REKLAMA

Polacy coraz rzadziej chodzą na L4

2022-06-23 06:52
publikacja
2022-06-23 06:52
Polacy coraz rzadziej chodzą na L4
Polacy coraz rzadziej chodzą na L4
fot. Syda Productions / / Shutterstock

W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w gazecie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że w czerwcu zostało wystawione 100-milionowe cyfrowe zwolnienie lekarskie w Polsce. Działający od 2018 r. system e-zwolnień rzeczywiście może być dla ZUS powodem do dumy, bo wraz z nim wprowadził szereg innych rozwiązań cyfrowych, tworząc z tej instytucji pierwszy polski e-urząd.

"Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę i wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje UE" – wskazuje, cytowana przez "Rz", prezes ZUS Gertruda Uścińska.

"To, co Zakład może uważać za sukces, zupełnie inaczej wygląda z perspektywy rynku pracy. Według danych zebranych przez tę instytucję w 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 mln osób, czyli około 45 proc. liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia" - podano.

Dodano, w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet – 39,5 dnia. "W porównaniu z 2020 r., a więc pierwszym, w którym znaczący wpływ na liczbę zwolnień lekarskich miała pandemia Covid-19, 2021 r. wypada znacznie lepiej. W porównaniu z 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach (o 14,4 mln dni), jak i liczba zaświadczeń – o 3,7 mln, pomimo że w 2021 r. liczba zakażonych Covid-19 była wyraźnie wyższa" - wskazano.

Jak zaznacza gazeta, bardzo niepokojącym zjawiskiem jest z kolei rosnąca liczba zwolnień wystawionych ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym, które wyniosły 10,5 proc. ogółu, podczas gdy jeszcze w 2012 r. stanowiły jedynie 6,8 proc., a przed pandemią było to 8,5 proc. (PAP)

dka/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andriej_duda
1 tys zł dniówki na reke na B2B - I człowiek 3eci rok juz zdrów jak ryba! XD
pikawka
czlowiek ktory nie musi pracowac by dostawac pieniadze nie potrzebuje zwolnien lekarskich bo i do czego mu one? a ten kto musi pracowac nie ma czasu na chorowanie. tak dziala socjalizm w wersji demokratycznej.
andregru
Mam sąsiada policjanta który ciągle siedzi w domu na zwolnieniu to pewnie nie Polak .
samsza
"mniejsza umieralność ogólna u osób szczepionych przeciwko COVID-19 sugeruje istotny korzystny efekt zdrowotny", patrz pan !?

cytat z https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/przeglad-covid-19/284050,szczepienie-przeciwko-covid-19-a-umieralnosc-ogolna
kjx
Bo w tym kraju chorujesz=nie masz co jeść.
franek_bez_franka2
Rozumiem, że kwarantanna na celebrytę bezobjawowego to nie L4.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki