Pierwsi klienci banków mogą już zalogować się do ZUS

analityk Bankier.pl

Pierwsze banki umożliwiły już dostęp do e-administracji z poziomu bankowości internetowej. Za pomocą danych dostępowych do iPKO klienci PKO BP mogą zalogować się do PUE ZUS. Klienci Idea Banku mogą natomiast potwierdzić swój profil zaufany w placówce i informacje z ZUS w systemie Idea Cloud. Bank planuje ponadto otworzyć im bramę do CEiDG i urzędów skarbowych.

W tym tygodniu PKO Bank Polski umożliwił pierwszym klientom dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Klienci, którzy chcą dowiedzieć się, jakie dane na ich temat ma ZUS, mogą zalogować się do systemu (pue.zus.pl), wykorzystując login i hasło z bankowości internetowej iPKO. Proces logowania działa na tej samej zasadzie, jak przelewy pay by link wykorzystywane podczas zakupów internetowych. Użytkownik zostaje przekierowany ze strony ZUS-u do banku, gdzie autoryzuje się loginem i hasłem, a następnie zatwierdza proces kodem SMS. Następnie zostaje przekierowany do portalu PUE ZUS już jako zweryfikowany użytkownik. Klienci Idea Banku też mają możliwość korzystania z PUE ZUS bez konieczności uprzedniej wizyty w urzędzie. Muszą jednak potwierdzić tożsamość Profilem Zaufanym, o czym piszemy niżej.

Za pośrednictwem platformy PUE ZUS można sprawdzić stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę, natomiast pracodawcy mogą przeglądać zgłoszone przez siebie ubezpieczenia czy deklaracje wpłat.

System umożliwia też składanie wniosków. Osoba zalogowana może umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi „Zadaj pytanie ZUS”, dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Tę ostatnią funkcję już sprawdziliśmy w praktyce – działa sprawnie. Dostęp do PUE ZUS dostało na razie kilkadziesiąt tysięcy klientów PKO Banku Polskiego. W najbliższym czasie z opcji e-urząd będą mogli skorzystać kolejni klienci banku oraz Inteligo.

Idea Bank buduje cyfrową bramę do e-administracji

Nieco inny mechanizm wykorzystał Idea Bank, który właśnie powiązał swój system bankowości internetowej z ZUS-em. Jest to pierwszy  bank, w którym można potwierdzić Profil Zaufany, czyli swojego rodzaju mobilny podpis elektroniczny do kontaktu z administracją. Wniosek o nadanie profilu zaufanego można złożyć na stronie elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) – epuap.gov.pl. Swoją tożsamość trzeba potwierdzić osobiście.

Tak docelowo będzie wyglądał system Idea Cloud. Na razie klient może tu pobrać raport z ZUS i BIK
Tak docelowo będzie wyglądał system Idea Cloud. Na razie klient może tu pobrać raport z ZUS i BIK (Idea Bank)

Można to zrobić w urzędzie miasta, gminy, ZUS-ie i innych instytucjach publicznych, ale także w dowolnej placówce Idea Banku. Usługa ta jest dostępna nie tylko dla klientów banku, ale dla każdego obywatela. Samo potwierdzenie tożsamości trwa zaledwie kilka minut. Platforma ePUAP daje dostęp do szerszego katalogu spraw niż sam profil w PUE ZUS. Można tu załatwiać sprawy związane z działalnością gospodarczą czy rejestracją samochodu. Przy czym za pomocą profilu zaufanego można też potwierdzić swoją tożsamość w PUE ZUS.

Klienci Idea Banku w systemie Idea Cloud mogą też wygenerować raport ZUS prezentujący ich sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych, czyli np. tytuły ubezpieczenia czy terminowość opłacania składek. Dla drobnych przedsiębiorców ma to spore znaczenie, gdyż często muszą składać zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami (do przetargu czy kredytu). Bank planuje też poszerzyć zakres usług dostępnych online o kolejne funkcje – chce by system bankowości internetowej stanowił bramę do e-administracji. Drugi po PUE ZUS ma być moduł umożliwiający połączenie z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej.

Jak deklaruje Katarzyna Siwek z Idea Banku, klient korzystający z bankowości internetowej będzie mógł założyć firmę całkowicie online – bez potrzeby odwiedzania urzędów. Teraz mogą już to zrobić, jeśli mają profil zaufany. W przyszłości wystarczy do tego login i hasło do Idea Cloud. W dalszym etapie bank chce udostępnić swoim klientom dostęp do urzędów skarbowych. – Z poziomu bankowości internetowej Idea Cloud, przedsiębiorca będzie mógł nie tylko zarządzać finansami, ale także załatwić najważniejsze sprawy związane z firmą w e-urzędach – mówi Siwek.

To dopiero pierwsze jaskółki nowoczesnej e-administracji. Ministerstwa rozwoju i cyfryzacji pracują nad strategią  „Paperless, cashless Poland”, która zakłada wykorzystanie banków w procesie digitalizacji obywateli. Klienci banków zostali już odpowiednio zweryfikowani, więc dane te można wykorzystać jako klucz otwierający furtkę do e-administracji. Pierwszym testem było umożliwienie klientom składania wniosków o świadczenie 500+ przez systemy banków. Okazało się, że 96 proc. wniosków złożonych online przeszło przez banki

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Piotr

Czytaliście regulamin PUE ZUS? Tutaj krótka recenzja: https://umowy.info/contract/210/zus-regulamin-nowego-portalu-informacyjnego-2016-05-11

! Odpowiedz
1 2 ~BANDERszenko

CIESZCIE się cieszcie . Znowu zapłacą Polacy setki milionów za te gadżety a emerytury a kogo one obchodzą Walą was po rogach a u was radość na twarzach.

! Odpowiedz
0 0 ~m987

no i fajnie, banki wprowadzają coraz to lepsze rozwiązania, konta też mają być coraz bardziej dopasowane do klientów. w tym temacie jest akcji Miliony Polaków, tu można dać swoje zdanie: https://miliony-polakow.pl/

! Odpowiedz
1 1 ~mirek

iPKO PKO

"Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Wkrótce udostępnimy możliwość logowania! "

może panie dziennikarzu nim sie coś napisze to sprawdzić co ?

wszelkie platformy elektroniczne to cwaniactwo informatyków i łap... urzędników państwowych a efekt zwykle taki sam : jw

! Odpowiedz
0 1 ~WojciechBoczoń

Działa, zalogowałem się bez problemu :)
http://prnews.pl/hydepark/jak-zalogowac-sie-do-zus-z-poziomu-banku-sprawdzilismy-3528445

! Odpowiedz
1 1 ~Mumin-San

"W tym tygodniu PKO Bank Polski umożliwił PIERWSZYM klientom dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)."

Wniosek: Nie jesteś jednym z pierwszych.

Drugi sort klientów musi poczekać trochę dłużej ;)
A Ci którzy nie czytają ze zrozumieniem poczekają jeszcze dłużej :)

! Odpowiedz
0 0 ~msm odpowiada ~WojciechBoczoń

No faktycznie, od tej strony się da

! Odpowiedz
0 0 ~Echo0147 odpowiada ~Mumin-San

Maruda

! Odpowiedz
1 2 ~mirek

Guzik prawda - właśnie wypróbowałem, nic nie działa - Konto Inteligo PKO

! Odpowiedz
0 0 ~Szum

Kurde czytaj ze zrozumieniem. Sukcesywnie będą umożliwiać klientom korzystanie z tej aplikacji. Tylko spokój.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne