REKLAMA
PIT 2023

Trump, Nawalny, WHO czy Greta Thunberg. Nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla

2021-01-31 19:06
publikacja
2021-01-31 19:06

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka działająca na rzecz klimatu Greta Thunberg oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej program COVAX są wśród nominowanych do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - podaje w niedzielę Reuters, powołując się na informacje zebrane od norweskich parlamentarzystów.

Trump, Nawalny, WHO czy Greta Thunberg. Nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla
Trump, Nawalny, WHO czy Greta Thunberg. Nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla
fot. superjoseph / / Shutterstock

Oprócz programu COVAX, który ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek przeciw Covid-19, wśród nominowanych są też: międzynarodowa organizacja GAVI, pomagająca w szczepieniach krajom o niskich dochodach, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" (o czym informowały już media polskie), białoruskie opozycjonistki - Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała, Węgierski Komitet Helsiński, amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), portal informacyjny Hong Kong Free Press, zajmująca się weryfikowaniem informacji organizacja International Fact-Checking Network z siedzibą w USA i organizacja Reporterzy bez Granic (RsF).

Ponadto nominowani zostali: były prezydent USA Donald Trump, NATO, Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) czy Ruch Black Lives Matter.

Tysiące osób, w tym członkowie parlamentów i byli laureaci Pokojowego Nobla, mają prawo zaproponować swojego kandydata do nagrody. Lista nominacji zostanie zamknięta jeszcze w niedzielę - podaje Reuters.

Zgłoszenia pozostają tajne przez 50 lat, ale ich autorzy mogą je ujawniać. Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.

Agencja zwraca uwagę, że norwescy deputowani od 2014 roku trafnie przewidywali, kto zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i pomylili się tylko w 2019 roku. "Ta prawidłowość w ostatnich latach jest całkiem zadziwiająca" - powiedział dyrektor Instytutu Badań nad Pokojem Oslo (PRIO) Henrik Urdal.

Pokojowa Nagroda Nobla wynosząca 1,25 mln dolarów zostanie wręczona 10 grudnia w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla.

fit/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
już dawno nagroda nobla przestala miec jakiekolwiek znaczenie. farsa polityczna.
marxs
no i to mi sie podoba Trump, Nawalny czy Thunberg w zasadzie to wszystko jedno i to samo bo przecież trampek i nawalony na pewno od Grety mądrzejsi nie są
pozhoga
>>norwescy deputowani od 2014 roku trafnie przewidywali, kto zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i pomylili się tylko w 2019 roku. "Ta prawidłowość w ostatnich latach jest całkiem zadziwiająca"<<

Ależ skąd - nie ma w tym kompletnie nic zadziwiającego. To tak jakby się dziwić, że ,,Komsomolskaja
>>norwescy deputowani od 2014 roku trafnie przewidywali, kto zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i pomylili się tylko w 2019 roku. "Ta prawidłowość w ostatnich latach jest całkiem zadziwiająca"<<

Ależ skąd - nie ma w tym kompletnie nic zadziwiającego. To tak jakby się dziwić, że ,,Komsomolskaja Prawda" trafnie przewidywała, kto zostanie kolejnym Pierwszym Sekretarzem.
zenonn
Najbardziej pokojowa jest stacja kosmiczna ISS, tam nikt nikogo nie tępi.
Wszyscy rewolucjoniści chcą rządzić, nie chcą pokoju.
grzegorzkubik
Jedynie Trump z tego towarzystwa zasługuje na ten zaszczyt ale pozostałe nominacje to kpina. Zwłaszcza ta dziewucha od CO2. Trump nie zorganizował rządnej wojny. Dawno nie było takiego prezydenta w USA.
marxs
"rządna wojna" czy to jakaś nowa doktryna wojenna wymyslona przez trampka?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
znawca_wszystkiego
Rosja ma chyba najgorsze służby specjalne na świecie. Tak go otruli że go nie otruli i to jeszcze środkiem bojowym charakterystycznym jak odcisk palca dla Rosji... I to jeszcze w samolocie, żeby było bardziej widowiskowo. Buhaha Gdyby FSB chcieli się go pozbyć to by po prostu zniknął i tyle. Prymitywna akcja CIA. Klasyka fałszywych Rosja ma chyba najgorsze służby specjalne na świecie. Tak go otruli że go nie otruli i to jeszcze środkiem bojowym charakterystycznym jak odcisk palca dla Rosji... I to jeszcze w samolocie, żeby było bardziej widowiskowo. Buhaha Gdyby FSB chcieli się go pozbyć to by po prostu zniknął i tyle. Prymitywna akcja CIA. Klasyka fałszywych "rewolucji ludu".
lorelie
Od momentu od którego Obambo dostał pokojowego Nobla za wywołanie wojny a Tokarczuk za wspieranie nielegalnych imigrantów na tą pseudo nagrodę można oddać złociste krople uryny i na nominowanych również
jes
A Thunberg za co? Że to niby pokojowe warzywo, które wysłali rodzice aby sobie dorobić?

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki