REKLAMA

Palety wchodzą w modę. Zobacz, jakie robią z nich rzeczy

Zuzanna Brud2014-02-16 06:00
publikacja
2014-02-16 06:00

Palety – tak, te wykorzystywane do składowania i transportowania towarów – coraz częściej dostają drugie życie. Świat zdobywa nowa moda. Z drewnianych palet tworzy się meble, wyposaża biura, a nawet konstruuje domy.

Tworzenie z palet to trend zdobywający popularność na całym świecie. Skąd ten fenomen? Po pierwsze palety są powszechnie dostępne i tanie, po drugie - ekologiczne, po trzecie – wyglądają efektownie i można z nich zrobić przeróżne rzeczy.

Ile kosztują palety?

Cena palety zależy do kilku zmiennych: rozmiaru (długość, szerokość, wysokość) czy liczby desek (np. 5, 7 lub pełny blat). Na cenę wpływa również stan palety (nowa, używana), jak też liczba nabywanych sztuk.

Typ palety Wymiar palety Cena netto / szt.
Palety jednorazowe 1200x800 mm wysokość: 120-149 mm 17,99 zł - 36,99 zł
Palety jednorazowe 1200x1000 mm wysokość: 120-149 mm 23,49 zł - 44,99 zł
Palety EUR 1200x800 mm wysokość: 144 mm 31,99 zł - 44,99 zł

Źródło: rotomshop.pl

Najpopularniejsze na rynku palety to takie o wymiarach 1000x1200 mm oraz 800x1200 mm. Kupując detalicznie, można je nabyć za ok. 20-50 zł netto za sztukę. Zakupy hurtowe pozwalają obniżyć cenę - nawet do 4 zł netto za sztukę. Ale kto potrzebuje np. 500 palet do aranżacji mieszkania czy ogrodu?

Jak wykorzystuje się palety?

Z palet można wykonać niepowtarzalne rzeczy. Dziś można spotkać się z ich wykorzystaniem w mieszkaniach, domach, ogrodach, klimatycznych restauracjach, miejscach pracy czy elewacjach budynków. Nietypowe rzeczy z europalet można zrobić samodzielnie, można też skorzystać z ofert firm specjalizujących się w tym zakresie.

By samodzielnie zrobić coś z palet, trzeba wyposażyć się w: papier ścierny, zaprawy do drewna, farby, zawiasy, wkręty, uchwyty, jak też w kółka. Czasami uzupełnieniem projektu będą szklane witraże czy wiklinowe kosze.

Palety w mieszkaniu i domu

Drewniane palety po przerobieniu mogą służyć za: stolik kawowy z szufladami, stojak na wina, regał na książki, wieszak na ubrania, półkę na buty, kanapę czy łóżko. Połączenie drewnianych palet ze szkłem, wikliną, metalowymi elementami (uchwyty, wieszaki itp.) czy obszytymi materiałem poduszkami (materacami) stworzą unikatowy charakter przedmiotów.

meble z palet, domy z palet

Źródło: decomanka.blogspot.com, joemonster.org, Izismile.com, stylowi.pl, zszywka.pl, dishfunctionaldesigns.blogspot.com

Niektórzy decydują się nawet na zrobienie z palet schodów we wnętrzu domu. W sklepach spotkać można również miniatury palet pełniące funkcje np. podstawek pod gorące naczynia.

Palety w ogrodzie

Palety znajdą swoje zastosowanie również w ogrodzie. Można z nich stworzyć zestaw wypoczynkowy (stolik, kanapa, fotele, leżaki), huśtawkę, altanę czy podest pełniący funkcję tarasu. Fani uprawy kwiatów i warzyw mogą wykorzystać palety jako donice ogrodowe.

meble z palet, domy z palet

Źródło: joemonster.org, blog.greenergreengrass.com , panidyrektor.pl, zszywka.pl

Palety w biurze

Niektórzy pracodawcy decydują się na stworzenie miejsc pracy z palet. Biurka i szafki to najczęściej wykorzystywane przez projektantów pracowniczych wnętrz meble z palet. Ciekawe, czy komfort pracy wzrasta w takich warunkach.

meble z palet, domy z palet

Źródło: decoist.com

Nietypowe zastosowanie palet

Meble do domu czy biura to – można rzec – standardowy i dość popularny sposób wykorzystania palet. Niektórzy jednak mają bardziej szalone pomysły. W ten sposób z palet powstały m.in. dom, elewacja bloku, dom ogrodowy, plac zabaw czy mała scena widowiskowa.

meble z palet, domy z palet


Źródło: archirama.pl (Dom z palet autorstwa Andreasa C. Schnetzlera i Gregora Pilsa), smartplanet.com, zdrowabudowa.pl (elewacja z palet), czasnawnetrze.pl (Igloo paletowe, Matthias Loeberman), woodenpalletfurniture.com, yelp.com

Powyższe przykłady świadczą o szerokim zastosowaniu palet. Od elementów dekoracyjnych, przez meble, po całe domy. W powiązaniu z tymi ostatnimi warto wspomnieć, że w budownictwie używano już rożnych materiałów. Obok domów murowanych, szkieletowych czy z bali powstawały też domy z gliny, z opon czy ze słomy. Jak widać pojawiają się pierwsze pomysły na domy drewniane, ale wykonane z palet. Pytanie tylko czy znajdą się chętni na zamieszkanie w nich czy tylko na zwiedzanie?

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

palety4pngpalety4pngpalety4pngpalety4png
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~endriu
Mi pomysł tak się spodobał, że aż sam kupiłem palety i zrobiłem z nich meble na balkon. Palety wybrałem solidne z http://www.platformapaletowa.pl/ Meble wyglądają fajnie, żona zadowolona, bo kosztowało nas to mało. Pełne zadowolenie.
~lilianna
Mi się podoba, to jest efekt mody na eko.
~Pani Dyrektor
A dlaczego joemonster ma linka a panidyrektor.pl nie ??
~Młody
Teraz podstawą jest żeby nic nie marnować, ale trzeba pamiętać aby zostawić miejsce dla natury a nie ją bezmyślnie i bezwzględnie niszczyć, zabijać i zawłaszczać.
~Sasza
To jest światowa moda w wielkiej Brytanii? Wśród imigrantów z Polski, Rumunii i nie tylko?
~pat
typowe dla polakow dziadowanie, my mistrzowie dziadowania, zadziadujcie sie na smierć i budujcie domy z palet, jak sąsiad polak z zawisci podpali to spłonie w mig. ale dziadostwo
~sah
doniczki?przeciez to glebe zakwasi
~endi
bardzo ciekawa sprawa , a do tego ile kasy można zaoszczędzić :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki