REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zerowy PIT jednak nie dla wszystkich rodzin wielodzietnych

2021-10-28 09:50
publikacja
2021-10-28 09:50

Zerowy PIT w "Polskim ładzie" jednak nie dla wszystkich rodzin wielodzietnych. Z ulgi podatkowej skorzystają tylko rodzice zatrudnieni na umowie o pracę, zleceniu oraz prowadzący własną działalność gospodarczą.

Zerowy PIT jednak nie dla wszystkich rodzin wielodzietnych
Zerowy PIT jednak nie dla wszystkich rodzin wielodzietnych
fot. Kzenon / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

"Polski ład" dla rodzin z czwórką dzieci ma przygotowane zwolnienie z podatku dochodowego. Dla dużych rodzin przewidziany jest PIT zerowy. Skorzystać z niego mogą zarówno osoby na skali podatkowej, jak i przedsiębiorcy rozliczający się za podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zerowy PIT dla rodzin niedostępny jest m.in. dla osób zatrudnionych na umowie o dzieło, zarabiających na prawach autorskich oraz wynajmie.

"Polski ład" – zerowy PIT dla rodzin nie dla każdego

Zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych "to rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, niezależnie czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami" – czytamy na gov.pl. Według informacji zamieszczonej na rządowej stronie "Polskiego ładu" z ulgi podatkowej dla dużych rodzin skorzystają osoby zatrudnione na etacie oraz przedsiębiorcy. Jednak to nie są wszystkie formy zatrudnienia w Polsce oraz dostępne sposoby zarabiania na życie.

– Z nowej ulgi nie skorzystają m.in. zarabiający na wynajmie, umowach o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menedżerskich czy członkowie zarządu z powołania. Ulgi nie dostaną też osoby mające tylko zyski ze sprzedaży akcji, mieszkań czy żyjący z dywidend – podkreśla Marek Gadacz, doradca podatkowy z Andersen Tax & Legal, cytowany przez biznes.radiozet.pl. 

Zerowy PIT dla rodzin – limit dochodu

Zerowy PIT dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci, zaproponowany w "Polskim ładzie", posiada ograniczenia w zastosowaniu. Jednym z nich jest limit dochodowy. Różni się on w zależności od stosunku pracy podatnika, a dokładniej mówiąc od sposobu rozliczania się z podatku dochodowego:

Reklama
  • 85 528 zł – dla osób rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • 115 528 zł – podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
  • 231 056 zł – przy rozliczeniu wspólnym małżonków z czwórką dzieci.

Dla rodzin wielodzietnych w praktyce będzie to oznaczać, że zwolnione od podatku są dochody do przedstawionych powyżej kwot. Natomiast po ich przekroczeniu będzie pobierany podatek - zastosowanie zasady opodatkowania określone dla danej formy rozliczenia z fiskusem. Więcej szczegół na temat zwolnienia z PIT dla dużych rodzin można przeczytać w artykule Eweliny Czechowicz pt. "Polski Ład z nową ulga dla rodzin 4+. Warunki, które pozwolą na skorzystanie z preferencji".

Różnica w limicie dochodu

Skąd różnica pomiędzy limitem dochodu dla poszczególnych podatników? Osoby zatrudnione na zasadach ogólnych skorzystają dodatkowo z kwoty wolnej od podatku, która w 2022 r. ma wynieść 30 tys. zł. Tak więc łączna kwota 115 528 zł to suma PIT zerowego dla rodzin wielodzietnych oraz kwoty wolnej od podatku.

DF

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
anty12
A podobno za ostatni msc bylo 0 mld nadwyzki. Tak mateuniu, chyba u ciebie w zeszycie kreatywnej ksiegowosci.
anty12
Mateunio wygasza oczekiwania. Prawilny banksterek.
qart
Ciekawe ile jest rodzin wielodzietnych żyjących tylko z najmu lub tylko z praw autorskich. I oni nie stracą tylko nic nie zyskają. Zajmijcie się realnymi problemami. Lewacki "Fit for 55" to setki miliardów, które zapłacimy bo tak chcą Timermans, Merkel, Tusk i Macron. Ekoterroryzm. Dzięki temu temperatura w roku 2100 Ciekawe ile jest rodzin wielodzietnych żyjących tylko z najmu lub tylko z praw autorskich. I oni nie stracą tylko nic nie zyskają. Zajmijcie się realnymi problemami. Lewacki "Fit for 55" to setki miliardów, które zapłacimy bo tak chcą Timermans, Merkel, Tusk i Macron. Ekoterroryzm. Dzięki temu temperatura w roku 2100 ma być niższa o 0,17 stopnia Celsjusza!
bankster-kreator
Znowu jacyś wybrańcy, uwielbiam gdy rząd sobie dzieli ludzi na lepszych i gorszych, tym którym przesługują profity i tym którzy mają na nich zapindalalać. Jeszcze, żeby zdarzenie to było gwarantowane np. do czasu 26 roku życia dziecka a to jest chwilowy wymysł, przyjdzie brak kasy to zabiorą ulgi, a 500+ zje inflacja i będzie warte Znowu jacyś wybrańcy, uwielbiam gdy rząd sobie dzieli ludzi na lepszych i gorszych, tym którym przesługują profity i tym którzy mają na nich zapindalalać. Jeszcze, żeby zdarzenie to było gwarantowane np. do czasu 26 roku życia dziecka a to jest chwilowy wymysł, przyjdzie brak kasy to zabiorą ulgi, a 500+ zje inflacja i będzie warte tyle co paczka śliwek a ty wychowuj dalej gromadkę dzieci ale już bez benefitow. Patologia gwarantowana.
rekin1986
Nie wygaszenie oczekiwań tylko chodzi o składki ZUS na umowie o dzieło nie odprowadzasz składek a na prawach autorskich masz podwyższone koszty uzyskania przychodu

To samo z najmem jak wynajmujesz to nie płacisz ZUS a opodatkowanie masz ryczałtem albo liniówką

Chodzi o to byś nie miał wysokiego dochodu na członka rodziny

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki