Polska gotowa na wystawę Astana Expo 2017 w Kazachstanie

Polska jest gotowa na Expo 2017 w Kazachstanie - podało Ministerstwo Rozwoju. Wystawa Astana Expo 2017 rozpocznie się 10 czerwca i potrwa trzy miesiące. Tematem międzynarodowej ekspozycji jest "Energia przyszłości", m.in. dostępność i rozwój "zielonej energii".

"Na Expo 2017 w Astanie przedstawimy Polskę jako istotnego partnera w światowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska, a także jako gospodarczego i politycznego lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedziała w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała, że temat przewodni "Energia przyszłości" obejmuje takie zagadnienia jak redukcja emisji CO2, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej, dlatego swoją obecność w Astanie zaznaczą przede wszystkim spółki energetyczne. "Ale przygotowujemy dla przedsiębiorców wszystkich branż spotkania z tymi, którzy są tam obecni już od kilku lub kilkunastu lat (...). W związku z tym zabieramy do Astany także przedstawicieli branży chemicznej, farmaceutycznej, budowlanej, spożywczej, meblarskiej" - zapowiedziała Emilewicz.

Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a także sektor farmaceutyczny. Ministerstwo Rozwoju dodaje, że polskie firmy obecne są także m.in. w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych. W sumie w Kazachstanie ma szansę zaprezentować się do 200 polskich firm.

Polska - jak podkreśliła wiceszefowa MR - chce wzmocnić kontakty gospodarcze z Kazachstanem. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, polskie inwestycje bezpośrednie w tym kraju - według stanu na koniec 2015 r. - wyniosły 157,7 mln dolarów. Według Emilewicz, dla Polaków "Kazachstan jest pierwszą bramą" do "Pasa i Szlaku". To chińska koncepcja rozwijania połączeń infrastrukturalnych łączących Azję m.in. z Europą. Nawiązuje do historycznego Jedwabnego Szlaku.

Wizytówką uczestnictwa Polski na EXPO 2017 w Astanie będzie Pawilon Polski. Jego goście będą mogli zapoznać się z polskimi technologiami związanymi z energetyką, m.in. z czystymi technologiami węglowymi, dotyczącymi np. zgazowywania węgla, czy tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. Przedstawione będzie także bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rola w pochłanianiu dwutlenku węgla. Goście pawilonu obejrzą też przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych, służące celom kultury, turystyki czy rekreacji.

Prezentacja rewitalizacji jest szczególnie ważna - jak podkreśliła Emilewicz - w kontekście promocji kandydatury Polski do organizacji EXPO w 2022 r. w Łodzi. "Promujemy Łódź nie tylko na samej wystawie, gdzie jedna jej część nawiązywać będzie wprost do jednej z uliczek łódzkich. Chcemy pokazywać nie tylko atmosferę tego wyjątkowego miasta, ale także realizowane w nim procesy rewitalizacyjne. Doświadczenia z tego obszaru są przyjmowane w Kazachstanie z zainteresowaniem" - mówiła wiceszefowa MR. Wątek promocji Łodzi będzie włączony do wszystkich polskich inicjatyw podejmowanych na Expo 2017.

Głównym organizatorem polskiego uczestnictwa na wystawie w stolicy Kazachstanu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szacuje się, że ekspozycję odwiedzi ok. 5 mln osób, z czego 85 proc. zwiedzających będą stanowić mieszkańcy Kazachstanu. W ramach Expo 2017 we wrześniu zaplanowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, w którym ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda.

Oficjalnym partnerem Astana Expo 2017 są Polskie Linie Lotnicze LOT, które pod koniec maja uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany. Rejsy, trwające pięć godzin, będą realizowane cztery razy w tygodniu samolotami Boeing 737-800 NG, które na pokład mogą zabrać 186 osób. Nowe połączenie - jak zapowiada Biuro Komunikacji Korporacyjnej LOT-u - ma pozwolić na zacieśnienie współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej.

nno/ maro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil