REKLAMA
JUŻ DZIŚ

Połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej

2021-11-07 07:11
publikacja
2021-11-07 07:11

Coraz większa liczba Polaków ogranicza lub zupełnie rezygnuje ze spożycia mięsa; obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej
Połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej
fot. Photographee.eu / / Shutterstock

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "podobnie jak reszta Europy, Polacy w coraz większej liczbie ograniczają lub zupełnie rezygnują ze spożycia mięsa".

Według ekspertów obserwowane trendy "to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń". Eksperci, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że w Polsce 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami, "co zbiorczo jest wynikiem wyższym niż np. we Francji czy Włoszech" - stwierdzono.

Jak wskazano, powołując się na badanie ankietowe Panelu Ariadna z 2019 r., odsetek Polaków będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej sięga 8,4 proc. Natomiast z cytowanych przez ekspertów badań firmy Maczfit na mieszkańcach dużych miast wynika, że skala popularności wegetarianizmu w takich ośrodkach może sięgać nawet 20 proc. Natomiast w 2014 r. w badaniu CBOS odsetek wegetarian w Polsce wynosił 1 proc.

Jednocześnie - według Panelu Ariadna - połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej. "Wyniki ankiety firmy Mintel z 2017 r. pokazały, że w grupach wiekowych 16-24 lata oraz 25-34 lata odsetek wegan i wegetarian przekracza nawet 10 proc." - zauważono.

"Przodownictwo młodych ludzi widać także w ograniczaniu konsumpcji mięsa – nawet co piąta osoba w wieku 18-24 lata nie jadła mięsa w ciągu całego miesiąca, przy wartościach zbliżonych do 10 proc. w starszych kohortach" - stwierdził PIE na podstawie analizy danych Ariadny. Z kolei według przywołanej ankiety IBRIS, ogółem ponad połowa Polaków planuje zmniejszenie konsumpcji mięsa.

"Europa, według danych sprzed pandemii, była największym rynkiem produktów zastępujących mięso – na Stary Ląd przypadało blisko 40 proc. światowej sprzedaży jego substytutów" - wskazano w analizie opublikowanej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Eksperci zwrócili uwagę, że Polska "szybko nadrabia dystans w tym względzie" - w trzech ostatnich latach sprzedaż mięsa w naszym kraju spadła o 7,5 proc., a sprzedaż wegetariańskich substytutów mięsa wzrosła o 480 proc. Podobnie rozwija się wegetariańska część branży restauracyjnej. "Happy Cow, światowy przewodnik po restauracjach dla wegan, w 2010 r. miał w swojej bazie blisko 1200 restauracji w pełni wegańskich lub wegetariańskich w Europie, zaś w 2019 r. było to już blisko 6,5 tys." - podkreślono. Dodano, że w ich rankingu najlepszych miast dla wegan Warszawa jest na miejscu szóstym, za takimi metropoliami, jak Londyn, Berlin czy Nowy Jork – w naszej stolicy Happy Cow odnalazło 150 restauracji sprzyjających diecie roślinnej.

Analitycy zastrzegli, że dynamika zmian w konsumpcji mięsa nie jest tak widoczna w danych GUS. W tzw. koszyku inflacyjnym, tworzonym na bazie badań wydatków budżetów gospodarstw domowych, waga przyznana produktom mięsnym w 2021 r. znacznie wzrosła w stosunku do 2020 r., "do poziomu nieodnotowanego w ubiegłej dekadzie". Sytuacja ta, jak przyznali, jest odwróceniem wyraźnego trendu spadkowego notowanego nieprzerwanie od 2014 r. Z kolei według danych zebranych w 2019 r., dostawy mięsa na krajowy rynek spadły rdr o 3,9 proc.

Autorzy analizy podsumowali, że spożycie mięsa w 2019 r. spadło o nieco ponad 2 proc., a pogłowie trzody chlewnej - w zależności od typu zwierzęcia - utrzymuje się na podobnym poziomie lub nawet minimalnie wzrasta w ostatnich latach. Dodano, że produkcja żywca rzeźnego w 2019 r. zmniejszyła się rdr pierwszy raz od 2013 r. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
ravauw
czytając ten artykuł opuściłem schabowego na podłoge i nawet pies się dziwnie patrzy.
stachsgh
Niech się przeprowadza do Korei Północnej i tam jedzą te korzenie.
heh... Lepiej wyluzujcie tak jak on...
https://www.youtube.com/watch?v=wXeNpDhcijA
bha
I tak Nikt wiecznie nie będzie żył.
grzegorzkubik
Ja nie mam nic przeciwko temu. Ja tylko jak Słucham pani Spurek to czuje niesmak albo absmak.
jas2
Ja tylko jak Słucham pani Spurek to przestaję mieć ochotę na cielęcinę.
pstrzezek
Jakiegoś wielkiego zaskoku nie ma. Trudno oczekiwać że ludzie po 50-tce którzy pamiętają komunę i puste haki w mięsnym będą na stare lata odmawiać sobie mięsa? Mało realne. A młodsi mają inne podejście chociażby takie że nie wszystko się kręci wokół żarcia.
qonradx
Połowa wegetarian w Polsce ma 34 lata lub mniej.

Wniosek?

Umierają młodo! :)
and00
Młodych najłatwiej indoktrynować
pstrzezek
Powiedział ziomek który tak zapalczywie bronii obecnej władzy i jej standardów ;)) Taki "otwarty umysł" Wyborne! :)
daniel_1
Czesi juz się poznali na jakości naszego mięsa.
Dziwne, że tylu Polaków kupuje te faszerowane padlinę i zjadają to!!!

Powiązane: Zdrowa żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki