REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PiS zapewnia stałe zatrudnienie "swoim prezesom". Opozycja grzmi o afrykańskich standardach

2022-10-24 19:22, akt.2022-10-25 09:56
publikacja
2022-10-24 19:22
aktualizacja
2022-10-25 09:56

PiS chce powołania Rady ds. bezpieczeństwa strategicznego, która wydawałaby opinie w sprawie odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania i zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających spółek PKN Orlen, PERN, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin - wynika z projektu ustawy złożonego przez grupę posłów PiS.

PiS zapewnia stałe zatrudnienie "swoim prezesom". Opozycja grzmi o afrykańskich standardach
PiS zapewnia stałe zatrudnienie "swoim prezesom". Opozycja grzmi o afrykańskich standardach
fot. DarwelShots / / Shutterstock

Złożony w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami zakłada, że spółki PKN Orlen, PERN, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin miałyby być uznane za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu.

Kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek miałaby być wspólna i trwać 5 lat, a odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających tych spółek mogłoby nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego.

Według projektu w skład Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego wchodzić ma 5 członków powoływanych przez Sejm (trzech członków), Senat (jeden członek) i Prezydenta (jeden członek). Kadencja członków Rady miałaby trwać 6 lat.

Z projektu wynika, że z dniem wejścia w życie tej ustawy wygasać miałyby mandaty członków organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek strategicznych, powołanych przed dniem wejścia w życie ustawy i z mocy prawa rozpoczynałaby się nowa, pięcioletnia kadencja.

Jak podano w uzasadnieniu projektu, celem projektowanych przepisów jest wprowadzenie rozwiązania gwarantującego zwiększenie stabilności składu rad nadzorczych i zarządów spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu.

"Projekt dotyczy spółek prowadzących kluczową dla ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego działalność w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej w branży paliwowo-energetycznej i farmaceutycznej. Proponowane rozwiązania przewidują mechanizmy prewencyjnej ochrony interesów ww. spółek i ich akcjonariuszy, w tym także Skarbu Państwa, przed negatywnymi następstwami nieuzasadnionej utraty ciągłości sprawowania funkcji nadzorczych i zarządczych" - napisano.

Jak dodano, zwiększenie stabilności składu rad nadzorczych i zarządów spółek uznanych dla strategiczne dla bezpieczeństwa państwa i regionu uzasadnia możliwość ograniczenia wydatków związanych z wypłatą odpraw i odszkodowań. Według projektu, wypłata odprawy miałaby zostać zmniejszona do jednokrotności części stałej wynagrodzenia, natomiast wysokość odszkodowania do wartości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego podstawowego.

"Powyższe rozwiązania zapewnią możliwość budowania trwałej wartości spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, a jednocześnie wprowadzą zabezpieczenia przed możliwymi nadużyciami, tak aby mogły ono służyć przyszłym pokoleniom Polek i Polaków" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Schetyna o pomyśle ws spółek: to ładunek wybuchowy pod przyszły rząd

Schetyna zapytany we wtorek w Polsat News o ten projekt powiedział, że "to jest budowanie arki przed potopem". "Wiedzą, że mogą przegrać wybory, Kaczyński poważnie bierze pod uwagę możliwość porażki wyborczej i chce zbudować takie wyspy, które będą gwarancją przyspieszonych wyborów i ich powrotu do władzy" - dodał.

Jego zdaniem, PiS w ten sposób "zaminowuje most, podkłada ładunki wybuchowe pod projekt przyszłego rządu". "To są standardy azjatyckie czy afrykańskie. Z tym trzeba walczyć i zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić" - powiedział Schetyna.

W jego opinii "to jest tworzenie państwo w państwie". "Jeśli to zostaje w ogóle powołane, to będzie sygnał do Brukseli, w jaki sposób buduje się prawo" - stwierdził były lider PO.

Schetyna uważa, że ten projekt pokazuje, iż PiS nie poddaje się regułom demokratycznym i nie chce realizować werdyktu wyborczego. "Pokazują swoja prawdziwą twarz: władzy raz zdobytej nie oddamy. Chcę wyraźnie powiedzieć: oddadzą tę władzę za rok w październiku" - dodał.

Były lider PO wypowiedział się zarazem przeciwko postulatowi delegalizacji PiS, który formułuje m.in. prof. Radosław Markowski. "Nie jestem zwolennikiem takiej totalnej wojny po wyborach" - podkreślił.

autor: Piotr Śmiłowicz

(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (65)

dodaj komentarz
itso_czowiek_zlasu
to jest fikcja po przegranych wyborach będą wypadać z reklamówkami z swoich stanowisk
jan888
Rusza PISowski program: Przyspawani-Do-Koryta+ ;).
jan888
PIS zapewni "stałe zatrudnienie", a przyjdzie nowa władza i kolejną ustawą zapewni "stałe zwolnienie" PISowskiej kaście koleżeńsko/rodzinnej. Nie ma takiej ustawy, która nie mogłaby być odkręcona przez inną ustawę.
arzab
Najbardziej śmieszy mnie te patetyczne nazewnictwo ( typu Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego ) podczas gdy nawet niedorozwinięty suweren wie, że chodzi tylko i wyłącznie o skok na kasę !
and00
to po co wygrywać wybory jak nawet nie będzie można się nachapać w SSP?
Ale w opozycji motywacja spadnie
ps
Wy naprawdę myślicie ze PO zatrudni fachowców, albo jeszcze lapiej "niezależnych fachowców "?
jan_brys
PiS na pewno nie zatrudnia fachowców i sam się tym chwali.
Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS: "Nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy ekspertów to nie chcieli oni realizować naszego programu."
and00 odpowiada jan_brys
może obajtek nie jest expertem, ale wyniki ma
orlen w rok zarabia teraz tyle co w 8 lat prezesa z nadania PO
jan_brys odpowiada and00
Ale wiesz o tym, że odpis za Możejki był zabiegiem czysto księgowym i Orlen wtedy faktycznie nie miał takiej straty jaka jest w księgach? Rafineria Możejki nadal działa a odpisali od wyniku całą jej wartość i dlatego była taka strata.
Poza tym chcesz porównywać firmę sprzed 10 lat z inną strukturą przychodów i innymi aktywami
Ale wiesz o tym, że odpis za Możejki był zabiegiem czysto księgowym i Orlen wtedy faktycznie nie miał takiej straty jaka jest w księgach? Rafineria Możejki nadal działa a odpisali od wyniku całą jej wartość i dlatego była taka strata.
Poza tym chcesz porównywać firmę sprzed 10 lat z inną strukturą przychodów i innymi aktywami w składzie grupy. To tak jakbyś porównywał dwie różne firmy, których porównać się da.
jan_brys odpowiada jan_brys
Powinno być "których porównać się nie da."
ssmentek
To ma sens, ale w przypadku utraty władzy przez obecną formację i tak nie zadziała. PO dla władzy jest gotowa poświęcić wszystko oprócz własnej wierchuszki.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki