Polska na EXPO 2017 w Astanie: niebieski węgiel, grafen, rewitalizacja i lasy

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Innowacyjne metody wytwarzania energii, futurystyczne wizje miast i domów, wizje gospodarek po epoce ropy naftowej, ale także oryginale sposoby zagospodarowania poprzemysłowych obiektów – to dominujące tematy podejmowane w pawilonach krajów wystawiających się na EXPO 2017 w Astanie. Byliśmy tam z wizytą.

Międzynarodowa wystawa EXPO 2017 w Astanie rozpoczęła się 10 czerwca. Bierze w niej udział ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych. Kompleks wystawienniczy wraz z „miasteczkiem EXPO” liczy 174 hektary. Organizatorzy spodziewają się 5 milionów odwiedzin, z czego 85 proc. osób będą stanowić obywatele Kazachstanu. W kilka dni po otwarciu wystawy polski pawilon odwiedza ponad 2 tysiące osób dziennie, docelowo spodziewana dzienna liczba odwiedzin to 4 tysiące.

Motyw przewodni tegorocznej międzynarodowej wystawy to „Energia przyszłości”. Temat szczególnie interesujący z punktu widzenia gospodarki samego Kazachstanu, który gości EXPO w swojej stolicy. Polska, podobnie jak i inne mające tu swoje ekspozycje kraje, ma nadzieję na nawiązanie nowych relacji biznesowych, a w efekcie dostarczanie produktów i rozwiązań przydatnych na tym dużym i chłonnym, a póki co opartym na ropie naftowej i gazie ziemnym rynku.

"Energia przyszłości" to hasło przewodnie tegorocznego EXPO w stolicy Kazachstanu Astanie
"Energia przyszłości" to hasło przewodnie tegorocznego EXPO w stolicy Kazachstanu Astanie (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

Polska na EXPO

Opiekunowie polskiego pawilonu na EXPO 2017 mówią o czterech głównych powodach obecności naszego kraju wśród wystawców w Astanie:

  • promocji wizerunku polski jako nowoczesnego kraju;

  • wzmocnieniu relacji gospodarczych Polski z Kazachstanem i całym rejonem Azji Centralnej, w tym wspieraniu firm z Polski w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, głównie w obszarach czystych technologii węglowych, nowoczesnych technologii wydobywczych, przyszłości technologii wytwarzania energii z węgla, technologii związanych z biomasą i wytwarzaniem energii z odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, innowacyjnych maszyn i urządzeń górniczych, inteligentnych miast i budynków, digitalizacji rynku energii czy rewitalizacji terenów poprzemysłowych;

  • promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 roku w Łodzi;

  • zintegrowaniu środowiska Polaków w Kazachstanie wokół wydarzeń związanych z obecnością naszego kraju na EXPO w Astanie.

Tegoroczna ekspozycja Polski na EXPO podzielona została na pięć głównych stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. Oprowadza nas po niej Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017.

Polski pawilon na EXPO 2017 w Astanie
Polski pawilon na EXPO 2017 w Astanie (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

Wejście to prezentacja przełomowych polskich technologii związanych z energetyką, w tym zastosowania polskiego wynalazku: ogniw fotowoltaicznych z perowskitów.

Tuż za progiem, w sekcji Technologie, znajduje się multimedialna projekcja pokazująca jak karboński las przeradzał się w pokłady węgla będącego źródłem energii. Dalej widać współczesne sposoby wydobycia i zastosowania węgla. Dla podkreślenia osiągnięć człowieka w tym zakresie postać człowieka ze słynnej ryciny Leonarda da Vinci przekształca się w górnika. Nieopodal postawiono multimedialne kioski z informacjami (dostępne w trzech językach: rosyjski, kazachski, angielski), które mają prezentować Polskę jako oferenta nowoczesnych technologii węglowych.

– Węgiel jest nadal podstawowym źródłem energii i chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w tradycyjnym wydaniu nie jest szczególnie ekologicznym paliwem i że Polska zmniejsza uzależnienie od tego surowca, to z dnia na dzień nie przestawimy się na nowe źródła energii. Tym bardziej, że ich eksploatacja jest często droższa. Dlatego ulepszamy to, co mamy – tłumaczy komisarz polskiej wystawy.

W swoim pawilonie Polska prezentuje technologię niebieskiego węgla opracowaną przez Instytut Chemicznej Przeróbki w Zabrzu. W jej ramach węgiel poddawany jest procesowi gazyfikacji. W efekcie nowe paliwo, zwane błękitnym węglem, wyrzuca do atmosfery o 80 proc. mniej szkodliwych związków. Podkreślamy też pracę nad wykorzystaniem powstającego na bazie węgla grafenu.

Polska chce pochwalić się na EXPO swoimi doświadczeniami z zakresu rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. W pawilonie pokazano m.in. Górę Kamieńsk z wyciągiem narciarskim na terenach przylegających do kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie czy Centrum Nauki i Sztuki na terenach pokopalnianych w Wałbrzychu.

Góra Kamieńsk k. Bełchatowa jako przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych
Góra Kamieńsk k. Bełchatowa jako przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

W związku z tym, że jednym z tematów przewodnich tegorocznego EXPO jest walka ze skutkami nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, kolejna strefa pawilonu to Las. Polska chce się w tym miejscu chwalić efektami realizowanej od kilkudziesięciu lat strategię zalesiania kraju. Piękno polskich lasów widać na wyświetlanym non-stop na dużym telebimie 6-minutowym filmie. Na odwiedzających czeka tu najwięcej niespodzianek – z wykorzystaniem technologii mogą powąchać jak pachnie lipa czy konwalia, sprawdzić jakie dźwięki wydaje słowik albo dzik.

Interaktywna zabawa dla dzieci na temat lasów w polskim pawilonie na EXPO 2017
Interaktywna zabawa dla dzieci na temat lasów w polskim pawilonie na EXPO 2017 (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

Interaktywna zabawa dla dzieci utrwala wiedzę o tym, czym zajmuje się leśnik, jak sadzić drzewa, co jedzą leśne zwierzęta, a także jakie szyszki czy liście pasują do jakich drzew. W umieszczonym obok nowoczesnym laboratorium pokazano sadzonki drzew. Ta wiedza wydaje się nie bez znaczenia dla młodych obywateli kraju, którego powierzchnię tylko w mniej niż 2 proc. stanowią lasy.

W sekcji Odpoczynek na zwiedzających czekają sofy… do złudzenia kojarzące się z węglem.

Strefa Odpoczynek w polskim pawilonie na EXPO 2017
Strefa Odpoczynek w polskim pawilonie na EXPO 2017 (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

Ostatnia strefa to Regiony, gdzie zwiedzający staje przed dużą konturową mapą Polski, na której zaznaczono każde z szesnastu województw. Cztery monitory pozwalają obejrzeć w trzech wersjach językowych krótkie filmy o największych walorach każdego z województw.  

Nie tylko pawilon

Obecność Polski na EXPO 2017 nie sprowadza się wyłącznie do ekspozycji przygotowanej w pawilonie. Żeby podwyższyć atrakcyjność wystawy, przez najbliższe trzy miesiące polska reprezentacja będzie organizatorem szeregu wydarzeń towarzyszących, które mają promować nasz kraj na różnych polach.

Wnętrze polskiego pawilonu na EXPO 2017 w Astanie
Wnętrze polskiego pawilonu na EXPO 2017 w Astanie (fot. Malwina Wrotniak-Chałada / Bankier.pl)

24 czerwca odbędą się Dni Kariery reklamujące ofertę polskich uczelni wyższych, 28 czerwca touroperatorzy będą promowali Polskę jako interesujący kierunek turystyczny, na 13 lipca zaplanowano konferencję naukową połączoną z prezentacją najnowszych osiągnięć z zakresu energetyki i ochrony środowiska, 6 lipca to Dzień Lasu i sadzenie polskich drzew w nowopowstającym astańskim ogrodzie botanicznym, 13 sierpnia to Dzień Polskiego Sportu, wreszcie 7 września – Dzień Polski z udziałem polskich władz najwyższego szczebla.

Z Kazachstanu,

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~Ja

Niech zrewitalizuja hałdy na śląsku...

! Odpowiedz
1 5 ~Tree

Ciekawe kto wygrał kontrakt na budowę tego pavilonu. Javtu bym szukał całkiem dobrego lasu ... Pozdr.

! Odpowiedz
17 10 gajowy1

Z tym tematem lasów po rajdzie Szyszko i trwającemu cały czas wyrąbywaniu puszczy to jakieś żarty na skalę światową...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl