REKLAMA

Polska 2050 składa projekt obniżający stawki VAT

2021-10-29 11:49, akt.2021-10-29 12:34
publikacja
2021-10-29 11:49
aktualizacja
2021-10-29 12:34
Polska 2050 składa projekt obniżający stawki VAT
Polska 2050 składa projekt obniżający stawki VAT
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Obniżenie stawek VAT z 23 do 20 proc. i z 8 do 7 proc. zakłada projekt złożony w piątek przez posłów Polski 2050. Podpisali się pod nim też posłowie Koalicji Polskiej-PSL oraz Porozumienia i Polskich Spraw. Obniżenie stawek VAT to niezbędna w tym momencie operacja - uważa lider Polski2050 Szymon Hołownia.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr.

O wysokiej inflacji mówił w piątek na konferencji w Sejmie lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. "Liczby są dramatyczne. Prawie 7 proc. inflacji w październiku to poziom absolutnie historyczny. Takiej inflacji w Polsce nie było od bardzo dawna, od 20 lat" - powiedział.

Według niego 70 proc. polskich przedsiębiorstw planuje podwyżki cen swoich produktów. "Dowiadujemy się, że prawie 400 tys. więcej Polaków żyje dzisiaj poniżej granicy ubóstwa. To są sygnały, których nie można dłużej bagatelizować" - podkreślił Hołownia.

"Dzisiaj ta wojna, którą próbuje nas straszyć Kaczyński, nie jest przede wszystkim tam, gdzie on mówi, że jest. Dzisiaj główne pole walki, dzisiaj wojnę my, Polacy, a nie Kaczyński, będziemy toczyć z rosnącymi cenami" - mówił lider Ruchu Polska 2050.

Jego zdaniem, receptą na rosnącą inflację jest zaproponowana niedawno tzw. piątka Hołowni. Zakłada ona m.in. wstrzymanie realizacji rozwiązań z programu Polski Ład na co najmniej rok, a także obniżenie stawek podatku VAT do 20 i 7 proc. "To jest niezbędna w tym momencie operacja" - oświadczył Hołownia.

Dodał, że VAT został podwyższony w 2011 r. przez PO, zaś PiS w kampaniach wyborczych wielokrotnie deklarowało jego obniżenie.

Hołownia poinformował, że Polska 2050 składa projekt ustawy o obniżeniu stawki VAT z 23 do 20 proc. i z 8 do 7 proc. i robi to "mając nadzieję, że Jarosław Kaczyński, który tylokrotnie zobowiązywał się do tego, że VAT w Polsce obniży, zauważy, że to jest ten moment".

Przekazał, że pod projektem - oprócz posłów Polski 2050 - podpisy złożyli także posłowie z klubu Koalicji Polskiej-PSL oraz kół: Porozumienia i Polskie Sprawy. "To przykład bardzo dobrej współpracy, której oby więcej w tym zakątku sceny politycznej, z nadzieją na to, że te sprawy, które są dla nas wszystkich kluczowe i ważne będziemy rozstrzygali ponad partyjnymi czy frakcyjnymi podziałami" - dodał.

Podpisy posłów innych klubów lub kół były konieczne, by projekt ustawy mógł zostać złożony w Sejmie. Zgodnie z Regulaminem Sejmu projekt ustawy może wnieść co najmniej 15 posłów, a koło Polski 2050 liczy obecnie 8 posłów.

"Dzisiaj Polakom po prostu, panie Kaczyński, należy się to, żebyście jak najszybciej podali naszej gospodarce i nam lekarstwo, pozwalając płacić mniej za rzeczy, na które za chwilę nie będzie nas stać" - oświadczył Hołownia.

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że strategią rządu na walkę z wysoką inflacją jest podniesienie stawek akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń.

"Dzisiaj nie jest czas podnoszenia żadnych podatków" - oceniła Hennig-Kloska. Jej zdaniem obniżenie akcyzy to jeden ze środków, po które rządzący powinni sięgnąć, by ulżyć portfelom Polek i Polaków. "To ostatni moment, w którym rząd musi się ocknąć, bo w przeciwnym razie będziemy oglądali całą falę bankructw przedsiębiorstw i rodzin wpadających w próg ubóstwa" - powiedział posłanka Polski2050.

Podstawowa stawka VAT obejmująca większość produktów i usług wynosi 23 proc. Obniżona 8 proc. stawka stosowana jest m.in. przy niektórych usługach gastronomicznych, remontach, robotach budowlano-montażowych.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marekpoznan
Cwaniaczki z opozycji zawsze pajacują z obniżkami podatków, a jak się już dorwą do koryta to podnoszą.
piotrek290
Szkoda, że przez ostatnie lata im nie przeszkadzało podnoszenie podatków wspólnie z PiS i Lewicą. Wszyscy siebie warci. Teraz każdy z posłów będzie z siebie robił wielkiego liberała.
wrecker
Szymek przecież VAT niedawno obniżyli Niemcy. Zaraz tu dostaniesz bęcki, że nam z Warszawy Berlin robisz i że jesteś folksdojcz
katzpodola
Kiedy obniżyli? coś nowego
300_pala odpowiada katzpodola
Dla pisiora zapatrzonego w TVP na pewno

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki