REKLAMA

Polska gospodarka nieoczekiwanie przyspieszyła

2018-11-14 10:00
publikacja
2018-11-14 10:00
YAY Foto

Trzeci kwartał przyniósł zaskakujące przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki. Roczna dynamika produktu krajowego brutto po wyrównaniu sezonowym przyspieszyła z 5,2% do 5,7%– podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.

Taki rezultat był bardzo dużym zaskoczeniem. Ekonomiści od miesięcy dość zgodnie twierdzili, że drugie półrocze 2018 roku przyniesie spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB o 1,0% kdk oraz 4,7% rdr w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

/ Główny Urząd Statystyczny.

Tymczasem GUS zaraportował zwyżkę PKB aż o 1,7% kdk i 5,7% rdr po wyrównaniu sezonowym. Wzrost w ujęciu niewyrównanym sezonowo wyniósł 5,1% rdr – czyli tyle samo co kwartał wcześniej. W tym ujęciu roczna dynamika PKB osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

 - III kwartał 2018 r. to ostatni kwartał z tempem PKB ponad 5 proc. rdr. Uważamy, że IV kwartał 2018 r. i 2019 rok przyniosą spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. W IV kwartale 2018 r. prognozujemy tempo PKB w okolicach 4,2-4,4 proc. rdr. Sygnały spowolnienia widzimy poza Polską, indeksy koniunktury pokazują załamanie zamówień eksportowych nie tylko w kraju, lecz także u naszych partnerów handlowych. Twarde dane od największych eksporterów z Azji sugerują także na istotne spowolnienie handlu międzynarodowego, co uderza w otwartą gospodarkę europejską, niemiecką i powiązane z nimi polskie firmy - komentuje Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Mają one charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pierwszy regularny szacunek PKB za III kwartał 2018 roku poznamy 30 listopada.

Wtedy też dowiemy się, co stało za tą pozytywną niespodzianką – gdy GUS opublikuje statystyki o wpływie poszczególnych komponentów: konsumpcji, inwestycji, zapasów, wydatków publicznych i handlu zagranicznego.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
1as
Kolejny ból głowy dla opozycji.
Wzrost jest faktem, sklepy pełne, do restauracji nie można się dopchać, hotele pobukowane w środku października. To jest aż męczące, masz kasę i stoisz w kolejkach :)
histeryk
tylko co to ma wspólnego z PiSem i opozycją ?
marxs
tzw."wzrost"PKB "robi" się w bardzo prymitywny i prostacki sposób np. dla PISiego (k)raju (ale nie tylko tam)fałszując inflację za 2017 r. inflacja r/r wyniosła 12% a nie 2% niech PISowcy policzą ten tzw."wzrost"PKB " dla PRAWDZIWEJ,REALNEJ INFLACJI to że robią dokładnie takie same oszustwa tzw."wzrost"PKB "robi" się w bardzo prymitywny i prostacki sposób np. dla PISiego (k)raju (ale nie tylko tam)fałszując inflację za 2017 r. inflacja r/r wyniosła 12% a nie 2% niech PISowcy policzą ten tzw."wzrost"PKB " dla PRAWDZIWEJ,REALNEJ INFLACJI to że robią dokładnie takie same oszustwa w innych krajach nie usprawiedliwia ich w końcu to oni są Prawi i Sprawiedliwi
h-b
Z czego tu się cieszyć ??? Od lat rozwijamy się dzięki rosnącym coraz bardziej Ogromnie do spłaty długom,kredytom zaciąganym na konto Kraju i kark całego społeczeństwa .Żałosna obługa nic więcej.
sel
Po prostu wyjeżdżają już nasze fabryki i z nich maszyny do innych krajów...
open_mind
Wiadomość z cyklu: Odwrócona inżynieria statystyczna. Znalazła się potęgo gospodarcza, jak banki Czarneckiego:- Skarży się Czarnecki do Chrzanowskiego, ta afera jest gorsza niż rozwód! tracę połowę majątku i nadal mam żonę! Chrzan do niego i jeszcze będziesz musiał utrzymywać moją.-:

Tak: Ja policzyłem
Wiadomość z cyklu: Odwrócona inżynieria statystyczna. Znalazła się potęgo gospodarcza, jak banki Czarneckiego:- Skarży się Czarnecki do Chrzanowskiego, ta afera jest gorsza niż rozwód! tracę połowę majątku i nadal mam żonę! Chrzan do niego i jeszcze będziesz musiał utrzymywać moją.-:

Tak: Ja policzyłem moje nogi i psa to wyszło mi że mamy po TRZY !
open_mind
Takie wiadomości to nie są pozytywne wiadomości dla Polski, bo PKB wzrosło ale ludzie nie mają pojęcia dlaczego a się cieszą bo wzrosło a to po prostu znaczy że dajemy się eksploatować przez obcych i nasz kraj jak niewolnicy - bo miód zbiera zagranica zabierając produkt który wytworzyliśmy. Po prostu dane statystyczne Takie wiadomości to nie są pozytywne wiadomości dla Polski, bo PKB wzrosło ale ludzie nie mają pojęcia dlaczego a się cieszą bo wzrosło a to po prostu znaczy że dajemy się eksploatować przez obcych i nasz kraj jak niewolnicy - bo miód zbiera zagranica zabierając produkt który wytworzyliśmy. Po prostu dane statystyczne są archaiczne i nie uwzględniają przewrotności ekonomi a władzom to na rękę.

Definicja: Produkt Krajowy Brutto (PKB) – jest pojęciem ekonomicznym określającym wartość wszystkich dóbr i usług wyprodukowanych w danym państwie w określonym czasie. .
doradca-praktyk
Brawo POLSKA! Trzymamy się mocno. Niestety "stara Europa" a zwłaszcza gospodarka Niemiec wkrótce ogranicza nasze możliwości szybkiego rozwoju.
chyzyruj
Gdyby niemcy nie byli głównym importerem naszych towarów, to nasz rynek nie byłby tak "ograniczony". Pogratulować myślenia, oraz plusów od równie "mądrych ludzi" :D

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki