REKLAMA

Lewica domaga się od rządu obniżenia stawki VAT z 23 do 15 proc.

2021-10-29 12:29
publikacja
2021-10-29 12:29
Lewica domaga się od rządu obniżenia stawki VAT z 23 do 15 proc.
Lewica domaga się od rządu obniżenia stawki VAT z 23 do 15 proc.
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Przygotowania w pilnym trybie przez rząd projektu w sprawie obniżenia podstawowej stawki VAT z 23 do 15 proc. domagają się przedstawiciele Lewicy. Takie obniżenie spowoduje według nich, że konsumenci nie będą tak obciążani wzrostem cen, jak to jest obecnie.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr.

"Inflacja wymknęła się spod kontroli polskiego rządu" - stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek na konferencji prasowej. Według niego "jest bardzo duże niebezpieczeństwo, że inflacja może osiągnąć poziom 10 proc. już w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia".

"Dzisiaj potrzeba absolutnie pilnych działań ze strony polskiego rządu" - stwierdził Wieczorek.

Oświadczył, że "Lewica dzisiaj apeluje i żąda, ażeby rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął w trybie pilnym ustawę dotyczącą zmniejszenia podatku VAT do 15 proc., do poziomu, który jest poziomem najniższym, jeżeli chodzi Unię Europejską, do poziomu, który spowoduje, że nie będziemy - jako konsumenci - obciążani takim wzrostem cen z jakim mamy dzisiaj do czynienia".

Dyrektor klubu Lewicy ds. legislacji Dariusz Standerski zwracał uwagę, że najbardziej na inflacji tracą pracownicy budżetówki, których pensje są zamrożone, a także emeryci, którzy są narażeni na podwyżki rachunków za prąd czy gaz.

"Oczekujemy działań osłonowych i oczekujemy większych podwyżek dla budżetówki" - oświadczył Standerski.

Podstawowa stawka VAT obejmująca większość produktów i usług wynosi 23 proc. Obniżona 8 proc. stawka stosowana jest m.in. przy remontach, robotach budowlano-montażowych, niektórych usługach gastronomicznych, a 5 proc. do podstawowych towarów żywnościowych (chleb, produkty zbożowe, nabiał, przetwory mięsne, soki) i książek oraz czasopism regionalnych lub lokalnych. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Przecież niedawno Zandberg mówił, że 70% podatku to jest to, a im wyższe tym lepiej.

Co to za "odchylenie prawicowe" ?
pdox
"Inflacja wymknęła się spod kontroli polskiego rządu" - inflacja nigdy nie była pod kontrolą polskiego rządu, chyba, że chodzi wyłącznie o jej dodatkowe napędzanie.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki