REKLAMA

Oto główne przyczyny zwolnień lekarskich. ZUS pokazał dane

2022-06-17 10:22
publikacja
2022-06-17 10:22
Oto główne przyczyny zwolnień lekarskich. ZUS pokazał dane
Oto główne przyczyny zwolnień lekarskich. ZUS pokazał dane
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się wielkim sukcesem. Niewielu krajom UE udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii – poinformowała w piątek PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS wystawił do tej pory 100 mln e-ZLA.

Prezes ZUS przekazała, że w 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu ich choroby. "Łączna liczba dni absencji w pracy, wynikająca z tych zaświadczeń, wyniosła 239,9 mln. W porównaniu do 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc." – poinformowała szefowa ZUS.

Wskazała, że dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem, które stanowiły prawie 17 proc. absencji.

"Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy, spowodowały choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Kolejne miejsca w rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.)" – dodała prof. Uścińska.

Podkreśliła, że wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się wielkim sukcesem. "Przed tą reformą wykonaliśmy gigantyczną pracę. Zawarliśmy porozumienie z wieloma placówkami ochrony zdrowia publicznymi i niepublicznymi. Szkoliliśmy lekarzy, zakładaliśmy im profile na Platformie Usług Elektronicznych, niezbędne do wystawienia zwolnienia" – wskazała prezes ZUS.

"Ciężka praca dała efekty. Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę, które wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii" – dodała szefowa Zakładu.

Zwróciła uwagę, że elektroniczne zwolnienia okazały się szczególnie istotne w czasie wybuchu pandemii COVID-19. "Dziś, po tym doświadczeniu, nie wyobrażam sobie naszej działalności bez E-ZLA. Gdyby nie ta reforma, mielibyśmy dużo większe trudności w terminowej wypłacie zasiłków. Przypomnę, że w marcu 2020 r. padł rekord zaświadczeń – wystawiono ich około 3,3 mln, w jeden dzień 300 tys. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa" – wskazała prof. Uścińska.

Przypomniała, że w konsekwencji reformy zaświadczeń wprowadzono w Polsce e-recepty oraz e-wizyty. "Tym samym wyznaczyliśmy kierunek nowoczesnych i bardzo potrzebnych e-usług dla obywateli" – podkreśliła prezes ZUS.

Jak zaznaczyła, e-ZLA to dla lekarzy szybsza i wygodniejsza metoda wystawiania zaświadczeń. "Dzięki niej pracodawca natychmiast dowiaduje się o nieobecności pracownika i może szybciej zorganizować zastępstwo. Z kolei chory pracownik nie musi zanosić zaświadczenia do pracodawcy" – dodała szefowa Zakładu.

"Od lat jesteśmy świadkami transformacji środków komunikacji i rozwoju technologicznego. Trudno już sobie wyobrazić świat bez smartfonów, komunikatorów, maili czy internetu. Dziś szeroko rozumiana cyfryzacja to element łączący wszystkie obszary sektora usług publicznych jak i komercyjnych. ZUS jest w awangardzie tych zmian, sukces projektu e-ZLA dobitnie o tym świadczy" – oceniła prof. Uścińska.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
podatnik-
Niewolnicy zwani pracownikami (gromadnie nagminnie) nie chcą pracować i (co ciekawe największym okresem niewolnictwa był PRL) , bo każdy miał prawo do pracy a więc musiał gdzieś pracować(ciekawostką byli cinkciarze stojący pod bankami Polskiej Kasy Opieki , oni byli rencistami, inwalidami tzw. II gr.), nie wiedział dla kogo i jeszcze Niewolnicy zwani pracownikami (gromadnie nagminnie) nie chcą pracować i (co ciekawe największym okresem niewolnictwa był PRL) , bo każdy miał prawo do pracy a więc musiał gdzieś pracować(ciekawostką byli cinkciarze stojący pod bankami Polskiej Kasy Opieki , oni byli rencistami, inwalidami tzw. II gr.), nie wiedział dla kogo i jeszcze czuł się winny jak nie pracował a kraju opuścić nie mógł. Muszą więc wracać na plantacje, bo ludzie wolni jakimi są właściciele majątków (właściciele banków ziemskich, spadkobiercy[na życzenie PiS przejętych bez podatku], dobrze ożenieni i inwestorzy - akcje, kryptowaluty, nieruchomości ) czują, że ich wolność jest nadmiernie zagrożona i spada im wartość tego co im zostało z prywatyzacji PRLu tworząc właśnie kastę właścicieli PRLu bis!
abcx
Cóż niestety, przydałby się ten COVID z powrotem od września bo się ten NETFLIX sam nie obejrzy a jak się chodzi do roboty co dziennie to nie ma czasu :(
tomitomi
niestety , bardzo agresywny i eksploatacyjny zbudowaliśmy ten kapitalizm ,,,,
darius19
Bialorus i Wenezuela czy Kuba, Chiny - chetnie przytuli. Tylko ci glupi migranci wala z narazeniem zycie na Zachod
bha
Cóż.....Nie bez powodu coraz szybciej ludzie wypalają się zawodowo ,nie bez powodu i przyczyn tracą całkowitą motywację do pracy ,nie bez powodu niestety za darmo przez lata swojej pracy tracą uszczerbek na własnym zdrowiu i nie tylko ......,nie bez powodu rotacje gonią coraz szybciej w wielu, wielu firmach rotacje ,rotacje i brak Cóż.....Nie bez powodu coraz szybciej ludzie wypalają się zawodowo ,nie bez powodu i przyczyn tracą całkowitą motywację do pracy ,nie bez powodu niestety za darmo przez lata swojej pracy tracą uszczerbek na własnym zdrowiu i nie tylko ......,nie bez powodu rotacje gonią coraz szybciej w wielu, wielu firmach rotacje ,rotacje i brak chętnych do dłuższej pracy i to coraz częściej w ogromie branż i zawodów za marne minimalne grosze lub niewiele więcej dodatkowo nie rzadko w nerwówce ,stresie oraz toksycznym klimacie. Więc co się dziwić ,że na coraz mocniej i mocniej z każdym rokiem na elastycznym do bólu ,śmieciowo-zleceniowym ,na niby dzieła, czasowym ,na niepełnych etatach i wyzyskującym i żerującym najtaniej jak się tylko da i uda często w szaro czarnych barwach rynku zatrudniania i pracy ludzie coraz częściej chorują zarówno psychicznie jak i fizycznie nie wytrzymując tego coraz mocniej chorego systemu wyzysku i żerowania na ludzkiej pracy. Niestety
andriej_duda
Oczywiscie ze na panstówce ludzie średnio 2 xbardziej choruja niż w sektorze prywatnym, pewnie dlatego bo tak ciężko pracują ani tego ze najwiecej choruja służby mundurowe 1/5 całego okresu pracy już nie przekazali

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki