REKLAMA

Przemysł pozytywnie zaskoczył. Poprawa jednak tylko „kalendarzowa”

2020-12-18 10:02
publikacja
2020-12-18 10:02
Przemysł pozytywnie zaskoczył. Poprawa jednak tylko „kalendarzowa”
Przemysł pozytywnie zaskoczył. Poprawa jednak tylko „kalendarzowa”
fot. Anamul Rezwan / / Pexels

W listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce wciąż była wyższa niż rok temu. Dane GUS potwierdzają, że jesienny lockdown jak na razie nie uderzył w sektor wytwórczy z taką siłą jak wiosenny, choć istotną rolę odgrywają też efekty kalendarzowe.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie była o 5,4 proc. wyższa w porównaniu z listopadem 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Był to zarazem rezultat o 1,6 proc. niższy od odnotowanego w październiku.

Dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost produkcji tylko o 3,0% rdr po wzroście o 1,0% rdr osiągniętym w październiku.

Przesadny optymizm byłby jednakowoż niewskazany, ponieważ istotną rolę odegrały sprzyjające efekty kalendarzowe. Tegoroczny listopad liczył sobie bowiem o jeden dzień roboczy więcej niż zeszłoroczny. W efekcie po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym roczna dynamika produkcji przemysłowe wyniosła tylko 3,5% wobec 3,8% w październiku.

Możemy więc mówić o stabilizacji produkcji przemysłowej na poziomach nieznacznie wyższych od zeszłorocznych. Zważywszy jednak na fakt, że listopad był miesiącem postępującego lockdownu w polskiej i europejskiej gospodarce, jest to wynik i tak całkiem przyzwoity. Potwierdza on też względną odporność sektora wytwórczego na antywirusowe zakazy, które uderzają przede wszystkim w handel i szeroko pojęte usługi.

Przez ostatnie miesiące dane z przemysłu były przejawem powrotu aktywności gospodarczej do przedcovidowych poziomów. Warto przypomnieć, że dopiero w maju wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych antywirusowym zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca.

- W większości głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych zwiększyła się o 9,4%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,7%, dóbr inwestycyjnych – o 7,3%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 1,7%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 8,0% - zaznacza Główny Urząd Statystyczny.

Tradycyjnie już wynikom całego przemysłu ciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie produkcja była o 3,4% niższa niż przed rokiem (dane niewyrównane sezonowo). Mocny – bo aż o 10,5% rdr -  spadek nastąpił też w energetyce i ciepłownictwie. Za to przetwórstwo przemysłowe odnotowało wzrost obrotów o solidne 7,2%.

Wzrost produkcji sprzedanej w listopadzie odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosła produkcja urządzeń elektrycznych (o 24,5% rdr), komputerów i elektroniki (o 15,5%), pojazdów samochodowych (o 14,5%) oraz „wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny” (o 13,2%). Najsilniejszy spadek produkcji wystąpił w energetyce i ciepłownictwie (o 10,5% rdr), w produkcji maszyn i urządzeń (o 10,4%), metali (o 5,2%) oraz koksu i produktów naftowych (o 5,0%).

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Oby tak dalej. U mnie w firmie listopad był słaby ale grudzień zapowiada się dobrze.
marok
Co to za tytuł sugerujący ,że wzrost produkcji tylko kalendarzowy? Wzrost produkcji jest dodatni bez względu na kalendarz, wyrównany sezonowo wynosi +3,6% listopad do listopada.
_boss_
Lentex produkuje włókniny medyczne na 100% mocy produkcyjnych i pcha je do USA i na całą Europę

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki