REKLAMA

Konfederacja: Litr benzyny mógłby kosztować 4,08 zł, a oleju napędowego 4,50 zł

2021-10-28 14:04
publikacja
2021-10-28 14:04
Konfederacja: Litr benzyny mógłby kosztować 4,08 zł, a oleju napędowego 4,50 zł
Konfederacja: Litr benzyny mógłby kosztować 4,08 zł, a oleju napędowego 4,50 zł
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Obniżenie VAT-u na paliwo z 23 do 15 proc., akcyzy do nie więcej niż 10 proc. i opłaty paliwowej do 1,7 proc. ceny paliwa - jest wśród założeń projektu przyjęcie którego doprowadziłoby według posłów Konfederacji do obniżenia ceny litra benzyny PB95 do 4,08 zł, a oleju napędowego do 4,50 zł.

Przedstawiciele Konfederacji zaprezentowali w czwartek projekt nazwany "Tanie paliwo" i zapowiedzieli, że będą zbierali podpisy pod nim również w innych ugrupowaniach parlamentarnych.

Według posła Krzysztofa Bosaka, ceny paliw pobiły już rekordy z września 2021 roku, natomiast "rząd nie zamierza z tym cokolwiek zrobić".

"Konfederacja przedstawia projekt, który ma realizować to, o czym mówił Jarosław Kaczyński, czyli doprowadzić do zatrzymania wzrostu cen paliw" - oświadczył Bosak na konferencji prasowej. Dodał, że PiS "okazało się partią hipokrytów", gdyż nie chce realizować tego, o czym politycy rządzącej partii "mówili będąc w opozycji".

Szczegóły projektu ustawy "Tanie Paliwo" przedstawił jego autor mec. Witold Stoch.

"Po pierwsze to obniżka VAT-u na paliwo do 15 proc. (z 23 proc.), po drugie, to obniżka stawek akcyzy, aby akcyza w przypadku benzyny PB95 wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji (teraz 25,4 proc.), obniżka opłaty paliwowej, którą PiS podwyższało już dwa razy w ciągu swoich rządów, tak, aby stanowiła ona jedynie 1,7 proc. ceny paliwa (teraz 2,9 proc.), a także likwidacja opłaty emisyjnej (teraz 1,3 proc. ceny paliwa), której nie było przez wiele lat, a została wprowadzona przez rząd PIS (w 2019 r.)" - wyliczał mec. Stoch.

Według niego, ceny na stacjach paliw po takich obniżkach byłyby na poziomie 4,08 zł/litr w przypadku benzyny PB95, oraz 4,50 zł za litr w przypadku oleju napędowego do silników wysokoprężnych (diesla).

Stoch zwrócił też uwagę na ceny hurtowe paliw w rafineriach wraz z marżą - w przypadku litra PB95 to 3,07 zł (51,7 proc. ceny na stacjach paliw), a w przypadku ON, to 3,43 zł za litr (56,1 proc. ceny na stacjach paliw).

Prawnik dodał, że celem projektu ustawy jest także walka z "galopującą inflacją" oraz "o portfele Polaków".

W ocenie posła Artura Dziambora, obniżka cen paliw "powinna być w tym momencie absolutnym priorytetem dla rządu". "Ta gigantyczna obniżka podatków na cenach paliwa sprawiłaby, że transport byłby tańszy, a jeżeli transport byłby tańszy, to i towary w sklepach byłyby tańsze" - podkreślił Dziambor.

Poseł Grzegorz Braun wyraził nadzieję, że projekt trafi na "ścieżkę procedury parlamentarnej". Dodał, że podpisało się pod nim 11 posłów Konfederacji. Do złożenia projektu w Sejmie konieczne są podpisy pod nim co najmniej 15 posłów.

"Pozytywnych skutków przeprowadzenia +ustawy Stocha+ nie da się przeszacować. Mam nadzieję, że to jest na tyle ewidentne dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, że dopomogą w procedowaniu tego projektu" - oświadczył Braun. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
KONFEDERACJA to jak zwykle prezy sflaczale Bicki ale przy kolejnych wyborach zrobi WYPAD, juz wystarczy ignorantow, Bossakow, Metzenow itd. Dali juz oni swoj po-pis w czasie pandemii.

Nie ma koniecznosci obnizania niczego, PKN to polska firma wiec niech zarabia a jak PO i POKO dalej beda podkopywac dolki pod swoim krajem w
KONFEDERACJA to jak zwykle prezy sflaczale Bicki ale przy kolejnych wyborach zrobi WYPAD, juz wystarczy ignorantow, Bossakow, Metzenow itd. Dali juz oni swoj po-pis w czasie pandemii.

Nie ma koniecznosci obnizania niczego, PKN to polska firma wiec niech zarabia a jak PO i POKO dalej beda podkopywac dolki pod swoim krajem w EU to wyborcy rozlicza ich w kolejnych wyborach i zmartwie Komuszych bo Rudy niestety nie wygra bo nic dla kraju nie zrobil poza tym ze zgarnal z koryta.

Panie Tusk jak nie potrafiles rzadzic kiedys to chociaz nie przeszkadzaj tym co rzadza teraz.
Sikorski tez z podkulonym ogonem wroci do kraju jak sie koryto w EU skonczy, podobnie jak Lewandowski i ta cala reszta ktorzy wiecznie sa KONFIDENTAMI i donosza na swoj kraj.

Jestem za tym zeby benzyna byla zawsze droga i podatki dla przedsiebiorcow byly takie jak w EU czyli jeszcze wyzsze niz sa teraz.
lukaszslask
Bardzo bym Cie Prosil,zebys czytal ze zrozumieniem,tu nikt nie chce zabierac pieniedzy Orlenowi,chyba,ze wlasnie Rzad,bo kaza mu teraz schodzic z marzy…
Konfederacja zaproponowala obnizenie vatu i akcyzy,czyli ratowanie mojego i Twojego portfela,poprostu skoro budzet sie domykal przy 4,5zl za litr paliwa,to nie trzeba tylu podatkow
Bardzo bym Cie Prosil,zebys czytal ze zrozumieniem,tu nikt nie chce zabierac pieniedzy Orlenowi,chyba,ze wlasnie Rzad,bo kaza mu teraz schodzic z marzy…
Konfederacja zaproponowala obnizenie vatu i akcyzy,czyli ratowanie mojego i Twojego portfela,poprostu skoro budzet sie domykal przy 4,5zl za litr paliwa,to nie trzeba tylu podatkow przy 6 zl….
Glosuje zawsze na tych,ktorzy chca dobrze dla tego Kraju,nie jestem stronniczy,ale takie sa fakty…
duck_killer
Polityczna kurtyzana dała głos. Za mocny ten trolling.
xiven
błąd - obniżkę w całości skonsumują korporacje

jedna z podstawowych zasad ekonomicznych: 99% zysku trafia do 1% najbogatszych

slawekkry
no to pińcet plus z czego , 14 emerytura z czego , nima szans
antek10
Nie obniżą bo nie bedzie na złodziejstwo
michalshk
Jak to Korwin niedawno powiedział: "Na szczęście mamy tylko 11 posłów i nie musimy nic robić"
ja3
To bardzo mądrze powiedział. Naprawa tego burdelu wydaje się nieosiągalne przez najbliższe lata, a jak spojrzy się na hołowniany popis, to nie widać tam cienia nadziei na zmianę. Ten kto to przejmie, będzie miał nie lada wyzwanie. Jeszcze wszędzie te drące japy "dej wincyj, no dej, bo ja pracowałem, dej bo mnie To bardzo mądrze powiedział. Naprawa tego burdelu wydaje się nieosiągalne przez najbliższe lata, a jak spojrzy się na hołowniany popis, to nie widać tam cienia nadziei na zmianę. Ten kto to przejmie, będzie miał nie lada wyzwanie. Jeszcze wszędzie te drące japy "dej wincyj, no dej, bo ja pracowałem, dej bo mnie się nie chce, dej mnie bo mnie się należy, no weź dej, na bombelki nie dasz?". No przecież nie zabierzesz im 15 emerytury z jakiegoś głupiego powodu typu: nie można okradać pracujących i ceny w sklepach się obniżą. Nie zabierzesz im 10 000+ i mieszkania plus mówiąc "nie możecie żyć na koszt innych, sami musicie zapracować na siebie". Przecież to nie przejdzie.
teken
Rządzącym nie zalezy na obniżce, to są ogromne wpływy do budżetu szczególnie teraz gdy lecimy na ostrym minusie a kasy z UE nie widać, a paliwo i tak trzeba kupic nawet jak będzie po 7 zł. Tu sa potrzebne zmiany fundamentalne, mniejsze zadłużanie się mniej socjalizmu, cięcie kosztów w wydatkach, umocnienie złotówki Rządzącym nie zalezy na obniżce, to są ogromne wpływy do budżetu szczególnie teraz gdy lecimy na ostrym minusie a kasy z UE nie widać, a paliwo i tak trzeba kupic nawet jak będzie po 7 zł. Tu sa potrzebne zmiany fundamentalne, mniejsze zadłużanie się mniej socjalizmu, cięcie kosztów w wydatkach, umocnienie złotówki itd. W tym systemie złodziejstwo i niegospodarność jest na niebotyczną skalę, bez rozwiązań w systemie emerytalnym i zdrowotnym, bez ograniczeniu biurokracji i etatyzmu nie mowy o oszczędnościach, a co za tym idzie zmniejszeniu podatków, opłat, danin, akcyzy itd. Prawdopodobne jest to, że PIS przegra wybory a po paru latach Tuska znowu bedziemy narzekać na paliwo i drożyznę.
po_co
Prezes podkreślał niedawno w rozmowie w radiu RMF, że nie ma co liczyć na obniżki w opłatach bo rząd musi mieć z czego finansować swoje pomysły.

Wniosek Konfederacji może skończyć w szufladzie "na nigdy" i nie doczekać się głosowania albo chociaż wzmianki o nim w sejmie. Plus za pomysł ale jaka
Prezes podkreślał niedawno w rozmowie w radiu RMF, że nie ma co liczyć na obniżki w opłatach bo rząd musi mieć z czego finansować swoje pomysły.

Wniosek Konfederacji może skończyć w szufladzie "na nigdy" i nie doczekać się głosowania albo chociaż wzmianki o nim w sejmie. Plus za pomysł ale jaka będzie realizacja to niestety możemy się spodziewać.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki