REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Tusk: VAT na prąd, gaz i paliwa należy obniżyć do 0

2021-10-29 13:59
publikacja
2021-10-29 13:59
Tusk: VAT na prąd, gaz i paliwa należy obniżyć do 0
Tusk: VAT na prąd, gaz i paliwa należy obniżyć do 0
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Nie rozumiem, dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński zabronił podjąć inicjatywę, którą podjęli na przykład Czesi, dotyczącą umowy z Komisją Europejską o obniżce VAT na przykład na prąd, gaz czy paliwa płynne - powiedział w piątek lider PO Donald Tusk.

Tusk na konferencji prasowej w Warszawie odnosił się do danych Głównego Urzędu Statystycznego, który w piątkowym szacunku flash podał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr. Podkreślał, że mamy do czynienia z dość dramatyczną perspektywą dla polskiej gospodarki, a sprawa dotyczy milionów polskich rodzin.

W tym kontekście szef PO mówił, że nie rozumie dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński "osobiście zabronił podjąć inicjatywę", którą na przykład podjęli Czesi i inne państwa europejskie, dotyczącą umowy z Komisją Europejską o obniżeniu VAT na przykład na prąd, na gaz, czy na paliwa płynne".

"My możemy pomóc sformułować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - jeśli się odważy przeciwstawić tej niezrozumiałej decyzji Kaczyńskiego - takie pismo do Komisji Europejskiej. To nie jest żaden problem i wyliczenia są dość proste i oczywiste" - powiedział lider PO.

Według niego, jeśli "zejdziemy" z VAT-em z 23 proc. do zera, "to moglibyśmy oszczędzić na rodzinę 325 zł, jeśli chodzi o koszt prądu".

"Jeśli chodzi o koszt gazu, to można dokładnie tą samą drogą, w ten sam sposób uzyskać zgodę na obniżenie czasowe VAT-u też z 23 proc. do zera. I dla ogrzewających gazem mieszkania zaoszczędziliby w ten sposób blisko 1000 złotych rocznie, a dla korzystających z gazu, nie tylko jako źródła ogrzewania mieszkania, to byłoby i tak 250 zł oszczędności" - powiedział Tusk.

Jego zdaniem, podobnie można by zrobić, jeśli chodzi o ceny paliw. "Z tych 6 złotych, bo to dzisiaj jest koszt paliwa, do poniżej 5 złotych, konkretnie 4,88 zł, mógłby kosztować litr paliwa tylko dzięki tej decyzji" - powiedział przewodniczący PO. "Z moich rozmów wynika też jednoznacznie, że klimat na zgodę na tego typu decyzje, jest dość oczywisty" - dodał Tusk. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (106)

dodaj komentarz
roteiro
Tusk: Standardowo obniżmy Vat jak wygramy wybory paliwo może kosztować 10 PLN za 1 litr, przez 5 lat wyborcy się przyzwyczają. Orlen i Lotos sprzedajmy Rosjanom, a Lot niemcom. Napewno profesjonaliści będą kierowali tymi spółkami.
endes
A Tuska zatrudnić w kotłowni w jakiejś pipidowie…
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Takie pitolenie opozycji
Kaczyński też jak był w opozycji twierdził to samo
Ale już zmienił zdanie, podobnie jak Donald po dorwaniu sie do władzy (np co do 3x15%)

Tak że baju baju Donaldzie, przecież wiadomo że jak zawsze kłamie i nigdy tak nie zrobi
niko1
Informuję Pana Tuska że Unia Europejska tego nie pozwoli. A przecież prawo unijne jest dużo ważniejsze niż polskie jak powtarzają na okrągło w TVNie...
po_co
Jestem za!
Tylko po co zgłaszać się z tym do Unii Europejskiej która narzuca ten podatek?
W USA podatku VAT nie ma i kraj się nie zawalił, dlaczego w Polsce ma być taki podatek, bo UE każe?
To ja proponuję, niech UE nadal łupi swoich obywateli, a my zlikwidujmy podatek VAT na wszystkie towary i usługi.
langdon25
W USA nie ma podatku VAT ? Jesteś pewien?
Każdy stan ma swój „VAT” - np w stanie Nowy Jork to prawie 9%.
po_co odpowiada langdon25
Tak, jestem pewien w USA nie ma podatku VAT.
Nie, nieprawda że każdy stan ma swój podatek VAT - takiego podatku w USA nie wprowadził żaden stan.

W USA w wielu stanach funkcjonuje podatek od sprzedaży oraz federalny podatek akcyzowy. Może zdarzyć się, że pojawią się jeszcze inne formy podatku (poszczególne instytucje
Tak, jestem pewien w USA nie ma podatku VAT.
Nie, nieprawda że każdy stan ma swój podatek VAT - takiego podatku w USA nie wprowadził żaden stan.

W USA w wielu stanach funkcjonuje podatek od sprzedaży oraz federalny podatek akcyzowy. Może zdarzyć się, że pojawią się jeszcze inne formy podatku (poszczególne instytucje jak np. wspólnoty religijne wprowadzają również własne opodatkowanie) ale w USA nie wprowadzono podatku VAT. Podatek od sprzedaży nie jest podatkiem VAT i wcale ich konstrukcje nie są takie podobne. Dla klienta końcowego może nie być dużej różnicy, ostatecznie jak każdy podatek tak i VAT podnosi po prostu cenę natomiast po drodze różnice są istotne.

Co więcej w Polsce przed 1993 rokiem funkcjonował podatek od obrotu który zamieniono na podatek VAT, a później zharmonizowano z regulacjami unijnymi w 2004 roku.

Różnica między podatkiem stanowym, a podatkami federalnymi czy tak jak w Polsce jednym podatkiem narzucanym przez państwo jest istotna. Gdyby w Polsce nie istniał podatek na poziomie państwa tylko poszczególne województwa regulowałyby go samodzielnie to bez problemu mógłbyś kupić paliwo na Śląsku za 4 zł za litra, gdy Mazowieckim mogłoby ono kosztować 9 zł.

Co więcej w USA stany samodzielnie regulują wysokość podatku więc stawki w wielu przypadkach wynoszą dokładnie 0 i rząd federalny nie ma w tym temacie zbyt wiele do gadania. To istotna różnica między strukturą Unii Europejskiej, a Zjednoczonymi Stanami gdzie każdy stan zachowuje pełną suwerenność w tej kwestii.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki