REKLAMA

Polski Związek Łowiecki broni swojej "skutecznej walki z ASF"

2021-10-24 06:16
publikacja
2021-10-24 06:16
Polski Związek Łowiecki broni swojej "skutecznej walki z ASF"
Polski Związek Łowiecki broni swojej "skutecznej walki z ASF"
fot. Slatan / / Shutterstock

Dezorganizacja Polskiego Związku Łowieckiego to mniej skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń (ASF), a tym samym większe straty polskich rolników i gospodarki - powiedziała PAP posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini zespołu ds. walki z ASF Andżelika Możdżanowska.

Europosłanka odniosła się w ten sposób do pomysłu powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która - zdaniem niektórych polityków i działaczy rolniczych - ma być konkurencją dla Polskiego Związku Łowieckiego.

Możdżanowska oceniła jako "absurdalne" oskarżanie myśliwych o rozprzestrzenianie się ASF czy zarzucanie im nieskuteczności działania. Przypomniała, że depopulacja dzików i odstrzał sanitarny są realizowane, a w ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików.

Zaznaczyła, że dziś pomysł na dezorganizację myśliwych PZŁ uniemożliwi skuteczne zwalczanie ASF, a tym samym zniszczy ostatnie szanse dla polskich producentów trzody chlewnej. "Nie możemy dawać sygnału, że niszczymy system, który służy do osiągnięcia celu, a takie sygnały do KE obecnie docierają" - dodała.

Zdaniem Możdżanowskiej powoływanie nowej organizacji myśliwskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu, którego nie ma.

"Komisja Europejska oczekuje efektów podejmowanych przez Polskę działań w walce z ASF. Jeśli ich nie będzie w ciągu kilku miesięcy, nie mamy co liczyć na szybkie zniesienie ograniczeń dystrybucji mięsa wieprzowego. Producenci trzody chlewnej są w dramatycznej sytuacji, a to tylko sygnał dla duńskich czy niemieckich producentów trzody chlewnej czy tuczu nakładczego" - powiedziała.

Wskazała, że obecnie niezbędne są bardziej zintensyfikowane działania, w których będą uczestniczyć zarówno rolnicy i myśliwi, jak i państwo. Wyjaśniła, że takim działaniem jest realizacja zapowiedzianego przez resort klimatu odstrzału dzików w ramach 27 tys. polowań organizowanych przez wszystkie Koła Łowieckie w Polsce, a także poszukiwanie padłych zwierząt. Powiedziała też, że obecnie najważniejsze są pilne i niezbędne decyzje Głównego Lekarza Weterynarii, które zapewnią efektywność walki z ASF i współpracę z myśliwymi oraz rolnikami poprzez m.in. stały dostęp do chłodni czy zagwarantowanie dostępu do szybkich badań weterynaryjnych oraz weekendowe dyżury Powiatowych Lekarzy Weterynarii.

"Jeśli chcemy pomóc polskim rolnikom - polskiej produkcji trzody chlewnej, to przy pełnej mobilizacji i współpracy wszystkich środowisk jesteśmy w stanie tę chorobę skutecznie opanować, a każda ze stron i instytucji powinna być skutecznie i konsekwentnie rozliczana" - wskazała. Zaznaczyła, że jest to ostatnia szansa dla przyszłości produkcji polskiego mięsa na europejskim rynku.

Możdżanowska zauważyła, że Polska ma możliwość zwrócenia się do KE o dodatkowe środki na rekompensaty dla rolników, którzy zlikwidowali hodowle i będą musieli je odtworzyć. "Teraz rolnictwo wymaga szczególnego wsparcia finansowego, dlatego tak ważne są zapewnione kolejne setki milionów złotych z polskiego rządu dla polskiej wsi" - powiedziała.

12 października br. wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zapowiedział intensyfikację odstrzałów. W kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki.

Afrykański pomór świń (ASF) jest zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń. W Polsce wirus ASF wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 m od granicy z Białorusią. (PAP)

Autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (3)

dodaj komentarz
rybickipiotr
Może czas w końcu przeznaczyć więcej pieniędzy na dofinansowanie bioasekuracji i edukację rolników w kwestii ASF i zabezpieczenia gospodarstw? Z padłymi sztukami poradzą sobie wilki, które świetnie radzą sobie z neutralizacją wirusa ASF (badania przeprowadzone na UG).
langdon25
Myśliwy = Morderca

Każdy myśliwy to sadysta , każdy myśliwy powinien siedzieć za każdego zamordowanego zwierza !

Powiązane: ASF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki