REKLAMA

Polska nisko w rankingu zatrudnienia kobiet w IT

2022-05-24 11:11
publikacja
2022-05-24 11:11

W Polsce na pięciu informatyków przypada jedna informatyczka. Obecnie w naszym kraju kobiety stanowią 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży IT, co jest jednym z niższych wskaźników w Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek firma HRS-IT.

Polska nisko w rankingu zatrudnienia kobiet w IT
Polska nisko w rankingu zatrudnienia kobiet w IT
fot. ThisIsEngineering / / Pexels

Specjalizująca się w rekrutacji specjalistów IT firma HRS-IT skomentowała dane Eurostatu, z których wynika, że "łączna liczba osób pracujących w sektorze w Polsce wynosi 585,7 tys., co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku".

"Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24 miejsce)" - wskazali analitycy. Tymczasem średnia Unii Europejskiej wynosi "nieco ponad 19 proc.".

Zdaniem HRS-IT "rozwiązaniem jest zachęcanie kobiet do pracy w sektorze, a w długim okresie zmiana podejścia do ich edukacji od najmłodszych lat". "W naszym kraju mamy dobrze wykształconych ekspertów, ale jest ich zdecydowanie za mało. To efekt między innymi wieloletniego systemowego problemu, jakim jest stereotypowe podejście do edukacji dziewczynek i kobiet. Z badań publikowanych m.in. w naukowym magazynie PNAS wynika, że już sześciolatki żywią przekonanie, jakoby dziewczynki nie interesowały się komputerami i techniką tak bardzo jak chłopcy" - przypomniano w komentarzu.

Mimo wyników poniżej średniej unijnej struktura zatrudnienia w polskim IT zmienia się. "Branża IT przez długi czas była domeną mężczyzn, ale obserwujemy, że ten trend się zmienia i kobiety coraz chętniej wkraczają w świat nowych technologii" - powiedziała, cytowana przez HRS-IT, Ewa Zarębska z firmy informatycznej Webcon.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Liczba specjalistów technologii informacyjnych w całej Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o ponad 50 proc. i wynosi obecnie niemal 9 mln osób. Najwięcej spośród nich pracuje w Niemczech (2 mln), we Francji i (1,2 mln) i we Włoszech (800 tys.). Informatycy stanowią 4,5 proc. całej siły roboczej Unii Europejskiej" - przekazała firma HRS-IT.

HRS-IT to polska firma z siedzibą we Wrocławiu specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu profesjonalistów z branży IT. (PAP)

Autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki