REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Polski pracownik: na emeryturę tak szybko, jak to tylko możliwe

2012-08-09 10:10
publikacja
2012-08-09 10:10

W 2009 roku w grupie wiekowej 55-64 lata zatrudnionych było 56 proc. Niemców. Podobnie w Wielkiej Brytanii, Holandii i Finlandii - w Polsce zaledwie 32 proc. Czyżby programy aktywizacji bezrobotnych w tym wieku były fikcją?

polski pracownik: na emeryturę tak syzbko, jak to możliwe
Image licensed by Ingram Image


Jak wynika z prognozy GUS, w 2035 roku udział grupy wiekowej 50-64 lata w Polsce, ma wzrosnąć z 21 proc. do 23 proc. ogólnej populacji, zaś liczba osób w wieku 20-39 – spadnie z 31 proc. do 21 proc. Czas więc najwyższy, aby przyjrzeć się problemom na jakie trafiają ludzie po 50. roku życia na rynku pracy.

Przyczyna niskiego poziomu aktywności zawodowej 50+


Zatrudnianie bezrobotnych 50+ korzystne dla pracodawców » Zatrudnianie bezrobotnych 50+ korzystne dla pracodawców
Dotychczasowy niski poziom zatrudnienia osób 50+ w Polsce jest m.in. spowodowany zmianami społeczno-gospodarczymi, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich 20 lat. Znacząco przyczyniła się też do tego polityka państwa w latach 90. – zmierzająca do wygaszenia aktywności zawodowej osób starszych. Miało to być receptą na rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi. Umożliwiono, więc 2,8 mln osób przejście na wcześniejszą emeryturę lub rentę inwalidzką. Po czasie okazało się jednak, że nie miało to większego wpływu ma zmniejszenie bezrobocia młodych osób, więc państwo stopniowo zaczęło się wycofywać z wcześniej obranej polityki. Od 2004 roku obserwowaliśmy wzrost zatrudnienia w grupie 54-64 lat, ale jest on na tyle powolny, że chociażby obecny poziom Wielkiej Brytanii osiągniemy dopiero za 25 lat.

aktywność zawodowa
źródło: GUS

Co gorsza, jak podaje Share Projekt, chęć przejścia na emeryturę „tak szybko, jak to tylko możliwe” przejawia aż 62 proc. Polaków w wieku 55-64 lata. Bardziej spieszą się tylko Hiszpanie (65 proc.), natomiast wśród Niemców jest to 46 proc., Czechów – 39 proc., a Szwedów – 29 proc. Powodem nie jest jednak niechęć do pracy, a niższy - w porównaniu z innymi krajami – stopień aktywizacji osób 50+. Sytuacja jest na tyle poważna, że w 2030 roku co trzeci Polak będzie miał więcej niż 50 lat – zwiększy się więc dwukrotnie problem finansowania świadczeń ubezpieczeniowych i socjalnych, które dodatkowo będą pobierane dłużej, ze względu na większą długość życia.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób starszych


Pracodawcy jako główną przyczynę niechęci zatrudniania osób starszych podają obawę przed obniżoną wydajnością pracy (19 proc. ), brak odpowiednich kwalifikacji (15 proc.), brak umiejętności społecznych (15 proc.), wyższą absencję (9,6 proc.) i brak pracowników w podobnym wieku w firmie (12 proc.) – wynika z danych wojewódzkiego urzędu pracy w Gdańsku. Jednakże aż 54 proc. badanych firm przyznaje, że za zatrudnieniem pracownika 50+ przemawiają jego kwalifikacje, 37 proc. – niższe koszty zatrudnienia, a 26 proc. – większa lojalność wobec pracodawcy.

 »Obalamy mity związane z pracą tymczasową 


Czy senior na rynku pracy jest stracony?


Uważa się, że aby zwiększyć liczbę osób pracujących w grupie 50+ należy zlikwidować okres ochrony przedemerytalnej, znieść limity dorabiania dla emerytów i rencistów i zwolnić emerytów z opłacania składki rentowej z tytułu świadczonej przez nich pracy. Rozwiązania te należy połączyć z programem aktywizacji osób starszych poprzez prowadzenie szkoleń i pośrednictwa pracy. Od kwietnia 2004 roku obowiązuje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która określiła grupę osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy ze względu na wiek. Do objętych poprzednimi ustawami absolwentów i niepełnosprawnych dodano osoby bezrobotne w wieku powyżej 50 lat.

 »Urzędnik pracuje efektywniej od ciebie 

 
Powstało też kilka programów rządowych mających na celu aktywizację starszych osób na rynku pracy. Jednym z pierwszych był program przyjęty w listopadzie 2004 r. – „50 PLUS”, a w 2008 r. przedstawiono kolejny – „Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+”. Promowały one wdrażanie strategii zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach, rozwój edukacyjny osób starszych , efektywne programy aktywizacji bezrobotnych, ograniczenie zachęt i zmniejszenie możliwości wczesnej dezaktywizacji zawodowej. Do 2015 roku planowana jest realizacja głównych działań, zaś planowane wydatki na ten cel będą pochodziły głównie ze środków z Unii Europejskiej, budżetu państwa, Funduszu Pracy, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie programy mają pochłonąć około 12 mld zł.

Urzędnik nie wie, komu ma szukać pracy

Z danych zamieszczonych na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wynika, że na realizację programu 45/50 PLUS przeznaczono prawie 218 tys. zł. Pieniądze poszły na szkolenia, przygotowanie zawodowe, roboty publiczne, prace interwencyjne itp. działania, mające na celu przywrócenie zdolności zatrudnieniowej osób w wieku niemobilnym. Programem zostało objętych 55 osób.

 

aktywność zawodowa 

źródło: GUS

Z kolei w województwie łódzkim ze wsparcia skorzystało 11 tys. osób, z czego 1,3 tys. otrzymało dotację na rozpoczęcie własnej działalności. Wszystkie cztery zrealizowane w Łodzi konkursy pochłonęły łącznie 30,6 mln zł. Z danych udostępnionych nam przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku dowiadujemy się natomiast, że w tym mieście, z unijnego programu aktywizacji osób 50+ skorzystały łącznie 3973 osoby, a jednorazowy koszt takiego projektu wynosił od 50 tys. zł do 2 mln zł.

 »Co pracodawca może wiedzieć o zatrudnionym? 

Przerażające jest jednak to, że większość Wojewódzkich Urzędów Pracy do których zadzwoniliśmy, nie umiało nam powiedzieć, jakie programy aktywizacji seniorów stosują lub ile osób faktycznie z takiego wsparcia skorzystało. Daremne stało się więc także pytanie o efekty tego typu działań.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak nieskuteczne są programy szkoleniowe oferowane przez Urzędy Pracy dla młodych ludzi. Teraz na jaw wychodzi nieudolność programów, które mają zaktywizować na rynku pracy osoby w starszym wieku. Dodajmy, że programy te pochłaniają rocznie wiele milionów złotych.

Justyna Niedbał
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~zgred
Najbardziej się uśmiałem z tego poziomu absencji w pracy tych po 50- chodzi o policjantów czy wojskowych? .
~MIŚ-CO
Demograficznej! Idzie o MLD! De facto zadłużenie rząd utrzymuje tak nisko dzięki:
1. przechwyceniu kasy z w/w funduszu
2. przechwyceniu kasy z OFE
3. przechwyceniu kasy z NBP (to było marzenie śp. leppera - zrealizował dopiero tusk!)
~jack
A jak już dożyje to wezmie kilka razy i w dechy!!! z nerwów życia w naszym Zielonym Raju.Jak wygląda praca w Niemczecg,Angli itd. a jak w tym naszym SYFIE TOTALNYM ? Dla młodych nie ma pracy a jak już jest to za najniższą pensję i najlepiej na czarno albo 1/2 1/4 etatu - umowa śmieciowa tzw. zlecenie itd.Jesteśmy na 1-miejscu w A jak już dożyje to wezmie kilka razy i w dechy!!! z nerwów życia w naszym Zielonym Raju.Jak wygląda praca w Niemczecg,Angli itd. a jak w tym naszym SYFIE TOTALNYM ? Dla młodych nie ma pracy a jak już jest to za najniższą pensję i najlepiej na czarno albo 1/2 1/4 etatu - umowa śmieciowa tzw. zlecenie itd.Jesteśmy na 1-miejscu w europie pod wzgl. umów śmieciowych !!!!!! dlaczego nikt nic z tym nie robi ? oto jest pytanie .
~szukajcieznajdziecie
Głupia recepta. Przecież nie znasz struktury zatrudnienia w różnych branżach. Artykuł też niekompletny. Gdzie jest o ogromnym rynku pracy na czarno w PL?
~olo
Recepta na to jest prosta . W UK emerytura to 40% ostatniej pensji a u nas 70%.
Jest pewne , że szybko to osiagniemy a nawet dojdziemy do 30%. Młode mało liczne
pokolenie albo w części wyjedzie albo się zbuntuje i nie będzie utrzymywać tak liczne rzeszy emerytów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki