny” (o 22,0%), a także mebli (o 20,4%). Spadek produkcji wystąpił w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 12,8% rdr), koksu i produktów naftowych (o 4,8%) oraz metali (o 3,3%).

Dane opisujące stan polskiej gospodarki w grudniu 2020 r.
Wskaźnik Artykuł w Bankier.pl
PMI dla przemysłu PMI: polski przemysł stoi w blokach startowych
Inflacja Inflacja w Polsce w grudniu w dół. W całym 2020 r. najwyższa od 8 lat
Inflacja w Polsce na tle UE Deflacja w strefie euro, inflacja w Polsce
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie GUS: średnia płaca w przedsiębiorstwach to już prawie 6 000 zł
Sprzedaż detaliczna Sprzedaż detaliczna zamknęła rok na minusie
Produkcja budowlano-montażowa Dzięki kalendarzowi budowlanka wyszła nad kreskę
Stopa bezrobocia Środa 27 stycznia o 10:00

KK

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
bha
Przemysł sam nie dokonał żadnego wzrostu dokonali ludzie jeszcze pracujący w nim za coraz niestety marniejsze minimalne grosze w ogromie branż i zawodów gospodarki.
samsza
Artykuł o deficycie w handlu z Chinami - jest słabo, ale nie martwcie się gospodarka to firmy, a nie państwa.
Artykuł o produkcji przemysłowej - jest dobrze, lepiej bo gospodarka to państwa, a nie firmy.
Czemu taka różna perspektywa...?
wielblad13
bo państwo to taka ferma a firmy to takie kurczaki...
pozhoga
To wszystko wina PiSu - taka koncepcja przyszła mi do głowy, nomen omen, piorunem.
itso_promocja_pionka
''rezultat okazał się lepszy od oczekiwań większości ekonomistów. '' oj i kogo teraz obwinić za marnych ekonomistów który to ? :D
itso_promocja_pionka
a tym marnym ekonomistom nie jest bynajmniej jakiś algorytm prognozy ?
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
znalazłem winnego czy to on ?
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluktuacja
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
a moze błąd tkwi w stosowaniu interpolacji zamiast ekstrapolacji typowe dla gospodarki centralnie sterowanej :D ?
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
znalazłem jeszcze jednego kandydata Wygładzanie wykładnicze
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyg%C5%82adzanie_wyk%C5%82adnicze
itso_promocja_pionka odpowiada itso_promocja_pionka
ok znalazłem grupę całkiem podejrzaną to analiza szeregów czasowych ale tez i rachunek prawdopodobieństwa poza tym mamy do czynienia z obserwacją odstającą

''Obserwacje odstające mogą odzwierciedlać rzeczywisty rozkład lub być rezultatem przypadku, ale mogą świadczyć też o błędnym pomiarze czy
ok znalazłem grupę całkiem podejrzaną to analiza szeregów czasowych ale tez i rachunek prawdopodobieństwa poza tym mamy do czynienia z obserwacją odstającą

''Obserwacje odstające mogą odzwierciedlać rzeczywisty rozkład lub być rezultatem przypadku, ale mogą świadczyć też o błędnym pomiarze czy pomyłkach we wprowadzaniu informacji do bazy danych, itp. Duża liczba elementów odstających może też być sygnałem dobrania złego modelu. ''

jest szansa ze to nie wina ekonomistów ale tym już się niech lepiej zajmie ich adwokat :D

źródełko: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwacja_odstaj%C4%85ca

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki