Polska otwiera się na imigrantów

Rząd chce walczyć z niedoborem pracowników; nowa polityka migracyjna ma kosztować 2,9 mld złotych - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Specjalne zachęty dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników znajdą się w nowej polityce migracyjnej, która ma zostać ogłoszona na początku września - podaje "Rz". Jej koszt - według informacji gazety - resort rozwoju szacuje na 2,9 mld zł w latach 2018-2025.

Większość kosztów, bo 1,6 mld zł, miałyby pokryć fundusze unijne. Pomogą finansować nie tylko programy stypendialne dla studentów z zagranicy, ale też wyceniany na 1,2 mld zł pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji. Mogliby z niego korzystać także cudzoziemcy, głównie wysoko wykwalifikowani fachowcy, skłonni przyjechać do pracy i osiedlić się w Polsce.

"Widzimy konieczność zdecydowanych działań. Wprawdzie firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe coraz częściej twierdzą, że Polska jest atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza Unii, ale jesteśmy dla nich jednym z wielu krajów do wyboru" - mówi gazecie Paweł Chorąży, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, które wraz z resortem pracy przygotowuje projekt nowej społeczno-gospodarczej polityki migracyjnej.

Tomasz Dudek z agencji zatrudnienia Otto Workforce w rozmowie z "Rz", że obecnie trudniej jest również ściągnąć do Polski pracowników z Ukrainy, od kiedy Czechy podwoiły dla nich limit liczby zezwoleń na pracę do 20 tys.

Z tych powodów rząd wprowadza zmiany mające ułatwić zatrudnienie cudzoziemców. Wśród nich jest obowiązujące od 1 lipca rozporządzenie ministra pracy, które rozszerzyło do 283 wykaz zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy. Chorąży w rozmowie z gazetą nie wyklucza, że poszerzona zostanie też lista sześciu państw naszego regionu objętych uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Być może pojawią się na niej Wietnam i Filipiny - czytamy w artykule. (PAP)

tnt/ mmu/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kaczka-po-smolensku

1 lipca rozporządzenie ministra pracy, które rozszerzyło do 283 wykaz zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy.

Wie ktoś jak pozyskać tą listę ?. Juz mam

https://www.up.warszawa.pl/aktualnosci/roz1264.pdf

Czyli wychodzi na to ze lekarze będą zatrudniani bez nostryfikowania dyplomu z Ukrainy ? ?????? dobrze mysle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 mhm

„Czyli wychodzi na to ze lekarze będą zatrudniani bez nostryfikowania dyplomu”
— nie wydaje mi się, to rozporządzenie nie dotyczy nostryfikacji, a tego, że wnioskując o zezwolenie na pracę w tych zawodach nie trzeba dołączać informacji o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 wht

zart, szkoda ze mi nikt studiow nie finansowal i nie dostalem zachejacego dodatku czy daniny, a swoloczanin ktory nawet nie duka po angielsku ani po polsku ma miec studia za darmo, ZARTY ZARTY ZARTYT, niska podaz na rynku pracy, a 3 mlny rodakow na emigracji

! Odpowiedz
18 11 antybolszewik

O nie PO przynajmniej nie niszczyło konstytucji, nie żerowało na patriotyzmie Polaków i nie przelewało tak dużej kasy do KK. Poza tym podobnie szkodziło w gospodarce

! Odpowiedz
6 57 glos_rozsadku

mamy fundować studia Ukraińcom? Pamiętam jak 7 lat temu przeczytałem w gazetce mojej uczelni, że jest niż demograficzny, więc trzeba będzie ściągać Ukraińców. Czyli zamiast zwolnić połowę profesorów (co i tak mają niezaktualizowaną wiedzę) to będzie się napychać Ukraińcami by nie pozbawić ich stołków.

! Odpowiedz
9 36 ajwaj

Czyli "stara bajka PISy" :)
Nie dac ludziom kasy, a za miliardy + wywozone od 4 lat na Ukraine, sprowadzac robotników wedrownych.
Do tego ultra naiwne, infantylne - wszyscy z nich wiedza, ze kilka km dalej na zachód placa 4-7x wiecej i przebieraja nogami, zeby tam sie wybrac

! Odpowiedz
5 8 glos_rozsadku

przesadzasz z tym 4 - 7

! Odpowiedz
8 8 cest_la_vie odpowiada glos_rozsadku

Nie przesadza.

! Odpowiedz
6 7 glos_rozsadku odpowiada cest_la_vie

czyli wg Was robotnik co nosi cegły na budowie i zarabia 3000 zł za 160 godz. w miesiącu to jak wyjedzie do Niemiec to dostanie 21000 za 160 godz. w miesiącu za noszenie cegieł ?

! Odpowiedz
3 3 mhm odpowiada glos_rozsadku

@glos_rozsadku, tym razem się z Tobą zgodzę.

Przykład robotnika pracującego na budowie jest świetny, ale podobnie jest np. z senior developerem, który w Polsce zarabia brutto 120 zł/godz. 7 razy więcej to byłoby 200 €! 400 tys. € rocznie?!

Pewnie można znaleźć zawody, gdzie w Polsce zarabia się razy mniej, niż na Zachodzie, ale to raczej wyjątki... choć ciekawe, jakie to... może pielęgniarki?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil