REKLAMA

Polacy chwalą sobie najem mieszkań, ale i to rozwiązanie ma wady

2022-05-04 11:37
publikacja
2022-05-04 11:37

88 proc. prywatnych oraz 97 proc. instytucjonalnych najemców mieszkań jest zadowolonych ze świadczonych usług najmu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Statystyczny Polak najmujący mieszkanie jest w związku; co dziesiąte wynajmuje singiel.

Polacy chwalą sobie najem mieszkań, ale i to rozwiązanie ma wady
Polacy chwalą sobie najem mieszkań, ale i to rozwiązanie ma wady
fot. fizkes / / Shutterstock

Firma analityczno-badawcza Zymetria, na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich, przeprowadziła w marcu br. wśród mieszkańców dużych miast badanie "Rynek wynajmu w Polsce 2022". Objęto nim zarówno osoby najmujące lokale prywatnie, jak i w systemie instytucjonalnym, tzw. PRS (Private Rented Sector).

Jak wyjaśniono, wynajem instytucjonalny polega na tym, że wyspecjalizowane firmy będące właścicielami budynków wynajmują mieszkania w pełni wyposażone, często z dodatkowymi atutami, jak obsługa czy wspólne przestrzenie użytkowe (kawiarnie, siłownie, miejsca pracy).

"Praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu: to aż 97 proc. badanych. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni - w tej grupie zadowolonych jest 88 proc. ankietowanych" - przekazano w środowej informacji prasowej.

Kim jest statystyczny wynajmujący?

Z badania wynika, że statystyczny Polak najmujący mieszkanie to osoba będąca w związku i prawie w co drugim przypadku mieszkająca z dzieckiem (lub dziećmi). Co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel. W przypadku najmu prywatnego przeważają ludzie młodzi - 61 proc. to osoby w wieku do 34 lat; podział według płci jest tożsamy ze statystycznym w kraju – nieco więcej jest kobiet. Natomiast w grupie osób wynajmujących w systemie instytucjonalnym przeważają osoby powyżej 35. roku życia, rzadziej mieszkają z dziećmi i trzy czwarte to kobiety.

Najmujący decydują się na wynajem ze względu na swobodę w wyborze miejsca mieszkania, jak i unikanie konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26 proc. badanych. Ok. 23 proc. wskazało na łatwość zmiany mieszkania w razie potrzeby. W przypadku najmu instytucjonalnego co trzecia osoba zdecydowała się na wynajem, ponieważ potrzebowała mieszkania w związku z przeprowadzką z innego miasta.

Polacy rzucili się na zakup rekordowo drogich mieszkań za rekordowo tani kredyt – to nie mogło się dobrze skończyć

W ciągu ostatnich tygodni kwestia stawek WIBOR zdominowała debatę polityczno-ekonomiczną w Polsce. Liczba bzdur, nieprawd i przekłamań powstała w tym temacie zasługuje na to, aby jasno postawić sprawę - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

 

Badanie pokazało, że wśród zalet wynajmu najemcy prywatni znacznie częściej wskazują łatwość zmiany jednego mieszkania na drugie (38 proc.) oraz możliwość szybkiego usamodzielniania się, na co zwróciło uwagę 31 proc. respondentów. Najemcy instytucjonalni doceniają wygodną lokalizację sprzyjającą komfortowi życia codziennego – szczególnie 44 proc. badanych. 24 proc. respondentów ceni sobie możliwość mieszkania w atrakcyjnych dzielnicach miasta, a 21 proc. - bliskość terenów zielonych.

Wady najmu i wynajmu

Jeśli chodzi o wady, to wynajmujący prywatnie wskazywali na obowiązek wpłaty kaucji, wiążący się z ryzykiem nieodzyskania tej kwoty (32 proc. wynajmujących prywatnie i 23 proc. korzystających z najmu instytucjonalnego). Dodatkowo wynajmujący prywatnie obawiają się odciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (30 proc.). Co trzeciej osobie przeszkadza fakt, że mieszkania nie można urządzić po swojemu, według indywidualnych potrzeb i gustów.

Co drugi statystyczny najemca prywatny posiada zwierzę i w zdecydowanej większości jest to pies (70 proc.), a co czwarty najemca instytucjonalny mieszka ze zwierzęciem, przy czym niemal równie często jak pies (52 proc.) jest to kot (42 proc.).

"Analiza badania wskazuje, że najemcy instytucjonalni są zdecydowanie bardziej zadowoleni z lokalizacji mieszkania, przyjazności otoczenia oraz z jego standardu niż najemcy prywatni. Również lepiej oceniają dopinanie kwestii formalnych i wysokość czynszu versus jakość mieszkania. Najem ten jest postrzegany jako bardziej bezpieczny m.in. przez jasne zasady najmu i proste formalności. Wszyscy najmujący chwalą sobie swobodę mieszkania – mogą mieszkać w większym metrażu, w lepszej lokalizacji, a do tego nie ponoszą ryzyka związanego z zaciąganiem kredytu. Cenią sobie dobre umiejscowienie i bliskość terenów zielonych" - przekazano.

W badaniu "Rynek wynajmu w Polsce 2022" przeprowadzonym w marcu 2022 przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich wzięły udział osoby w wieku od 18 do 50 lat mieszkające w dużych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców). Badanie zrealizowane metodą CAWI oraz wywiadami Face to Face objęło łącznie 910 respondentów.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Obejmuje on rynek mieszkaniowy i komercyjny. Organizacja zrzesza prawie 300 firm z całego kraju – zarówno małe spółki rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
rekin1986
Najem jest dobry ale dla par na wspólne dotarcie się i zbudowanie albo i nie wspólnej realcji

Na singla to bardzo droga zabawa szkoda kasy

W Polsce ciągle się opłaca kupować na własność bo nie ma katasteru od wartości jak by był kataster to jak by policzyć koszty kredytowe plus potem kataster oraz od czasu do czasu
Najem jest dobry ale dla par na wspólne dotarcie się i zbudowanie albo i nie wspólnej realcji

Na singla to bardzo droga zabawa szkoda kasy

W Polsce ciągle się opłaca kupować na własność bo nie ma katasteru od wartości jak by był kataster to jak by policzyć koszty kredytowe plus potem kataster oraz od czasu do czasu jakieś okresowe remonty to kataster plus koszt kredytu przekroczyłby wartość mieszkania z dnia oddania do użytku a gdzie jeszcze amortyzacja samych murów

U nas w dużych miastach ceny ciągną w górę głownie brak gruntów w rozsądnej cenie pod mieszkaniówkę oraz wyższe wypłaty co podwyższa zdolność kredytową

Brak kagańca kredytowego w postaci hipoteka nie wyższa niż np 42 wypłaty singiel 84 para też podbija ceny bo nie kupowaliby tego ludzie którzy ledwo mają na wkład własny a prawie 1 wypłata idzie na ratę hipoteki
boris-vodka
Polacy niedługo chwalić będą że mają na miskę ryżu i ogrzewanie przy świecy . Ach dzięki wam PISowcy......
chenoch
Najem to super sprawa. Koszt najmu 3 pokoi 2,5-3 tys. Bierzemy do każdego pokoju po 4 Ukrainców (matka, dzieci, babka tyle ile się upcha) i mamy po 1200 na osobę czyli ok 15 tys na miesiąc. Minus koszty więc ponad 10 tys wychodzi. Jak mieszkanie 4 pokojowe to jeszcze lepiej. Najem jest super!
ebm242
Student, który pisał ten artykuł pewnie sam najmuje mieszkanie. Może dlatego wciąż myli wynajem z najmem.
Także zwracam uwagę, iż właściciel lokalu - wynajmuje a najemca - najmuje a nie wynajmuje!!!
jan888
Kto sobie ceni ten wynajem? Na pewno nie inwestorzy - cena metra w Warszawie sięga 20 tyś zł, natomiast mieszkanie 40 m2, w samym centrum można wynająć za około 2 tyś zł.
ominbus
Pokaż mi mieszkanie 2 pok. 40 M2 w centrum Warszawy za 2 tys!!;)))) Na Tarchominie już takich cen nawet nie ma;)
darek_znawca
W centrum warszawy 40m2 to minimum 5tys zł jak nie więcej. Za 2 tys to możecie sobie wynając w Łodzi na obrzeżach miasta..
jpelerj odpowiada ominbus
Ależ są. Tyle, że to jak jest sprawdzony najemca, albo z polecenia. Na ogłoszeniu jest cena do negocjacji.
rekin1986 odpowiada ominbus
https://www.morizon.pl/oferta/wynajem-mieszkanie-warszawa-srodmiescie-jozefa-lewartowskiego-38m2-mzn2040342879

Za 2 nie ma ale za 3 jest mimo wszystko Warszawa zawsze była droga bo stolica ale co nie zmienia faktu , że korekta rynku nieruchomości musi przyjść w 2008 była jedna zwała na frankacch teraz nadejdzie na złotówkach
kimdzonk
wiadomo po co takie artykuły, propaganda biznesu, żeby zrobić z ludzi dziadów na całe życie mieszkających kątem w wynajmowanych mieszkaniach, bo akurat w Polsce słabo ten biznes się kręci w porównaniu z krajami starej Unii

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki