REKLAMA
PILNE

Pierwsi klienci banków mogą już zalogować się do ZUS

Wojciech Boczoń2016-05-13 10:43analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-13 10:43
Pierwsi klienci banków mogą już zalogować się do ZUS
Pierwsi klienci banków mogą już zalogować się do ZUS
/ materiały dla mediów

Pierwsze banki umożliwiły już dostęp do e-administracji z poziomu bankowości internetowej. Za pomocą danych dostępowych do iPKO klienci PKO BP mogą zalogować się do PUE ZUS. Klienci Idea Banku mogą natomiast potwierdzić swój profil zaufany w placówce i informacje z ZUS w systemie Idea Cloud. Bank planuje ponadto otworzyć im bramę do CEiDG i urzędów skarbowych.

W tym tygodniu PKO Bank Polski umożliwił pierwszym klientom dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Klienci, którzy chcą dowiedzieć się, jakie dane na ich temat ma ZUS, mogą zalogować się do systemu (pue.zus.pl), wykorzystując login i hasło z bankowości internetowej iPKO. Proces logowania działa na tej samej zasadzie, jak przelewy pay by link wykorzystywane podczas zakupów internetowych. Użytkownik zostaje przekierowany ze strony ZUS-u do banku, gdzie autoryzuje się loginem i hasłem, a następnie zatwierdza proces kodem SMS. Następnie zostaje przekierowany do portalu PUE ZUS już jako zweryfikowany użytkownik. Klienci Idea Banku też mają możliwość korzystania z PUE ZUS bez konieczności uprzedniej wizyty w urzędzie. Muszą jednak potwierdzić tożsamość Profilem Zaufanym, o czym piszemy niżej.

Za pośrednictwem platformy PUE ZUS można sprawdzić stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę, natomiast pracodawcy mogą przeglądać zgłoszone przez siebie ubezpieczenia czy deklaracje wpłat.

System umożliwia też składanie wniosków. Osoba zalogowana może umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi „Zadaj pytanie ZUS”, dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Tę ostatnią funkcję już sprawdziliśmy w praktyce – działa sprawnie. Dostęp do PUE ZUS dostało na razie kilkadziesiąt tysięcy klientów PKO Banku Polskiego. W najbliższym czasie z opcji e-urząd będą mogli skorzystać kolejni klienci banku oraz Inteligo.

Idea Bank buduje cyfrową bramę do e-administracji

Nieco inny mechanizm wykorzystał Idea Bank, który właśnie powiązał swój system bankowości internetowej z ZUS-em. Jest to pierwszy  bank, w którym można potwierdzić Profil Zaufany, czyli swojego rodzaju mobilny podpis elektroniczny do kontaktu z administracją. Wniosek o nadanie profilu zaufanego można złożyć na stronie elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) – epuap.gov.pl. Swoją tożsamość trzeba potwierdzić osobiście.

fot. / / Idea Bank

Można to zrobić w urzędzie miasta, gminy, ZUS-ie i innych instytucjach publicznych, ale także w dowolnej placówce Idea Banku. Usługa ta jest dostępna nie tylko dla klientów banku, ale dla każdego obywatela. Samo potwierdzenie tożsamości trwa zaledwie kilka minut. Platforma ePUAP daje dostęp do szerszego katalogu spraw niż sam profil w PUE ZUS. Można tu załatwiać sprawy związane z działalnością gospodarczą czy rejestracją samochodu. Przy czym za pomocą profilu zaufanego można też potwierdzić swoją tożsamość w PUE ZUS.

Klienci Idea Banku w systemie Idea Cloud mogą też wygenerować raport ZUS prezentujący ich sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych, czyli np. tytuły ubezpieczenia czy terminowość opłacania składek. Dla drobnych przedsiębiorców ma to spore znaczenie, gdyż często muszą składać zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami (do przetargu czy kredytu). Bank planuje też poszerzyć zakres usług dostępnych online o kolejne funkcje – chce by system bankowości internetowej stanowił bramę do e-administracji. Drugi po PUE ZUS ma być moduł umożliwiający połączenie z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej.

Jak deklaruje Katarzyna Siwek z Idea Banku, klient korzystający z bankowości internetowej będzie mógł założyć firmę całkowicie online – bez potrzeby odwiedzania urzędów. Teraz mogą już to zrobić, jeśli mają profil zaufany. W przyszłości wystarczy do tego login i hasło do Idea Cloud. W dalszym etapie bank chce udostępnić swoim klientom dostęp do urzędów skarbowych. – Z poziomu bankowości internetowej Idea Cloud, przedsiębiorca będzie mógł nie tylko zarządzać finansami, ale także załatwić najważniejsze sprawy związane z firmą w e-urzędach – mówi Siwek.

To dopiero pierwsze jaskółki nowoczesnej e-administracji. Ministerstwa rozwoju i cyfryzacji pracują nad strategią  „Paperless, cashless Poland”, która zakłada wykorzystanie banków w procesie digitalizacji obywateli. Klienci banków zostali już odpowiednio zweryfikowani, więc dane te można wykorzystać jako klucz otwierający furtkę do e-administracji. Pierwszym testem było umożliwienie klientom składania wniosków o świadczenie 500+ przez systemy banków. Okazało się, że 96 proc. wniosków złożonych online przeszło przez banki

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Piotr
Czytaliście regulamin PUE ZUS? Tutaj krótka recenzja: https://umowy.info/contract/210/zus-regulamin-nowego-portalu-informacyjnego-2016-05-11
~BANDERszenko
CIESZCIE się cieszcie . Znowu zapłacą Polacy setki milionów za te gadżety a emerytury a kogo one obchodzą Walą was po rogach a u was radość na twarzach.
~m987
no i fajnie, banki wprowadzają coraz to lepsze rozwiązania, konta też mają być coraz bardziej dopasowane do klientów. w tym temacie jest akcji Miliony Polaków, tu można dać swoje zdanie: https://miliony-polakow.pl/
~mirek
iPKO PKO

"Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Wkrótce udostępnimy możliwość logowania! "

może panie dziennikarzu nim sie coś napisze to sprawdzić co ?

wszelkie platformy elektroniczne to cwaniactwo informatyków i łap... urzędników państwowych a efekt zwykle taki sam : jw
~WojciechBoczoń
Działa, zalogowałem się bez problemu :)
http://prnews.pl/hydepark/jak-zalogowac-sie-do-zus-z-poziomu-banku-sprawdzilismy-3528445
~Mumin-San
"W tym tygodniu PKO Bank Polski umożliwił PIERWSZYM klientom dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)."

Wniosek: Nie jesteś jednym z pierwszych.

Drugi sort klientów musi poczekać trochę dłużej ;)
A Ci którzy nie czytają ze zrozumieniem poczekają jeszcze dłużej :)
~msm odpowiada ~WojciechBoczoń
No faktycznie, od tej strony się da
~Echo0147 odpowiada ~Mumin-San
Maruda
~mirek
Guzik prawda - właśnie wypróbowałem, nic nie działa - Konto Inteligo PKO
~Szum
Kurde czytaj ze zrozumieniem. Sukcesywnie będą umożliwiać klientom korzystanie z tej aplikacji. Tylko spokój.

Powiązane: Bankowość 3.0 - Rola banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki