Paliwa znów podrożały. Ale słabiej niż tydzień wcześniej

2020-08-07 11:26
publikacja
2020-08-07 11:26
fot. Daria Ni / Shutterstock

Obserwowany od początku maja wzrost detalicznych cen paliw powoli wyhamowuje. Ostatnie podwyżki były już stosunkowo niewielkie, a ceny w hurcie ustabilizowały się na poziomach niższych niż przed miesiącem.

Za nami kolejny tydzień wzrostu cen na stajach paliw. Średnia krajowa cena benzyny bezołowiowej 95 podniosła się o dwa grosze na litrze, do 4,41 zł/l – wynika z danych BM Reflex. Był to 12. z rzędu tydzień podwyżek przy dystrybutorach. W efekcie na początku sierpnia za benzynę Pb95 płaciliśmy średnio o 52 gr/l więcej niż na początku maja. To wartość przeciętna. Na niektórych stacjach benzyna potrafi być o blisko złotówkę droższa, niż była cztery miesiące temu.

/ Bankier.pl

Także o 2 gr/l podrożał olej napędowy, którego średnia cena detaliczna w pierwszym tygodniu sierpnia ukształtowała się na poziomie 4,34 zł. To o 34 gr/l więcej niż trzy miesiące temu. Autogaz potaniał o 1 gr/l, osiągając przeciętną cenę w wysokości 2,01 zł/l.

Niemniej jednak za paliwo wciąż płacimy wyraźnie mniej niż rok temu. Benzyna Pb95 jest tańsza o 73 gr/l, olej napędowy o 72 gr/l, ale już LPG tylko o 2 gr/l.

Nadzieję na przerwanie wzrostowego trendu detalicznych cen paliw przynosi sytuacja na rynku hurtowym. W lipcu doszło do istotnego spadku cen benzyny (i w mniejszym stopniu ON) w polskich rafineriach. W przypadku benzyny na początku sierpnia ceny te wciąż były o ok. 10 gr/l niższe niż miesiąc temu.

7 sierpnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 3432 zł/m3, czyli po dodaniu VAT-u za ok. 4,22 zł za litr. To o 19 gr/l poniżej przeciętnej ceny detalicznej. Zatem marże właścicieli stacji wróciły do normy po tym, jak na przełomie czerwca i lipca były one ujemne.

Olej napędowy w płockiej rafinerii kosztował w piątek 3389 zł/m3, co daje ok. 4,17 zł/l brutto. To o 2 gr/l więcej niż tydzień temu. Także w przypadku ON możemy mówić o normalizacji marż detalicznych na poziomie ok. 17 gr/l. Oznacza to, że jeśli nie dojdzie do nowych podwyżek cen hurtowych, to także stawki przy dystrybutorach nie powinny już rosnąć.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
onlyv8engine
a kiedy przeczytamy że wszelkie akcyzy i vat sa naiczane od wartości netto zatem od 3pln vat jest 69gr ale od 4 pln vat jest już 92gr. akcyza to 1108pln do 1000L , chyba najbardziej na drogich paliwach zarabia czytaj rznie nas budżet państwa który potem te środki trwoni
patrykowski978
Wczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce Wczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w google, wpiszcie sobie Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Najlepiej poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
nodd
Całe szczęście, że glapa dba aby inflacja stała w miejscu.
barysza51
Meryt przypomnij że z PO było drożej.
meryt
barysza51 "z PO było drożej."
wektorwg odpowiada meryt
Brawo meryt... Centrum propagandy prześlę przelew... Nie zapominj podpisać rachunek
meryt odpowiada wektorwg
wektorwg "Brawo meryt... Centrum propagandy prześlę przelew... Nie zapominj podpisać rachunek"

O zobaczymy podpis: sturmbannfuhrer_brunner na tym co wyśle "Centrum propagandy"

meryt 2020-08-06 10:49
"michalshk " obywatel... by był w stanie zapłacić podatki."

sturmbannfuhrer_brunner
wektorwg "Brawo meryt... Centrum propagandy prześlę przelew... Nie zapominj podpisać rachunek"

O zobaczymy podpis: sturmbannfuhrer_brunner na tym co wyśle "Centrum propagandy"

meryt 2020-08-06 10:49
"michalshk " obywatel... by był w stanie zapłacić podatki."

sturmbannfuhrer_brunner 2020-08-05 15:26

I się podpisać."

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Powrot-do-szkol-MEN-rozwaza-model-mieszany-7938682.html
stachsgh
Witam !!
Mimo, że paliwa są tańsze to towary w sklepach znacznie poszły w górę, czyli inflacja ciągle jest wysoka. A tu ciągle się dzieje https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki