REKLAMA
DZIEŃ UE

PiS złoży projekt zakładający zakaz reprywatyzacji budynków z lokatorami

2020-06-12 12:30
publikacja
2020-06-12 12:30

W poniedziałek złożymy projekt ustawy, która zakłada zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów – poinformował w piątek przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Projekt przewiduje także pilną wypłatę odszkodowań pokrzywdzonym reprywatyzacją.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM
Złożenie projektu ustawy wiceminister sprawiedliwości wraz z członkiem komisji weryfikacyjnej Pawłem Lisieckim (PiS), zapowiedzieli na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Kaleta z Lisieckim wezwali prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski do tego, aby pilnie wycofać z sądu sprawy, które wytoczył ponad dwustu mieszkańcom Warszawy pokrzywdzonym reprywatyzacją. Mieszkańcom tym – przypomniał wiceszef MS – dzięki działaniom komisji weryfikacyjnej przysługują odszkodowania.

"W związku z tym, że Rafał Trzaskowski skarży te sprawy do sądu, przygotowaliśmy projekt ustawy, który skutkuje tym, że pieniądze, które komisja odzyskała dla Warszawy, mają być przekazane na Fundusz Reprywatyzacji. To z kolei spowoduje, że sprawy, które wytoczyło miasto mieszkańcom, zostaną umorzone, a minister finansów wypłaci odszkodowania na podstawie decyzji komisji tym mieszkańcom" – poinformował Kaleta.

Jak wyjaśnił, projekt ustawy zakłada ponadto zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów.

Proponowany projekt znowelizuje Ustawę o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ma zostać złożony w Sejmie w poniedziałek.

Przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawy Jan Śpiewak, znany z zaangażowania w sprawy warszawskiej reprywatyzacji, do zapowiedzi odniósł się na Twitterze.

Jak podkreślił, "złożenie ustawy blokującej raz na zawsze dziką reprywatyzację kamienic wraz z lokatorami" byłoby wielkim przełomem, a zarazem zakończyłoby dramat tysięcy ludzi. "Czekamy na ustawę i poparcie jej przez wszystkie kluby sejmowe. To test na przyzwoitość" – napisał Śpiewak. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
lelo1949
A co na to dzidziuś bufetowej?
kkk1111
wreszcie słuszna decyzja powinno byc do tego dodane majątki od oszustów którzy przejęli rożne majątki,kamienice powinny trafiać na ten fundusz
tindala
Przypominam że ustawę reprywatyzacyjną zawetował w 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski ( ten sam którego urocza małżonka uczyła Polaków jeść bezę srebrną łyżeczką). Zrobił to w trosce o ogół i sprawiedliwość społeczną. Dzięki czemu lody kręcą się już 20 lat)
kkk1111
a co w tym dziwnego przecież po nim dalej rządzili głownie agenci podparci druga noga a gdy znaleźli sie tacy kturzy chcieli to zlikwidować to ich utracono ,Olechowski L.Kaczynski niestety nasze społeczeństwo słucha tych którzy maja media a oni je mieli dlatego tak dziś ich boli tvp,nawet dziś patrząc po poparciu kandydata partii a co w tym dziwnego przecież po nim dalej rządzili głownie agenci podparci druga noga a gdy znaleźli sie tacy kturzy chcieli to zlikwidować to ich utracono ,Olechowski L.Kaczynski niestety nasze społeczeństwo słucha tych którzy maja media a oni je mieli dlatego tak dziś ich boli tvp,nawet dziś patrząc po poparciu kandydata partii która niszczyła kraj,wykonując polecenia płatnika , a jej przywódca porzucił kraj będąc premierem rządu pomimo zarzeczeń ze tak by nie zrobił, ze to nie etyczne jak tylko otrzymał polecenie objęcia stanowiska w uni wykonał je natychmiast porzucając rząd .Wielu dalej nie potrafi wyciągać wniosków i wierzą w obietnica składanym byle dorwać sie do władzy
angol
Jeśli w końcu dojdzie do legislacyjnego wygaszenia tego rabunkowego procederu reprywatyzacyjnego to minimum przyzwoitości i sprawiedliwości społecznej powinna zostać zachowana. Joanna Brzeska nie porwała się i nie spaliła żywcem sama.
adrian76
To nie żadni dawni właściciele odzyskują majątek, bo ich nie ma już dawno między nami. To raczej kombinatorzy, jakieś szemrane kancelarie prawne, na podstawie zmiętych kartek papieru, wyrwanych z zeszytu i podpisanych przez nieweryfikowalne osoby, dostają zwroty. Czas to przerwać raz na zawsze!
bangladesznadwisla
Mienie kradzione a złodziej nie chce oddać i stawia warunki
pluto85md
Nie rozumiem dlaczego proces odzyskania mienia zagrabionego dekretem Bieruta nazywa się reprywatyzacja. Wlasciwsza nazwa powinna byc denacjonalizacja.
degrengolada
Brawo Panie Janie Śpiewaku ! Pan i PiS już tylko nam pozostał by przeciwstawić się tej dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i słysząc to mogę spać spokojnie.
jes
Gorzej bo Jarosław nie może spokojnie spać. Trzeba będzie dom zwrócić.

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki