REKLAMA

Pieniądze wyślesz przez Facebook Messengera

Wojciech Boczoń2014-10-07 10:30analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-07 10:30

W internecie pojawiły się zdjęcia z nowej wersji Facebook Messengera. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce pojawi się możliwość przesyłania pieniędzy między użytkownikami aplikacji. Będzie to działać na podobnej zasadzie, co wysyłka zdjęć.

Serwis TechCrunch.com opublikował zdjęcia pochodzące z nowej wersji aplikacji Facebook Messenger. Wynika z nich, że wkrótce pojawi się nowa funkcja, która umożliwi przesyłanie pieniędzy między użytkownikami. Ma to działać w podobny sposób, jak wysyłka załącznika ze zdjęciem. Do aplikacji będzie można podpiąć kartę, a płatności zabezpieczyć kodem PIN. Na razie nie podano więcej szczegółów. Facebook nie chciał skomentować odkrycia dokonanego przypadkiem przez jednego ze studentów informatyki.Źródło: TechCrunch.com

Nie wiadomo więc czy za przelew będzie pobierana prowizja. Autorzy spekulują, że prawdopodobnie na początku może być to operacja bezpłatna, a prowizje pojawią się później. W testowanej wersji można było podpiąć tylko karty debetowe - nie było możliwości podpięcia karty kredytowej czy konta bankowego (do przelewu). Nie dało się też podpiąć konta PayPal. Niewykluczone, że opcja płatności przez Facebook Messengera pojawi się w USA w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a później zostanie udostępniona na kolejnych rynkach.

Nie jest tajemnicą, że firmy takie jak Facebook, Amazon czy Google od dawna myślą o usługach finansowych. Użytkownicy Google w USA mogą już korzystać z Google Wallet, a za pośrednictwem skrzynki pocztowej Gmail przesyłać pieniądze jak załączniki do e-maila. Google wydało też swoją fizyczną kartę płatniczą. Z kolei Facebook już kilka miesięcy temu rozpoczął starania o licencję instytucji pieniądza elektronicznego w Irlandii. Taką zgodę Google już ma. Zgoda pozwala świadczyć usługi zbliżone do bankowych w całej Unii Europejskiej. Szerzej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Wczytywanie

Facebook Messenger Payments feature demoed by @andyplace2 for TechCrunch

Zobacz w Instagramie

Potencjał kryjący się w komunikatorze Facebooka jest ogromny. Korzysta z niego około 200 mln użytkowników, a firma regularnie podejmuje próby mające na celu rozdzielić Facebook Messengera od aplikacji Facebook. Z portalu społecznościowego korzysta dziś ponad miliard osób, a dla większości rolę komunikatora pełni wciąż tradycyjny Facebook Chat. Gdyby kiedyś udało się oddzielić Facebook Messengera od Facebooka, liczba użytkowników mobilnego komunikatora wzrosłaby lawinowo.

Same płatności P2P w ramach aplikacji Facebook Messenger, to dopiero pierwszy krok w stronę budowania całego ekosystemu e-commerce. Portal prowadził już testy "zakupów przez Facebooka". W ramach testów określona grupa użytkowników dostawała na swoim wallu promowane produkty z ikonka "kup". W przyszłości numery kart zgromadzonych w ramach Facebook Messengera można by było zapewne wykorzystać do zakupów w ramach platformy. Tak jak dziś wykorzystuje się karty podpięte do Google Wallet do zakupów w ramach Google Play.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że banki w Polsce zainteresowane są podobną usługą. Promują rozliczenia P2P za pomocą przelewów na numer telefonu. Taka opcja jest dostępna w ramach IKO czy PeoPay, a docelowo ma działać w ramach Polskiego Standardu Płatności. Podobne usługi znajdziemy też w innych systemach mobilnych płatności, na przykład w SkyCashu. Gdyby Facebook udostępnił kiedyś płatności przez Messengera także i na naszym rynku, mogłyby poważnie zagrozić bankowym systemom mobilnym. Komunikator od Facebooka ma na swoich telefonach prawdopodobnie więcej osób, niż jest wszystkich użytkowników bankowych systemów płatności razem wziętych.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki